Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Geçmiş Olsun Türkiye
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 10.08.2021 3 dakikada okunur
yorumlar
5
kaydet

Aşık olmak vücudumuza ne yapar?

Sizce duygularımızın vücudumuz üzerinde nasıl etkileri var? Tüm dünyadan ayırdığınız tek bir kişinin siz de yarattığı değişimleri öğrenmek ister misiniz?

Aşık olmak vücudumuza ne yapar?

Aşka inanır mısınız? Hiç aşık oldunuz mu ya da aşktan kaçanlardan mısınız? Aşık olmak insanı mutlu eden, motivasyonunu artıran bir kavram. İnişleri çıkışları, kavgaları barışmalarıyla dönem dönem kötü hissetseniz de araştırmalara göre insanlar aşıkken hayatın daha anlamlı olduğunu düşünüyor. Bir soru daha sormak istiyoruz, sizce aşk sadece duygularla mı oluşuyor? Kendi cevabınızı verdiyseniz biz de cevaplayalım; bilim adamlarının incelemelerine göre hem fiziksel hem de psikolojik etkileri mevcut. Önce görsel daha sonra hormonal ve aynı zamanda koku duyusuyla da bağlantısı olduğu biliniyor. Peki, aşık olmak insanda ne gibi etkiler yaratır?

Aşkın Vücut Üzerindeki Etkileri

Aşık olduğunuzda beynin sol bölümünde bulunan dopamin artar. Duygusal olarak karşınızdakinden etkilenmeye ve diğer kişilerden farklı hissetmeye başlarsınız. İlişki ilerledikçe, güven duygusu ve bağlılık arttıkça serotonin ve endorfin de daha etkili olur. Tabii partnerinizi gördüğünüzde hissettiğiniz kalp çarpıntısı da vücudun aşk reaksiyonlarından biri. Aşık olduğunuzda adrenalin hormonu da oldukça yükselir. Ve bu hormonlar vücutta değişimlere yol açar.

Serotonin daha çok mutluluk hormonudur. Pozitif düşünmeyi, olumlu yaklaşmayı etkiler. Psikolojik etkileri aktiftir. Mutluluğun artması bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Bu hem cilt sağlığına hem de bedensel sağlığa iyi gelir.

Aşık Olmak Kilo Vermeyi Tetikler mi?

Aşık olunca iştah azalır. Bunun nedeni vücudun salgıladığı hormonların tokluk hissine neden olmasıdır. Oksitosin adı verilen bu hormonun kilo vermekte oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır. Aşk üzerine yapılan araştırmalara göre her 10 kişiden 8’i aşık olduğunda kilo verir.

Aynı zamanda aşk mutluluk hormonlarını da arttırır. Yapılan gözlemlere göre mutlu insanlar daha sağlıklı beslenir. Sağlıklı beslenmenin de ideal kilo üzerinde etkisi büyüktür. Ayrıca mutlu hissetmek metabolizmayı da hızlandırır. Hızlı çalışan metabolizma kalori ve yağ yakmanıza destek olur.

Endorfin ise sakinlik, sevgi ve güven duygularını tetikler. Vücut için adeta bir morfin görevi gören endorfin ağrı ve acı hissetmeyi azaltır. Vücudunuzu daha dinç ve güçlü hissetmenize neden olur. Normalinden daha fazla enerjiye sahip olursunuz. Bu nedenle daha hareketli olursunuz. Bu da kilo vermenize yardımcı bir etkendir.

Eğer ''Ben aşık olduktan sonra kilo aldım!'' diyorsanız, araştırmaların 10'da 2'lik bölümüne girdiğinizi söylemek mümkün. Hepimizin duygulara verdiği reaksiyonlar farklı olabilir. Aşk hayatınızdaki iniş çıkışlara bağlı olarak iştah durumunuz değişiklik gösterebilir. Daha stresli dönemlerinizde yemeklere sarılıyorken, daha keyifliyken farklı aktivitelerde bulunabilirsiniz. Ancak unutmayın duygularınızı kontrol etmek çok mümkün olmasa da yediklerinizi kontrol etmek her zaman sizin elinizde.

Aşkın Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Aşkın fiziksel etkileri kadar psikolojik etkileri de olumludur. Kişinin kendine güven duygusunu artırır ve daha doğru kararlar vermesini sağlar. Ayrılık ya da hayal kırıklığı gibi durumda tam tersi etki yaratmasının da nedeni budur.Aşk hormon değişimleri ile beraber motivasyonun artmasına neden olur. Konsantrasyon yoğunluğu yaratır. Bu sayede dikkat dağınıklığı, odaklanamama gibi sorunlara yardımcı olduğu bilinir.  Aynı zamanda adeta bir antidepresan görevi gören aşk, artan serotonin hormonu sayesinde mutlu hissetmenizi sağlar. Daha mutlu bireylerde olumlu düşünce, pozitif yaklaşım, daha hoşgörülü olma eğilimi görülür.

Aşk her şey gibi sosyal ilişkileri de etkiler. Normalde içine kapanık, duygularını dile getirmekte zorlanan insanları daha dışa dönük hale getirir. Daha sosyal ve aktif olmasına yardımcı olur. Aşık olan kişi girdiği ortamda da fark edilir. Bununla birlikte her iletişimin dinamiği farklı olduğu göz önüne alındığında aşkın herkes de aynı etkileri göstermesi beklenemez. Sizin aşk kavramınız daha farklı olabilir ve aşk her zaman mutlu etmeyedebilir. Yine de sevmek ve sevilmek güzel bir şey ve yaşadığınız her şeyin bir sebebi var! Sizi daha iyi halinize götürecek tüm yolları kabul edin ve heyecanla yürüyün. Hangi çıkışın sizin için daha iyi olacağını kapıyı açmadan bilemezsiniz.

aşk
facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Barış Cabbar

Barış Cabbar stres daha fazla stres ve daha cok stres yapar

11.08.2021
Yanıtla
Brc Brc

Brc Brc bence doğru

11.08.2021
Yanıtla
Dr. Lamia His

Dr. Lamia His Yeme bozukluğunu iyileştirir. Aşkına kavuşamamak yeme bozukluğunu tetikler. Pozitif anılar iyileştirir, negatif anılar ölüme götürür.

11.08.2021
Yanıtla
Nisa Yıldız

Nisa Yıldız Sevgime karşılık bulduğumu sandığımda 52 kiloydum. Bir hafta sonra karşılıksız olduğunu anladım ve 56 kiloydum. Aşık ve mutluyken hayat daha anlamlı ama aşık ve mutsuzken tam bir enkaz.

16.08.2021
Yanıtla
Alp Aslan Hançar

Alp Aslan Hançar ben platonik aşık olan bir insanım bence aşık olmak ne kadar sizi üzse de çok güzel bir duygu hep iyi ki aşık olmuşum diyorum ben bu konuyu şöyle adlandirirdim "önünün için döktüğüm her damla yaş benim için ödül" eğer vücut üzerinde ki etkisi hakkında benim görüşümü alirsaniz ben kilo alacağınızı düşünüyorum çünkü uzuldukce kendinizi yemeğe veriyosunuz ve ben zaten onun için kilo veriyorum o beni istemedikten sonra kilo versem ne olur dedikçe onemsememeye başladım ve 2-3 kilo aldım

31.08.2021
Yanıtla

İlgini Çekebilir