Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 07.05.2022 5 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Dukan birası nedir?

Son zamanların zayıflama destekçisi olarak nitelendirilen dukan birasını bir de bizden dinleyin.

Dukan birası nedir?

Dukan birası yeşil çay, su, maden suyu ve limon suyu olmak üzere dört bileşenden oluşan bir içecektir. Dukan birası, Beslenme Uzmanı Pierre Dukan tarafından tasarlanmıştır ve uzmanın ismi ile adlandırılmıştır. Dukan birası, alkol içermemesine rağmen adını, biraya benzer görünümünden almaktadır. Dukan birası, yağ yakımına ve vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olarak kilo kaybını kolaylaştırır. Doğal yağ yakıcı özelliği ile bilinen Dukan birası, diyet sürecini destekleyen bir detoks içeceğidir. 

Dukan Birasının Faydaları Nelerdir?

Dukan birasının vücuda faydaları aşağıda listelenmiştir. 

 • Bağırsak hareketlerini iyileştirir.
 • Ödem atmaya yardımcı olur. 
 • Metabolizmayı hızlandırır. 
 • Vücuda alınan sıvı miktarına katkı sağlar.
 • Kilo kaybını destekler.
 • Yağ yakımına yardımcı olur.
 • İçerdiği maden suyu sayesinde vücuda mineral takviyesi sağlar.
 • Tokluk hissini artırır.
 • Dukan birası yapımında doğal ürünler kullanılır. Böylece herhangi bir rahatsızlığı veya alerjisi bulunmayan kişiler için olumsuz bir etkiye yol açmaz. 

Dukan Birası Zayıflatır mı?

Son zamanlarda popüler bir içecek haline gelen Dukan birası, ödem ve yağ yakımına olan etkileri nedeniyle metabolizmanın etkin bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda sindirim sisteminin düzenlenmesinde ve dengelenmesinde rol oynar, ancak kilo kaybı için tek başına yeterli değildir. Dukan birası, dengeli bir diyet programı ile beraber tüketildiğinde zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Dukan Birası Nasıl Yapılır?

Dukan birası yapımı için gerekli malzemeler

 • 750 ml su
 • 200 ml maden suyu
 • 1/2 limonun suyu veya 2 dilim limon
 • İki yemek kaşığı yeşil çay veya 2 poşet yeşil çay

Yapılışı

Öncelikle su kaynatılır ve demelemeye uygun sıcaklığa ulaşması için yaklaşık 2 dakika bekletilir. Ardından demliğe alınan yeşil çayın üzerine eklenir ve demlenmek için bırakılır. Yeşil çay soğuduğunda cam bir şişeye alınır ve üzerine limon suyu veya limon dilimleri eklenir. Son olarak üzerine maden suyu ilave edilir. Karışımın ağzı kapatıldıktan sonra buzdolabında bir gece bekletilir ve sonraki gün süzgeç yardımı ile süzülür. Gün içerisinde soğuk olarak tüketilebilir.  Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise hazırlanan karışımın bir gün içerisinde tüketilmesi gereklidir. 

Dukan Birasının  Bir Zararı Var mıdır?

Dukan Bira zararlı kimyasallar içermediği için herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan kişilerde olumsuz bir etkiye yol açmaz. Ancak içerdiği soda ve limon, yüksek tansiyon veya kalp hastalığı gibi kronik hastalığı bulunan kişilerde ani dengesizliklere sebep olabilir. Bu nedenle kronik rahatsızlığı bulunan kişilerin dukan birası tüketmeden önce doktora danışması tavsiye edilir. 

Dukan Birası Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Dukan birası düzenli olarak ancak belirli aralıklarla tüketilmesi gereken bir takviyedir. Dukan birası, 15 gün boyunca her gün düzenli bir şekilde içilmeli ve ardından 5 gün ara verilmelidir. Dukan birası tüketmeye yeniden başlandığında 15 gün devam edilmeli ve yeniden 2x15 günlük bir program ile başlamadan önce 15 gün ara verilmelidir. Dukan birasını belirtilen aralıklarla tüketmek, faydalarını kaydetmesini engeller. Ayrıca vücudun dukan birasına karşı bağışıklık kazanması önler ve daha net sonuçlar alınması kolaylaşır.

Dukan Birası İçerken Ara Vermek Gerekir mi?

Dukan birasını tüketirken düzenli aralıklar vermek gereklidir. Bu sayede dukan birasının vücuda sağladığı faydaların kaybedilmesinin önüne geçilmektedir. Düzenli ara verilerek tüketildiğinde vücut, dukan birasına karşı bağışıklık kazanmaz. Bu durum dukan birasının olumlu etkilerinden daha net sonuçlar almayı sağlar. 

Dukan Birası Alkol İçerir mi?

Dukan birası alkol içermemektedir. Dukan birası yeşil çay, su, maden suyu ve limon suyu olmak üzere dört malzeme ile hazırlanan bir içecektir. Dukan birası ismini biraya benzer görünümünden almaktadır ve isminin aksine alkol içermeyen bir içecektir. 

Emziren Anneler Dukan Birası İçebilir mi?

Emziren anneler için dukan birası tüketimi önerilmez. Dukan birası doğal içeriğe sahip bir içecektir. Ancaki yeşil çay ve limonun beraber kullanımı tansiyonun yükselmesine yol açabilir. Bu da emziren anneler için tehlikeli olabilmektedir.  

Hamileler Dukan Birası İçebilir mi?

Hamile kadınlar için dukan birası tavsiye edilmez. Dukan birası içerdiği bileşenler nedeni ile tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Bu durum hamilelik süresince tehlikeli olabilir. 

Dukan Birasının Maliyeti Nedir?

Dukan birası içerdiği bileşenler sayesinde hazırlaması kolay ve uygun fiyatlı bir detoks içeceğidir. Dukan birası hazırlamak için gereken malzemeler limon suyu, yeşil çay, su ve maden suyudur.  1 kg limonun fiyatı 3,50 tl ile 15 tl arasındadır. 100 gram yeşil çayın fiyatı 10 tl ile 60 tl arasında değişmektedir. 200 ml maden suyunun fiyat aralığı ise 1 tl ile 3 tl arasındadır.

Dukan Birası İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Tek kişilik Dukan birası için gerekli malzemeler aşağıda listelenmiştir. 

 • 2 poşet yeşil çay

 • ½ limonun suyu

 • 1 şişe maden suyu (200 ml)

 • 750 ml su

Dukan Birasında Kullanılan Yeşil Çayın Çeşidi Önemli midir?

Dukan birası paket yeşil çaylar ile hazırlandığı gibi aktardan alınan yeşil çay ile de hazırlanabilir.

Dikkat edilmesi gereken nokta ise temin edilen aktarın temiz ve güvenilir olmasıdır.

Dukan Birası Ne Kadar Tüketilmeli?

Tarif malzemelerinde önerilen miktar kadar hazırlanan içecek gün içerisinde istenilen zaman aralıklarında tüketilebilir.

Dukan Birası Tüketirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dukan birasının devamlı değil belirli aralıklarla tüketilmesi gerekmektedir. 15 gün düzenli tüketimin ardından 5 gün ara verilmelidir. Tekrardan başlandığında 15 gün tüketilip 15 gün ara verilmelidir. Bu sayede vücudun içeceğe olan bağışıklığının önüne geçilmesi hedeflenir.

Aynı zamanda tansiyon, kalp rahatsızlığı veya diğer kronik hastalığı olanlar Dukan birasını tüketmeden önce uzmana danışmalıdır.

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir