Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetisyen Diyetkolik Ekibi 15.11.2017 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Aromaterapiyle Güçlen!

Araştırmalar gösteriyor ki doğru aromalar bizi daha güçlü, daha sağlıklı ve daha mutlu yapıyor.

Aromaterapiyle Güçlen!

Kokuların düşündüğümüzden çok daha önemli etkileri var. Koku alma duyumuz beynimizi, duygularımızı, belleğimizi, enerji seviyemizi ve hatta dayanıklılığımızı doğrudan etkiliyor. Vücudumuzdaki koku alıcıları burun dışında deri, kaslar, bağırsak ve akciğerlerde bulunuyor. Bu koku alıcıları doğru kokulara maruz kaldıklarında yaralanma ve hastalıklardan kurtulma hızımızı artırabiliyor, sindirim sistemimizi iyileştirebiliyor ve hatta daha derin nefes almamıza yardımcı oluyor.

Şimdi aromaterapinin bilim adamlarının araştırma sonuçlarından derlenen hayatımızı değiştirebilecek 5 faydasına göz atalım:

1-Odaklanmayı ve Hızlanmayı Sağlıyor: Aromaların etkilerine ilişkin yapılan bilimsel bir araştırmaya göre bir koşu bandında koşmadan önce nane ya da tarçın kokusunu içine çeken insanlar, koşularının daha çabuk bittiğini hissettiklerini söylerken diğerleri ağırlık kaldırmak için daha fazla zaman harcamışlar. Bunun yanında, nane aroması uykuyu düzenleyen bir dizi sinir yolunu açıyor. Bu sayede huzursuz ve rahatsız edici hisleri yok edip yapılan şeye daha fazla odaklanmayı sağlıyor, böylece kişi daha uzun süre egzersiz yapabiliyor. Tarçın ya da nane aromalı sakız çiğneyerek ya da egzersiz yapmadan önce bu kokuları içine çekerek etkisini sen de hissedebilirsin.

2-İyileşmeyi Hızlandırıyor: Çalıştıktan sonra, yaseminin tatlı ve canlandırıcı kokusunu içinize çekin.  Egzersiz yaparken yükselen kalp atış hızını ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Bu da, vücudun onarım süreçlerinin daha hızlı başlaması anlamına gelir. Spor çantana yasemin esanslı bir yağ şişesi bulundurabilir ya da duşta yasemin kokulu bir sabun kullanmayı deneyebilirsin.

3-İştahını Kontrol Altında Tutuyor: Zeytinyağındakilere benzer bazı aroma bileşikleri, kendimizi tok hissetmemize yardımcı oluyor. Yapılan bir araştırmada, zeytinyağı aromalı yoğurt yiyen kişilerin sade yoğurt yiyenlere kıyasla günde 176 kalori daha az aldıkları tespit edildi. Araştırmacılar, zeytinyağındaki koku bileşiklerinin, karaciğer hücrelerindeki kanın glukoz emilimini yavaşlattığına inanıyorlar. Bu da, kişinin kendisini daha uzun süre tok hissetmesini sağlıyor. Bu yüzden yemeklerin üzerine biraz zeytinyağı gezdirebilir ya da yemekten önce şişeden bir nefes koklayabilirsin.

4-Cilt Sağlığını Olumlu Yönde Etkiliyor: Deri hücrelerinin koku alma özelliğini keşfeden ekibin yaptığı araştırmaya göre deri hücreleri kendisini gençleştirmek için sandal ağacı kokusunu kullanıyor. Sentetik bir sandal ağacı kokusuna maruz bırakıldıklarında, yeni deri hücreleri normalden yüzde 30 daha hızlı büyüyor. Bu yüzden deri tahrişini önlemek, tedavi etmek ve aromaterapinin yaşlanma karşıtı yararlarından faydalanmak isteyenlere sandal ağacı aromalı bir losyon kullanmaları öneriliyor.

5-Şişkinliği Önlemede Faydalıdır: Kekik ve karanfil gibi bitkiler karın bölgesini düzleştirmede yardımcı olabilir. Çünkü bağırsak hücrelerindeki koku alıcıları, sindirimi düzenleyen bir nörotransmitter olan serotonin üretimini önemli ölçüde artırarak belirli kokulara tepki verir. Bunun için sindirim sisteminin daha rahat çalışmasını sağlamak amacıyla kekik çayı içmeyi ya da şişkin hissettiğinde birkaç karanfil çiğnemeyi deneyebilirsin.

aromaterapi
facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir