Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Beslenme ve Güzellik : En Önemli Güzellik İksirleri
Aysen Arıcan 07.06.2012 5 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Beslenme ve Güzellik : En Önemli Güzellik İksirleri

Hiç düşündünüz mü sebzelerin ve meyvelerin görünümleri, tadları, renkleri neden farklı? Çünkü doğa bize ihtiyacımız olan besin ögelerini değişik biçimlerde, her mevsim farklı bir besin sayesinde sunuyor.

TAZE SEBZE VE MEYVELER

İçerdikleri vitemin ve mineraller sayesinde metabolizmanın en önemli ihtiyacını karşılayan besin grubu sebze ve meyvelerdir.

Hiç düşündünüz mü sebzelerin ve meyvelerin görünümleri, tadları, renkleri neden farklı? Çünkü doğa bize ihtiyacımız olan besin ögelerini değişik biçimlerde, her mevsim farklı bir besin sayesinde sunuyor. Vücudumuzun askerleri olan antioksidan vitaminlerin en zengin kaynakları sebze ve meyvelerdir. Yeterli miktarda antioksidan almak “gerçek yaş”ınızı altı yıla kadar düşürür.
 
Sindirim sistemini düzenlemede, kabızlığın önlenmesinde ve bir çok kanser türünün önlenmesinde önemi büyük olan liflerin de en önemli kaynakları sebze ve meyvelerdir.

Her gün en az 5 değişik renkte sebze ve meyve tüketin!

Meyve ve sebzelerin renkleri bize önemli tüyolar vermektedir, örneğin sarı- turuncu renkte olanlar A vitamininden zengin iken, yeşil renkte olanlar C vitamini, klorofil ve kalsiyumdan zengindir. Mor-kırmızı renkte olanlar ise içerdikler aktif bileşenler sayesinde kanser oluşumunu engeller ve bağışıklık sistemini güçlendirirler.
Bu cümleden yanlış anlaşılmasın hemen her sebze ve meyvenin bileşimindeki etken maddelerin sağlığımız için çok önemli işlevleri vardır, henüz bilinmeyen binlerce olumlu etkileri olduğu da tahmin edilmektedir.

Bütün bu faydalarından yararlanabilmek için; her gün en az 5 renkte sebze ve meyve tüketin,

Örnek 1: sebze ve meyve seçimleri

Kahvaltıda yenilecek 1 kalori/domates"> domates-1 salatalik-ve-faydalari"> salatalık (yeşil-kırmızı)
Öğlen yenilecek havuçlu kereviz yemeği ( beyaz- turuncu)
Arada yenilecek 1 adet portakal
Akşam mor lahana- kıvıvırcık marul-limon-soğan salatası ( beyaz-mor-yeşil-sarı)
1 muz (sarı)

Bakın bu örneğe göre beslendiğinizde 6 değişik renkte sebze ve meyve yemiş oldunuz, böylece vücudunuzun ihtiyacı olan bir çok vitamin ve minerali ve 20 gr dolayında diyet lifi ve etken maddelerini almış oldunuz.

RENKLİ MEYVELER GENÇLEŞTİRİYOR!

Yeterli miktarda antioksidan almak “gerçek yaş”ınızı altı yıla kadar düşürür.
İltihaplar bazen bağışıklık sisteminizin sağlıklı çalışmadığının ilk sinyalleri olabilir... parmaklarınızın kızarıp şişmesi buna bir örnektir. Buna rağmen vücuttaki C-reaktif proteinin (CRP) artması ve kan testlerinde yüksek çıkması belirtisi ile başlayan kronik iç iltihaplanma çok zararlı olabilir ve kalp sorunlarını beraberinde getirir.
 
Meyve ve sebzeleri bolca tüketin. Yapılan bir çalışmada günde sekiz porsiyon havuç, domates, patates, kabak, turp, kırmızı biber, ıspanak, kırmızı lahana, mısır, şeftali, elma, armut, kivi, vişne, çilek ve nektarin (tüysüz şeftali) tüketen kişilerin karotenoid oranlarının çok yükseldiği ve CRP seviyelerinin aşağılara çekildiği görülmüştür. “Günde sekiz porsiyon çok, o kadar yiyemem” diyorsanız endişelenmeyin; bu sadece yapılan bir çalışma örneğin; siz yiyebildiğiniz kadar tüketmeye bakın.

Beslenmeöğünlerinize ekleyeceğiniz renkli meyve ve sebzeler sayesinde daha sağlıklı bir yaşam tarzıyla tanışacaksınız. Eğer karetenoid azalmasına neden olacak bir beslenme biçiminiz varsa zeytinyağı veya öğünlerinize katacağınız ceviz de bozulan dengenizi yeniden kurmanız için yararlı olacaktır.

KAROTENOİD NEDİR?

Karotenoidler, hastalıklarla mücadelede önemli görev alan kırmızı, sarı ve turuncu meyve sebzelerin içinde yer alan pigment grubudur. Bunlar vücudunuzda kalp ve damar hastalıklarının oluşmamasına yardımcı olur ve iltihaplanmalarda iyileşme sürecini hızlandırırlar.

KANSERİN DÜŞMANI ACI BİBER

Bibere acı tadını veren madde Kapsaisin’in çok önemli bir faydası olduğu ortaya çıktı: Kanseri önlemek!

Son araştırmaların birinde acı biberlerde bulunan bir madde olan kapsaisin’in karaciğerdeki kanserli hücrelerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olduğu kanıtlandı. Kapsaisin biberleri acı yapan maddedir. Kapsaisin’in önemli bir kısmı biberlerin çekirdeğe yakın bölümündeki beyazımsı etli kısımda yer almaktadır. Bu biberler çıplak el yerine eldivenle tutulmalı ve eller göz, ağız ve buruna temas ettirilmemelidir.

Eğer biberler sizin için fazla acı ise onları kesip tuzlu suda bir saat kadar bekletmeniz acısının hafifletecektir. Bu biberleri fırınlayabilir, doldurabilir veya salsa sosu gibi acı biber sosları yaparak tüketebilirsiniz.

KAPSAİSİN NEDİR?

Kapsaisin, yeni yapılan bir çalışmada karaciğereki kanserli hücreleri ortadan kaldırmaya yardımcı olmuştur, bu yüzden de karaciğer kanserine karşı koruyucu olabileceği düşünülmektedir. Omleti veya sebze yemeklerini bu acı biberlerle tatlandırabilirsiniz.

SAÇLARIM NEDEN GÜZEL DEĞİL DİYORSANIZ BU BÖLÜMÜ SAKIN ATLAMAYIN

Saçlarınız çok mu çabuk kırılıyor? günde 100 telden fazla mı dökülüyor? mat görünümde mi? Çabuk mu yağlanıyor? Yok sa çok mu kuru? Söz dinlemiyorlar mı?

Bu sorularınızı çoğu zaman kuaförlere sorarız, cevapları hep aynıdır, “MEVSİMSELDİR” çözüm önerileri ise çok pahalı bakımlar yaptırmanız veya garip maskeleri saçınıza sürüp saatlerce beklemenizdir.

Hiç düşündünüz mü? Sağlıksız beslendiğim için saçlarım sağlıksız ve güzel değil diye, ben size düşündürtmek istiyorum, saç ne kadar ölü doku sayılsa da, saçınızı güzelleştirmenin sağlıklı beslenme ve bazı besin öğelerinin yeterli alımıyla direk ilgisi var. 

Çinko Yetersizliği ve Saç Sağlığı arasında direk ilişki var

Çinko nedir?

Vücudumuzda çok önemli bir öneme sahip olan, 200 den fazla enzim ve hormon yapısında bulunan ve canlılar için hayati öneme sahip bir mineraldir.

Doğada bulunan bir çok besinde çinko minerali bulunmaktadır. Çinko bağışıklık sisteminin en öneli maddesidir, adeta anahtar rolü oynar, bedenin zinde ve verimli olmasında çok önemli rolü vardır. Akyuvarların, antikorların oluşmasında payı vardır. Bağışıklık sisteminin bu askerleri bizi hastalığa neden olan virüslerden koruduğu gibi zehirli maddeleri de zehirsiz hale getirmede yardımcı olur. 

Bağışıklık sisteminin düzenli çalışabilmesi için vücutta yeterli miktarda çinko bulunması gerekiyor. Bunu sağlamanın ise tek bir doğru yolu vardır o da SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENMEKTİR.Yaraların iyileşmesi, görme duyusunun güçlenmesi diyabet hastalığı, böbrek hastaları, çinko eksikliği tehlikesiyle karşı karşıyadırlar. Çinko eksikliği sizi enfeksiyon hastalıklarına karşı savunmasız bırakır. Ayrıca tat ve koku duyularını da zayıflatır. 

Çinko yetersizliğinin en önemli belirtisi saç dökülmesidir,

Çinko yetersizliği barsak düzeni bozulmuş kişilerde, vejetaryenlerde, çocukluk ve gebelik dönemlerinde sık görülmektedir. Yetersizlik durumu kan testleri ile kesinleştiyse çinko içeren tabletler doktor ve diyetisyen tavsiyesi ile kullanılabilir, uzman tavsiyesi olmadan kullanımı tehlikeli olabilmektedir.

ÇİNKONUN BOL BULUNDUĞU BESİNLER
Kırmızı et, karaciğer yumurta,badem içi, ceviz, mantar,bulgur, deniz ürünleri, kuru fasulye, bezelye ve fındık, peynir bol miktarda çinko içerir.

 

 

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir