Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Geçmiş Olsun Türkiye
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 29.11.2019 2 dakikada okunur
yorumlar
5
kaydet

Egzersiz, uyku kalitesi ve stres üçlüsünü hep birlikte iyileştirmek sizin elinizde!

Hareket miktarını artırmak depresyon ve kötü ruh haliyle savaşmada en etkili yöntemler arasında yer alıyor. Gün içinde 15 dakika koşmanın veya bir saat boyunca yürümenin majör depresyon riskini yaklaşık %26 oranında azalttığını biliyor muydunuz?

Egzersiz, uyku kalitesi ve stres üçlüsünü hep birlikte iyileştirmek sizin elinizde!

Sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazları arasında yer alan sağlıklı beslenme, egzersiz, iyi ruh hali ve kaliteli uyku adeta bir yapbozun parçaları gibiler. Dengeli ve düzgün beslenmek uyku kalitesini iyileştirirken, kaliteli uyku da iyi bir ruh halini destekliyor. Benzer şekilde egzersiz yapmak ruh sağlığına iyi gelirken, iyi bir ruh sağlığı da uyku kalitesini artırıyor. Sağlığımıza ilişkin tüm bu faktörler adeta “Birimiz hepimiz için, hepimiz birimiz için” der gibiler! 

Sağlıklı beslenmenin önemine ve yollarına defalarca değindiğimiz için bu kez egzersiz, ruh sağlığı ve uyku kalitesi arasındaki ilişki ile bu ilişkiyi nasıl sağlıklı bir şekilde kontrol altında tutabileceğimizden bahsedelim. 

Düzenli egzersizin vücutta yüzlerce mükemmel etki gösterdiğini zaten biliyorsunuzdur. Fakat bunun yanı sıra hareket etmenin stres, depresyon, kaygı bozukluğu ve diğer olumsuz ruhsal durumlarla baş etme konusunda da en etkili çözümlerden biri olduğunu duymuş muydunuz? Kesinlikle öyle! Egzersiz kas kütlenizi artırmakla, fiziksel sağlığınıza iyi gelmekle ve duruşunuzu düzeltmekle kalmıyor. Bu muazzam etkilerin yanında aynı zamanda stres seviyenizi ciddi ölçüde azaltıyor, uyku kalitenizi artırıyor, hafızanızı güçlendiriyor ve daha rahat, daha pozitif hissetmenizi sağlayarak genel ruh durumunuzu olumlu etkiliyor. Üstelik uzmanların ortaya koyduğu bu olumlu etkilerden yararlanmak için sporcu olmanıza da gerek yok! Araştırmalar mütevazı egzersiz miktarlarının bile önemli derecede fark yarattığını gösteriyor. 

Egzersizin ruh sağlığı ve uyku kalitesi üzerindeki etkileri

Yapılan çalışmalar egzersizin depresyonu, antidepresan ilaçlar kadar etkili bir biçimde, ancak yan etkileri olmadan tedavi edebileceğini ortaya koyuyor. Öyle ki yapılan bir araştırmada günde 15 dakika koşmanın veya bir saat boyunca yürümenin majör depresyon riskini yaklaşık %26 oranında azalttığı görülmüş. Özetle, hareket etmek ve adım sayısını artırmak depresyon ve kötü ruh haliyle savaşmada en etkili yöntemler arasında yer alıyor! 

huawei watch 2

Egzersiz ruh halini olumlu etkilediği gibi benzer şekilde stres faktörü de vücutta egzersiz etkilerinin tam tersinin gözlemlenmesine yol açıyor. Şöyle bir düşünün… Stresli olduğunuzda yüzünüz, boynunuz ve omuzlarınızdaki kaslarınız nasıl da gergin oluyor. Stres sırt ve boyun ağrılarını beraberinde getirdiği gibi uykusuzluk, mide sorunları, karın ağrısı, ishal veya sık idrara çıkma gibi pek çok sağlık sorununa da zemin hazırlıyor. Tüm bu fiziksel semptomlar ise daha fazla strese yol açarak ruh sağlığınız ve vücut sağlığınız arasında kısır bir döngüye sebep olabiliyor. İşte egzersiz tam olarak bu döngüyü kırmaya yarıyor!

Bahsettiğimiz üçlünün önemli bir parçası olan uyku da egzersizden ve dolayısıyla stres seviyesinden direkt olarak etkileniyor. Gün içinde hareket miktarının ve yapılan egzersizlerin uyku problemi olan kişilerin uyku süresinde ve kalitesinde artış sağladığı bilinen bir gerçek. 

egzersiz adım yürüyüş uyku stres nabız kalp sağlığı fiziksel aktivite spor sağlık
facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Göktuğ Yaman

Göktuğ Yaman Reklam kokusu alıyorum.

29.11.2019
Yanıtla
Nazlıcan Güvenç

Nazlıcan Güvenç Reklam direk

01.12.2019
Yanıtla
Bora Yildiz

Bora Yildiz Sacma sapan reklam.

08.12.2019
Yanıtla
Bora Yildiz

Bora Yildiz Bende Apple Watch kullaniyorum napalim simdi cocuk gibi saat mi yaristiralim. Amacinizdan sapmayin lutfen.

08.12.2019
Yanıtla
Hilal Kalmış

Hilal Kalmış Reklam olmuş bu

20.12.2019
Yanıtla

İlgini Çekebilir