Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 23.09.2022 3 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Cildinize ne kadar iyi bakıyorsunuz?

Doğru cilt bakım rutinleriyle porselen gibi bir cilde sahip olmak mümkün. Peki cilt bakım rutinini neye göre oluşturmalıyız?

Cildinize ne kadar iyi bakıyorsunuz?

Güzel, sağlıklı ve daima parlayan bir yüze kavuşmak için cilt bakımının önemi herkesçe bilinen bir gerçektir. Vücudunuzdaki en hassas bölgelerden biri olan yüzünüz için doğru cilt bakımı rutini oluşturmanız pek çok açıdan önemlidir. Cildin çeşitli dış etkenlere direkt maruz kalması ve güneş ışınlarının zararlı etkileri yüzünüzün yıpranmasına sebep olur. Doğru cilt bakımı adımlarını uygulayarak bu süreçten minimum şekilde etkilenmeniz mümkün olur.

Cilt Bakımı Rutini Oluşturmak

Akne, sivilce, yağlanma, kızarıklık gibi pek çok değişik cilt problemi birçok kişinin yüz çevresinde rastlanan sorunlardandır. Yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkan kırışıklıklar ve cilt kuruluğu da yine yüz bölgesinde sık rastlanan ve istenmeyen durumlardır. Tüm bu sıkıntıların önüne geçmek ve süreci olabildiğince uzatmak için etkili ve kişisel bir cilt bakım rutini oluşturmak önem arz eder.

Kapsamlı ve kendinize uygun olan cilt bakım rutinini oluşturmanız için öncelikle doğru ürünleri seçmeniz gerekir. Cildinizin durumuna göre seçeceğiniz cilt bakım ürünlerini doğru sırayla ve düzenli biçimde uygulamanız önemlidir. Cilt bakımına erken yaşlarda başlayan kişilerin ciltleri esnekliğini ve parlaklığını daha uzun süre korumaktadır. Cilt bakım rutinlerini hayatınıza yerleştirmeden önce kırışıklıkların oluşmasını beklememeniz gerekir. Cilt sorunları henüz baş göstermeden başlanan bakım, daha genç görünmenize ve cildinizin ışıltıyla parlamasına yardımcı olur.

Cilt bakımı rutinine başlamanın ilk adımı cildinizi iyi bir biçimde analiz etmekten geçer. Cilt tipinizi belirlemeniz ve cildinizi iyi tanımanız başarılı bir cilt bakım rutini oluşturma konusunda oldukça önemlidir. Yaşınız, cildinizdeki nem oranı, yağlılık gibi belirleyici etkenler uygun ürünleri bulmanız için size yardımcı olur.

Cilt Tipine Göre Cilt Bakımı

Cilt tipinizi belirlemek cilt bakım önerileri için alacağınız tavsiyeler için yapmanız gereken ilk şeylerden bir tanesidir.

Kuru bir cilde sahipseniz güçlü nemlendiricilerle cildinizi nemlendirmeniz gerekir. Serum tarzı ürünler de yine kuru ciltler için son derece gereklidir. Kırışıklık, ve leke gibi problemlere sahip ciltler için de leke giderici ürünler ve kırışıklık azaltıcılar kullanılmalıdır.

Normal cilt tipine sahip olan kişiler genellikle ciltlerinde en az sorunu yaşayan kişiler olarak bilinir. Yaz ve kış gibi mevsimler ile mevsim geçişleri esnasında yaşanabilecek dönemsel etkilere karşı kullanılacak ürünler bu kişilerin cilt bakım rutini için yeterlidir. İyi bir güneş koruyucuyla desteklenecek bu rutin doğru temizleyici ve nemlendiricilerle de güçlü hale getirilebilir.

Yağlı ve karma cilt tipine sahip kişiler de öncelikle temizleme jellerinden yardım almalıdır. Güzel bir biçimde temizlenen cilt su bazlı bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmelidir. Diğer cilt tipleri gibi güneş kremi kullanımı da çok önemlidir. Gözeneklerinizi açan peeling ürünleri ve sıkılaştırıcı tonikler yardımıyla cilt bakım rutininizi oluşturmanız mümkündür. Cilt tipiniz ne olursa olsun uygun ürünleri günlük olarak uygulayarak daha sağlıklı ve ışıltılı bir cilde sahip olabilirsiniz.

cilt bakımı
facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir