Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
8 Adımda Kilo Kontrolü
Sevgi Gökçen Erkün 20.10.2014 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

8 Adımda Kilo Kontrolü

Uzun uğraşlar ve uyguladığınız diyet sonucu istediğiniz kiloya ulaştınız. Şimdi kilonuzu nasıl koruyacaksınız?

8 Adımda Kilo Kontrolü

Kilo kontrolü sağlamak kilo vermekten daha zor olabilir. Bu önerilerle diyet yaparken kilo kontrolü sürecinizi çok daha rahat geçirebilirsiniz:

1- Günde en az 3 öğün yemek yiyin.

Yemek saatlerinizin düzenli olması ve öğünlerde doğru seçilen besinler sayesinde, açlık krizlerine girip tıka basa yemekten kurtulacağınız gibi; uzun süre açlığın sebep olduğu vücutta şekerin düşmesine bağlı olan tatlı krizlerinden de kurtulacaksınız.
 

2- Sabah kahvaltı yapın.

Güne sıkı ve sağlıklı bir kahvaltı ile başladığınızda, gün içinde daha az besin tüketeceksiniz. Ayrıca günü daha enerjik geçirecek ve harcadığınız enerjiyi de artıracaksınız.
 

3- Mutlaka ara öğün yapın.

Bunu duymaktan sıkılmış olabilirsiniz; fakat az ve sık beslendiğinizde metabolizmayı hızlandırır ve daha kolay kilo kontrolü sağlarsınız. Unutmayın, vücuda besini uzun aralıklarla gönderdiğinizde, vücudunuz yoklukta olduğunuzu varsayarak daha az enerji yakacaktır.
 

4- Bol bol su için.

Su içmek hem kilo kontrolü sağlamanıza hem de sağlıklı kilo verilmesine yardımcı olacaktır. Metabolizmanızı hızlandırdığı gibi, aynı zamanda midede hacim kapladığı için daha az yemenize yardımcı olacaktır. Su içmediğiniz takdirde konsantrasyon bozukluğu, baş ağrısı, kabızlık, depresyon gibi şikâyetler görülebilir.
 

5- Hareketinizi artırın.

Düzenli olarak spor yaptığınız takdirde sıkı bir vücuda sahip olabilir ve daha fit görünebilirsiniz. Aynı zamanda spor yapmak konsantrasyonunuzu artıracağı için gününüzün daha verimli geçmesini sağlar. Spor yaptığınız zaman serotonin hormonunun salgılanmasıyla birlikte kendinizi daha mutlu hissedersiniz ve motivasyonunuz da daha yüksek olur. Fakat spor yapmaya vaktiniz yoksa, formunuzu ve sağlığınızı korumak adına hareketlerinizi artırabilirsiniz. Örneğin asansörü hayatınızdan çıkartabilirsiniz, yürüme mesafesinde olan yollarda taşıt kullanmayabilirsiniz (unutmayın, 30 dakikalık yol da yürüme mesafesidir.), masa başı bir işiniz varsa ofis içerisinde saat başı esneme hareketleri ile egzersiz yapabilirsiniz.
 

6- Yeşil çay için.

Yeşil çay, içerisinde bulunan flavonoid ve kateşinler sayesinde antioksidan özellik gösterir. Kansere karşı korucuyu olan yeşil çay, aynı zamanda metabolizmanızı hızlandırarak diyet programınızda size yardımcı olacaktır. Ancak, yeşil çay tansiyonunu artırdığı için gece yatmadan en az 2 saat öncesinde tüketilmelidir.
 

7- Enerjisi düşük (az kalori içeren) besinler tüketin.

Sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmeye özen gösterin. Yağlı ve kızartılmış besinlerden uzak durun. Bu süreçte tabi ki yemek istediğiniz besinler olacaktır, bu besinleri haftada birden fazla tüketmemeye özen göstermelisiniz.
 

8- Gün içerisinde süt, yoğurt tüketmeyi ihmal etmeyin.

Yapılan son araştırmalarda, kalsiyumun kilo verme üzerinde etkisi olduğu görülmüştür. Günde 2 porsiyon (2 bardak) süt ve yoğurt tüketmeniz hem kemik sağlığınız hem de kilo kontrolü açısından önemlidir.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir