Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Beyaz Çay
Kübra Derya 03.02.2014 2 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Beyaz Çay

Beyaz Çay, diğer çay çeşitlerine göre daha az kafein ve en yüksek antioksidan içeriği olan çay çeşitidir.

Beyaz ÇayHam madde toplandıktan sonra hiçbir bir soldurma, kurutma ve kıvırma işleminden geçmemektedir. Beyaz çayın diğer çaylardan farkı da bu bölümdür. Herhangi bir işleme maruz kalmadığı için sahip olduğu antioksidantları en az kaybeder. Yalnızca toplanma aşamasında bir miktar okside olmaktadır. Bu oksidasyon dikkate alınamayacak kadar önemsizdir.
Beyaz çayı hafif yemeklerden sonra tüketebilirsiniz. Baharatlı yemeklerden sonra içerseniz lezzeti tam olarak alamayabilirsiniz. Beyaz çayda kavunu andıran hoş bir tad vardır. En uygun dem rengi solgun sarıdır.
Eğer beyaz çay tek içimlik poşetler (sallama) halinde hazırlanmışsa; 30-60sn arasında sıcak suda bekletilmesi yeterli olacaktır.

Beyaz Çay ve Sağlık


Beyaz çay da diğer çay çeşitlerine göre daha az kafein vardır. Siyah çayda bir fincanda bu 40mg, yeşil çayda 20mg iken beyaz çay da 15mg'dır.
Kafein oranı: Beyaz çay ----> Yesil Çay ----> Siyah Çay 
Bazı çalışmalar  beyaz çayın kanser mücadelesinda yeşil çaydan daha fazla antioksidan ihtiva ettiğini ortaya koymaktadır.
Antioksidan oranı: Beyaz çay <---- Yesil Çay <---- Siyah Çay
Çaylar arasında antioksidantlardan çok zengin olan beyaz çayın faydaları :
·         Kanser yapan hücrelere özellikle kolon, prostat, mide kanseri gibi birçok farklı kanser çeşidine karşı etkin bir koruyuculuğa sahiptir. Antioksidanların bir grubu olan flavonoidler, kanser hücrelerinin büyümesini engeller ve yenilerinin oluşmasını önler ve kalp damar hastalıklarına karşı korucudur.
·         Beyaz çay kanı sulandırır ve atardamar fonksiyonlarını düzenler. Yüksek kan basıncını düşürerek kalp sağlığını korumaya yardım eder.
·         Beyaz çayda bulunan kateşinler kötü kolesterolü (LDL) düşürürken, iyi kolesterolü (HDL) yükseltir. Böylece damar sertleşmesinin ve damar tıkanıklığının önlenmesine yardımcı olur.
·         Metabolizmayı hızlandırır.
·         Araştırmalarda düzenli beyaz çay içenlerin kemik mineral yoğunluğu daha yüksek bulunmuştur. Beyaz çay romatizmal hastalarda ve osteoporoz hastalarında  faydalı etkilere sahiptir.
facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir