Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 03.12.2018 4 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Daha hızlı yaşlanmamıza neden olan 10 alışkanlık

Daha genç görünmek için genetiğimizi etkileyemeyiz belki ama beslenmemizde ya da bakış açımızda bazı değişiklikler yapabiliriz.

Daha hızlı yaşlanmamıza neden olan 10 alışkanlık

Yaşlanma hızını etkileyen çok fazla faktör var. Bunlardan bazılarına, örneğin genetik gibi tamamen bizim dışımızda gelişenlerine etki edemesek de yapabileceğimiz hiçbir şey de yok değil! İşte daha sağlıklı ve daha genç kalmak için son vermenizi tavsiye ettiğimiz 10 alışkanlık.

1-Hafta sonları bir ya da iki sigara

sigaranin cilde etkileri

Sosyal bir sigara içicisi olmanız ne yazık ki sigaranın zararlarından etkilenmeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Tütün cilt dokusuna zarar veren ve hem cildinizin hem de vücudunuzun yaşlanmasına neden olan 3.800’den fazla kimyasal bileşen içeriyor. Ayrıca sigara içmek cildin elastikiyetini bozan ve ince çizgilere, kırışıklıklara yol açan enzimleri tetikliyor.

2-Depresyonu görmezden gelmek ve kendiliğinden yok olacağını ummak

Son zamanlarda yapılan bazı araştırmalar da ortaya koydu ki depresyon sadece ruhsal bir rahatsızlık vermiyor, beyni etkileyerek daha hızlı yaşlanmaya da neden oluyor. Bu yüzden ruh sağlığınızı fiziksel sağlığınız kadar ciddiye almalı ve uzun süredir kötü ruh haliyle mücadele etmeye çalışıyorsanız bir uzmandan yardım almayı ihmal etmemelisiniz.

3-Aşırı kahve tüketimi

kafeinin cilde etkileri

Çoğumuzun günlük yaşantısının önemli parçalarından biri olan kahve maalesef erken yaşlanmaya neden olabiliyor. Çünkü genç görünmeyi sağlayan ve vücuttaki enflamasyonu azaltan DHEA hormonunu düşürüyor. Yaşlandıkça daha az salgılanan bu hormon kahve tüketimiyle daha da düştüğünden yaşlanma hızı artmış oluyor. Bu olumsuz etkiden kendinizi korumak istiyorsanız günlük 1-2 fincan kahveyi geçmemenizde yarar var.

4-Mükemmeliyetçilik

Psikoterapist Mike Down’a göre mükemmeliyetçilik, stres ve gerginliğe neden olan sosyal medya kültürünün istenmeyen bir yan etkisi. Beyinde stres hormonlarının salınmasına yol açan bu özellik yaşlanmayı hızlandırabilecek birçok olumsuz düşünceye kapı aralıyor. Elinden gelenin en iyisini yapmak harika bir şey olsa da en güzel akşam yemeğini hazırlamak ya da en iyi sınav kağıdını vermek, yani kusursuza ulaşmaya çalışmak yerine daha fazla dinlenmek ve yetinmeyi bilmek yaşlanma karşıtı kremlerden daha etkili olabilir. 

5-Alkolün ucunu kaçırmak

alkolun cilde etkileri

Yaşlanma ve alkol arasındaki ilişkide ince bir çizgi bulunuyor. Bazı araştırmalar günde bir kadeh şarap içmenin sağlık için faydalı olabileceğini söylerken bazıları düzenli şekilde birden fazla kadeh içkinin yaşam sürenizi azaltabileceğini iddia ediyor. Fakat şu da bilinen bir gerçek ki aşırı alkol tüketimi, beyinde olumsuz etkilere, hormonlarda dengesizliklere, uyku sorunlarına ve vücuttaki yağ oranının artmasına yol açarak diyabet gibi birçok sağlık sorununa ve dolayısıyla yaşlanmaya sebep oluyor.

6-Abur cubura düşkünlük

abur cubur

Kimse abur cubur yemenin sağlığa faydalı olduğunu söyleyemez, değil mi? İşlenmiş gıdalar, yüksek miktarda yağ ve kalori içeriğine sahip. Sağlığınıza zararlı bu gıdalar yerine diyetinizde lif bakımından zengin olan meyve, sebze ve tam tahıllı ürünlere yer vermeniz uykunuzun daha kaliteli olmasına, stresle daha kolay mücadele edebilmenize, daha genç ve sağlıklı hissetmenize yardımcı olacaktır.

7-Tamamen yağsız beslenmek 

beslenmenin cilde etkileri

Çok az yağlı besinlerden oluşan bir diyet yapmak kilo vermenize yardımcı olabilir ama ne yazık ki bu tip bir beslenme şekli yaşlanma sürecinizi hızlandırabilir. Unutmayın ki yağlı balıklarda ve kabuklu kuru yemişlerde bulunan Omega-3 yağ asitleri cildinizin genç görünmesini ve kalp sağlığınızın korunmasını sağlıyor. Bu sebeple yağsız diyetlere değil, sağlıklı yağların yer aldığı bir diyete yönelmelisiniz.

8-Güneş gözlüğü takmamak

Güneş gözlüğü daha iyi bir görüş sağlamanın dışında gözünüzün etrafında oluşan ince çizgileri önlemeye ve gözlerinizi kanser, katarakt gibi hastalıklara karşı korumaya yardımcı oluyor. Bu yüzden güneşli havalarda güneş gözlüğünüzü yanınıza almayı unutmamalısınız.

9-Kalitesiz yastık kılıfları

yastik secimi

Günün üçte biri süresince yüzünüzü yastığa koyuyorsunuz. Eğer yastık kılıfınız ipek ya da pamuktan farklı bir maddeden yapıldıysa yüzünüzde erken kırışmalara ve yıpranmalara neden olabilir. 

10-Güneş kremi kullanmamak

gunesin cilde etkileri

Yaşlanma konusunda belki de en bilinen faktör. Güneş kremi sürmek genellikle plaja gitmekle ya da tüm günü dışarıda güneşli bir ortamda geçirmekle özdeşleştiriliyor. Fakat yüz cerrahı Jacob Steiger’e göre güneş kremi her gün sürülmeli. Çünkü güneş cildin yaşlanmasına neden olan en büyük risk unsuru. Bu nedenle, vücudunuzda erken kırışıklıklarla karşılaşmak istemiyorsanız her gün en az 30 faktörlük güneş kremi sürmeyi ihmal etmemelisiniz.

Kaynak

sağlıklı yaşam yaşlanma
facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir