Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Demir Eksikliğine Karşı Kırmızı Et
Diyetkolik Diyetisyenim 27.12.2016 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Demir Eksikliğine Karşı Kırmızı Et

Vücut ve zihin sağlığı için kırmızı etin önemi tartışılmaz. Bunun yanı sıra anemi gibi basit görünen ancak kötü sonuçlar doğurabilen eksikliklere karşı da çözüm et tüketiminde…

Demir Eksikliğine Karşı Kırmızı Et

Günün Yemeği: Tekirdağ Köfte

Etin içeriği genel anlamda çok faydalı vitamin ve besinlerle dolu. Adeta bir protein deposu olan kırmızı et A, C, D, E, B6, B12 vitaminlerinin yanında fosfot, potasyum, çinko, diyet-ile-kilo-kontrolu-uzerindeki-onemi"> kalsiyum ve demir gibi mineraller de içeriyor. Yaklaşık 85 gramlık kırmızı et, bir yetişkinin günlük ihtiyacı olan ortalama protein ihtiyacının yaklaşık olarak yarısını karşılamaktadır.

Kreatin, yalnızca et gibi hayvansal gıdalarda bolca bulunur ve beyin sağlığı için oldukça önemlidir. Etin içerdiği kreatin fiziksel, zihinsel performansı artırmaya yarar. Düzenli olarak et yemek, keratin seviyesinin sağlıklı düzeyde kalmasını sağlar. Böylece kas sağlığı korunur.

Bunun yanında kırmızı et B6 ve B12 vitaminleri ile beyin sağlığı açısından oldukça faydalı olan omega-3 içerir. Düzenli et tüketimi, zihinsel ve fiziki sağlığın korunmasında önemli bir detaydır.

Vücutta demir eksikliğinin artması anemi hastalığının ortaya çıkmasına neden olabilir. Kırmızı et demir açısından zengindir. Buna paralel olarak vücutta demir üretimini artırarak anemi hastalığına yakalanma riskini azaltır.

Ayrıca alyuvarların yani kanıın temel yapı taşlarından bir tanesi olan demir, eksikliği yaşandığında kansızlıktan zeka geriliğine, uyku problemlerinden baş dönmelerine kadar birçok ciddi soruna yol açabilmektedir. Kan sağlığına faydalı olan kırmızı et, alyuvarların çoğalmasına katkıda bulunarak kan sağlığının korunmasını destekler. Demir mineralinin alınabileceği en önemli besinlerden bir tanesidir.

Özellikle beslenme-tipi-ve-vejetaryen-diyeti"> vejetaryen olanlarda karşılaşılan hafıza kaybı, yorgunluk, sinirsel problemler gibi pek çok sorun et yememekten kaynaklanan B12 vitamini eksikliğine bağlıdır. Etten alınan B12 vitaminini diğer besinleri tüketerek elde etmek çok zor olduğundan dolayı kırmızı et tüketimini düzenli ve doğru bir şekilde gerçekleştirmek gerekir.

Bilgiyi Hayata Geçir: Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden olan köfte, yüksek besin değerleri ve protein içeriği açısından ideal bir öğündür. Sen de akşam yemeklerinde hem protein ihtiyacını karşılamak hem de gerekli vitamin ve mineralleri almak için Tekirdağ köftesini tüketebilirsin.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir