Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 29.12.2022 7 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Bebekler hangi bitki çayını içebilir?

'Bitki çaylarını bebeğim tüketebilir mi?' diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Bebekler hangi bitki çayını içebilir?

Bitkisel çaylarının kullanımı çok eski tarihlere dayanmaktadır. Bitki çayı, yenebilen herhangi bir bitkinin karışımından elde edilir. Bitki çayları farklı çeşidi vardır ve ağaç kabuğu, çiçekler, yapraklar, kökler, baharatlar, tohumlar ve meyveler gibi birçok malzemeden yapılabilir. Bitki çayları içerdikleri fitokimyasal bileşikler, vitamin ve mineraller sayesinde vücut için sayısız faydaya sahiptir. Özellikle de dengeli bir beslenme planı ile birlikte belirli ölçüde bitki çayı tüketilmesi vücuda fayda sağlayacaktır. 

6 aydan küçük çocuklara bitki çayı verilmemelidir. Bu sebeple de annenin doğumdan sonraki ilk birkaç hafta gaz için rezene veya anason çayları tüketilmesi önerilmez.  Bunun en temel nedeni, zirai ilaçların ilk birkaç ayda bebekler üzerinde bitkilerden kıyasla daha büyük bir etkiye sahip olmasıdır. Bununla birlikte bebekler için bitki çaylarını kullanmak istiyorsanız, annenin tüketmesi en doğrusudur. Bu yöntem ile bitki çaylarının etkileri süt yoluyla belli oranda bebeğe geçer. Bebeğinize 6. aydan sonra doktorunuzla görüştükten sonra papatya, ıhlamur ve nane çayları gibi bitki çaylarını verebilirsiniz. 1 yaş sonrası çocuğunuz 3-4 yaşına gelene kadar ıhlamur, adaçayı, tarçın ve kuşburnu verilebilir. 4 ila 10 yaş arasındaki çocuklar için kafeinsiz bitki çayları önerilir. Ayrıca siyah çay, 12 yaşından büyük olan çocuklar için haftada bir veya iki kez içilebilir. 

Hangi Bitki Çayı Bebeklerde Uyku Yapar?

Bebeklerin gelişiminin %70'i uyurken gerçekleşir. Bu, yaklaşık 10 veya 12 yaşına kadar azalarak devam eder. Bazı bebekler çeşitli sebeplerle uyumamak için direnirler. Bunun nedeni kesin olarak bilinmese de bir ağrı veya gaz sancısından kaynaklanabilir. Doktorun onayıyla bebeğinize gaz sancısının, huzursuzluğun ve ağrıların hafifletilmesine yardımcı olması için bitki çayları verebilirsiniz.   

Bebeğinize 6. aydan sonra 1 çay bardağı su ile 1 silme tatlı kaşığı rezeneyi demleyerek verebilirsiniz. Başlangıçta bir veya iki kaşık ile başlayarak daha sonra miktarını artırmalısınız. Geriye kalan çayı ise anne içebilir. Çünkü annenin sakinleşmesi  sağlayacak olan çay, süte karışarak da etkisini gösterecektir. Bununla birlikte 1 yaş altı bebekler için özel olarak üretilen bitki çaylarını da bebeklere verilebilir.

Bebeklerde uykuya yardımcı olabilecek bitki çayları şunlardır. 

  • Ihlamur 

  • Anason

  • Rezene

  • Kimyon Çayı

Ihlamur 

ıhlamur

Ihlamur çayı bağışıklık sistemini  güçlendirmeye yardımcı olur. Ihlamur da papatya çayı gibi sakinleştirici etkiye sahiptir. Aynı zamanda endişe ve stresi azaltılmasına katkıda bulunur. Ihlamur soğuk algınlığında hafifletici ve ağrı giderici olarak da kullanılmaktadır.  

Ihlamurun bebeklere 6. aydan sonra doktora danışarak verilmesi gereklidir. Ayrıca bebeklere ıhlamur çayı hazırlarken ıhlamuru kaynatılmamalı, sıcak suda demlenmelidir.

