Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 13.03.2021 3 dakikada okunur
yorumlar
3
kaydet

Artık erken uyanıyoruz!

Her gece yatağa ''Yarın erken uyanacağım!'' diye yatıyor ancak gözünüzü öğle saatlerinde açıyorsanız bu yazı tam size göre!

Artık erken uyanıyoruz!

Siz de uykuya doyamayanlardan, sabah alarmınız çaldığında “5 dakika daha” diyenlerden misiniz? Öyleyse içiniz rahat olsun çünkü yalnız değilsiniz! Sabahları erken kalkmak her ne kadar zor olsa da son yıllarda pek çok insan tarafından özellikle üzerine düşünülen bir konu haline geldi. Erken uyanmanın kişinin hem bünyesi üzerinde hem de yaşamı üzerinde çok önemli faydaları olduğunu da biliyoruz. Hayatımızın düzene girmesine katkı sağlarken aynı zamanda bizi zinde tutan faktörlerin başında geliyor. Son dönemlerde sadece doktorlar değil verimli çalışma uzmanları, psikologlar ve beslenme uzmanları tarafından da özellikle vurgulanan erken uyanmanın avantajları eminiz ki sizleri de erken uyanmaya teşvik ediyor. Erken uyanmak istiyor ama bunu bir türlü hayata geçiremiyorsanız okumaya devam edin!

Erken uyanmanın faydaları

Hepimiz çocukların ve bebeklerin ne kadar çok uykuya ihtiyacı olduğunu bilir ve onların uyku düzenleri konusunda oldukça hassas davranırız. Fakat aynısının yetişkinler için de gerekli olduğunu unutmaya meyilli olur ve kendimize aynı özeni göstermeyiz. Oysa ki sağlıklı bir vücut ve zihin için yeterli uyku almak gerçekten çok önemli.

Bunun yanında sadece uyku yeterli değildir; uykunun belirli saat aralıkları içinde olması gerekir. Gece saat 11 ve 3 arasındaki uyku bu saatler arasında salgılanan hormonlar açısından oldukça kritiktir. Özellikle de kilosunu korumak isteyenler ya da kilo vermek isteyenler tarafından dikkat edilmelidir. Özetle, vücudun kendini dinlendirerek doğru hormonları salgılayabilmesi için uykunuz konusunda artık daha özenli olmalısınız!

Erken uyanmak için neler yapmalı?

Erken uyanmanın ne kadar zorlayıcı olduğunu bildiğimiz için bunu yapmak isteyenlere kolayca uygulayabilecekleri birkaç öneri hazırladık:

·       Uyanma saatinizi yavaş yavaş erkene alın

Diyelim ki saat 10.00’da uyanıyorsunuz ve daha erken kalkmak istiyorsunuz. Sabah alarmınızı 5.30’a kurarak yeni düzeninizi kalıcı bir hâle getiremezsiniz. Uyanma saatinizi her hafta yarım saat daha erkene alarak birkaç ay içinde daha rahat erken uyanabilirsiniz.

·       Yatak odanızı düzenleyin

Erken kalkmak için gece erken yatmanız ve rahat uyumanız gerekir. Bunun için yatak odanızın her zaman temiz ve düzenli olduğundan emin olmalı; yatağınızı çalışmak, dizi izlemek gibi işler için kullanmamalısınız.

·       Uykunuzu daha rahat bir hâle getirin

Daha rahat uyumak için gerekiyorsa işe yatağınızı değiştirmekle başlayın. İdeal sertlikte yatak ve yastıklar uyku kalitenizi değiştirecektir. Bunun dışında mevsimine uygun, düz renklerde, pamuklu nevresimler, battaniyeler ve pijamalar uyku kalitenizi direkt olarak etkileyecektir. Gerçekten rahat uyuduğunuz bir gecenin sabahı sizin için daha kolay başlayacak.

·       Sabah saatlerini iple çekeceğiniz programlar yapın

Erken uyanmayı kolaylaştıracak şeylerden bir tanesi de sabah saatlerinde yapmaktan mutluluk duyacağınız aktiviteler olmasıdır. Örneğin akşamdan lezzetli bir kahvaltı hazırlayabilir ya da sabah hazırlamak üzere malzemelerini hazır edebilirsiniz. Ya da köpeğinizle parkta keyifli bir yürüyüş planlayabilirsiniz. Belki sabahınıza bir egzersiz rutini ekleyerek bedeninizi zinde tutacak iki aktiviteyi birleştirebilirsiniz.

·       Kendinize bir partner bulun

Bu kişi eşiniz de olabilir, bambaşka bir şehirde yaşayan arkadaşınız da. Zor eylemler birlikte yapınca çok daha kolay olabilir. Eşinizle birlikte uyanıp koşuya çıkabilir ya da arkadaşınızla aynı saatte uyanarak telefonda kısa bir sohbet yapabilirsiniz.

Bu önerilerle kısa süre içinde hiç zorlanmadan sabahın erken saatlerinde uyanarak daha sağlıklı ve zinde hissedebilirsiniz. Sabahınızı şekillendirmek ve güne daha iyi başlamanın sırlarını okumak için Sabahlarınız Artık Daha Güzel Başlayacak  adlı yazımıza göz atmayı unutmayın!

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Fatma Canbakan

Fatma Canbakan Allah razı olsun inşallah ❤️

13.03.2021
Yanıtla
Necat Dede

Necat Dede Tm

15.03.2021
Yanıtla
Levent Bekçi

Levent Bekçi Bir de erken kalmak zorunda olanlar var tabi. Her sabah 06:20'de kalkıp 55 km ötedeki fabrikama çalışmaya gidiyor bir durumda iken bu yazıyı okudum ve dedim ki; herkesin bir derdi var. Kiminin yiyecek tuzu yok, kiminin pırlantası küçük.

17.03.2021
Yanıtla

İlgini Çekebilir