Bebeklere ıhlamur çayı hazırlamak için ıhlamurun çiçeği ve yaprakları ile birlikte tarçın kabuğu, 1 tane karanfil, 1-2 tane kakule ve elma kabuğu bir demliğe alınır. Üzerine kaynar su ilave edilir ve 10 dakika demlenmesi için bekletilir. 

Anason

Anason çayı, bebeklerin sindirim sistemleri için faydalı olabilir. Anason tohumu ile elde edilen çay, bebeklerin sindirim ve kolik rahatsızlıkları için de doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. Anason çayı ayrıca sakinleştirici ve gaz giderici etkisiyle uyumayı kolaylaştırır. 

Anason çayının bebeklere verilmeden önce bir uzman doktora danışılması önemlidir. 2 aydan itibaren bebeklere verilebilir. Anason çayının en önemli özelliği sindirimi kolaylaştırması ve gazdan kurtulmayı kolaylaştırmasıdır. Bebekler  doğduklarında sıklıkla gaz sorunu yaşarlar. Anason çayı bebeklerdeki gaz sorununun hafifletilmesinde etkili olabilir. Bebeğinize anason çayı yapmak için küçük bir tencereye bir çay kaşığı anason tohumu ve su eklenir. Karışım 5 dakika kaynatılır ve ardından 10 dakika demlenmesi için bekletilir. Anason çayını bebeğinize vermek için bir biberon veya çay kaşığı kullanabilirsiniz. Anason çayı içtikten sonra vücut rahatlar, bu da uykuya dalmayı kolaylaştırır. Bu yüzden bebeğinize anason çayını yatmadan bir saat önce verebilirsiniz.

Rezene

Rezene çayı bebeklerde sindirim sistemi için faydalıdır. Rezene çayı yeterli miktarda verildiğinde bebeklerin midelerinin rahatlamasına yardımcı olabilir. Gaz ve şişkinlik bebeklik döneminde görülen sorunlardan bazılarıdır. Bu süre içinde anne sütü ile beslenen bebeklerin yaşadığı gaz sorunu uykusuzluğa ve huzursuzluğa sebep olur. Rezene çayı tüm bu konulara yardımcı olabilir. Rezene çayı ayrıca bebeklerin dirençlerini yükseltmesine yardımcı olabilir. Bu sayede bebekleri dışarıdan gelen mikroplara ve enfeksiyonlara karşı korur. 

Bebeklere anason çayı hazırlamak için yarım tatlı kaşığı anason bitkisini bir demliğe alınır. Üzerine 2 bardak ilave edilir ve 10 dakika kaynatılır. Ardından süzülür ve  1 yaşından küçük bebeklere yarım damla, 6 aydan küçük bebeklere ise en fazla üç damla olacak şekilde verilebilir. Ancak bebeklere rezene çayı vermeden önce mutlaka bir uzman doktora danışılmalıdır. 

Kimyon Çayı

kimyon

Kimyon çayı bebeklerde gaz giderici etkiye sahiptir. Bebeklerde sıklıkla karşılaşılan kolik ağrısına yani gaz sancısının hafifletilmesinde faydalı olur. Bu sayede de bebeklerin daha rahat uyumasına yardımcı olur. Kimyon, bebeğin sindirim sisteminin bir parçası olan pankreatik enzimlerin salgılanmasını uyarır ve hazımsızlığı önler. Bu, sindirim sorunu yaşayan bebeklere yardımcı olur. Aynı zamanda midedeki fazla asit salgısını kontrol altına alarak mide problemlerini önler. 

Kimyon ayrıca iyi bir antioksidan, antienflamatuar, antiflatulent ve antispazmodik özelliklere sahiptir. Lif, demir, potasyum, bakır, manganez, selenyum, kalsiyum,  çinko, magnezyum gibi mineraller açısından yüksektir. Bununla birlikte E, A, B ve C vitaminleri açısından yüksektir. Kimyon içerdiği tüm bu vitamin ve mineraller sayesinde bebeklerde vitamin eksikliğini önlemeye, bağışıklığını güçlendirmeye ve hastalıklardan korumaya yardımcı olur. 

Kimyon çayı hazırlamak için 1 su bardağı suyu kaynatılır ve üzerine 1 çay kaşığı kimyon ilave edilir. Ardından ılık hale gelene kadar bekletilir. Süzüldükten sonra bebeklere 1-2 çay kaşığı verilebilir. Ancak bebeklere kimyon çayı vermeden önce mutlaka bir doktordan onay alınmalıdır.   

Yeni Doğan Bebeğe Bitki Çayı Verilir mi?

6 aydan küçük bebeklere bitki çayı verilmemelidir. 6 aydan küçük bebeklerdeki gaz sancısı ve kolik gibi durumları hafifletmek için anason, rezene gibi çayları annenin tüketmesi en iyisidir. Bu sayede bitki çaylarının faydaları belli bir miktarda süt yoluyla bebeğe geçecektir. Ancak annenin bitki çaylarının tüketiminde aşırıya kaçmaması çok önemlidir. 

Bebek Gazı İçin Hangi Çay İçirilmelidir? 

Bebeklerdeki gaz sancısı sorununun önlenmesi ve giderilmesi için bazı bitki çayları faydalı olabilmektedir. Bebek gazı için verilebilecek bitki çayları şunlardır.

  • Rezene: Rezene çayı bebeklerin sindirim sistemini rahatlatır ve  daha iyi uyumalarına yardımcı olur. 6 aydan sonra bebeklere rezene çayı verilebilir. Bebeklere rezene çayı vermeden önce doktor onayı alınması gerektiği unutulmamalıdır.

  • Anason: Anason çayı bebeklerde gaz sancısını azaltmada etkilidir. Bebeklere anason  çayı günlük 2-3 çay kaşığını aşmayacak şekilde bebeğe verilebilir. Ancak bebeklere anason çayı vermeden önce doktor onayı alınmalıdır. 

  • Kimyon: Kimyon bebeklerde kolik ağrısını hafifletmek için kullanılabilir. Kemik dokusunu güçlendirmeye yardımcı olan ve birçok vitamin içeren kimyon, bebekler için çeşitli gaz ilaçlarının içerisinde kullanılmaktadır. Kimyon midedeki asit miktarını kontrol etmeye yardımcı olur ve sindirimi kolaylaştırır.  Kimyon çayı gaz sancısını azaltmak için bebeklere sabah ve akşam 1 çay kaşığı kadar verilebilir. 

Bebeklere Bitki Çayları Günde Kaç Kere Verilir?

Bebeklere 6.aydan sonra rezene çayı, anason çayı, papatya çayı ve kimyonu çayı günde 3 ila 4  tatlı kaşığı kadar verilebilir. 

Grip Olan Bebeklere Bitki Çayı Verilir mi?

Bazı bitki çayları soğuk algınlığı ve grip semptomlarını hafifletmede etkili olabilir. Örneğin ıhlamur bitkisi soğuk algınlığı ve gribe karşı en fazla kullanılan bitkilerden biridir. Soğuk algınlığında ıhlamur tüketmenin toksin atıcı, balgam söktürücü ve öksürüğü azaltıcı etkisi vardır. Ihlamurda içerdiği bileşenler boğazdaki tahrişi önler ve bebeklerin rahatlamasını sağlar. Bebeklere 6. aydan sonra doktor gözetiminde günde 1 veya 2 defa, yaklaşık 2 tatlı kaşığı ıhlamur çayı verilebilir. 

Rezene çayı da bebeklerde grip ve soğuk algınlığı belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Rezene aynı zamanda sindirimi rahatlatıcı, gaz giderici ve süt artırıcı etkileri nedeniyle anneler tarafından da tüketilir. Rezene çayının  özellikle yenidoğan döneminde bebeğe vermek yerine annenin tüketmesi tavsiye edilir.  


 
bebek bitki çayı bitki çayı nedir
facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir