Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 02.02.2020 3 dakikada okunur
yorumlar
2
kaydet

Egzersizi günlük hayatın parçası haline getirebilmenin 14 yolu

Yoğun iş günleri, aile ve sosyal hayat... Evet, egzersiz yapmayı günlük hayatın bir parçası haline getirmek güç. Ancak fiziksel aktivitelere öncelik vermenin, sağlıklı bir hayatı, iyi bir uykuyu ve hatta sağlam sosyal ilişkileri beraberinde getirdiği de bir gerçek.

Egzersizi günlük hayatın parçası haline getirebilmenin 14 yolu

Egzersiz yapmak ve vücudunuzu çalıştırmak için her gün spor salonuna gitmek zorunda değilsiniz. Basit ve yaratıcı yollarla hareketi ve egzersizi günlük hayatın bir parçası haline getirmek mümkün. İşte size denemeye değer birkaç fikir:

Çalışırken antrenman yapın

İş yerinizde farklı bir kattaki lavaboya merdivenleri kullanarak gidin, masanızdan uzakta bir yazıcıyı kullanın ya da iş arkadaşlarınıza mail atmak yerine yanlarına gidip konuşun. Toplantılarda ise not tutmaya gönüllü olarak yazı tahtasının önüne geçin ve hareket halinde olun. Hatta gün içerisinde sıklıkla kullandığınız eşyaları masanızdan uzakta bir yere koyup her seferinde ayağa kalkmayı da deneyebilirsiniz.

Uzağa park edin

Olduğunuz yerden mümkün olduğunca uzak bir yere park edin arabanızı. Basit işlerinizi yapmak içinse arabanızı kullanmayın, biraz yürümeyi deneyin. Emin olun ki bu küçük değişimler kendiniz çok daha iyi hissetmenizi sağlayacak.

Akşamüstü yorgunluğundan sıyrılmak için yürüyüş yapın

Her iş gününüzde saat dört gibi masanızdan kalkın ve 10-15 dakikalık yürüyüşler yapın. Derin nefesler almayı da unutmayın. İşe döndüğünüzde enerji ile dolduğunuzu, günün geri kalanı için hazır olduğunuzu gördüğünüzde hayret edeceksiniz. Unutmayın ki basit görünen müdahaleler, harikalar yaratabilir.

Hatırlatıcıları ayarlayın

Evde çalışırken telefonunuzu 90 dk da bir alarm çalacak şekilde ayarlayın. Böylelikle ayağa kalkıp esnemeyi, biraz hareketlenmeyi ihmal etmemiş olacaksınız.

Müzik ile hareketi birleştirmeyi deneyin

Müzik harikalar yaratır. Sabah kalktığınızda matınızı serin ve müziği açın. Bırakın bedeniniz müziğe ve kendine has ihtiyaçlarına göre hareket etsin. İster güneşi selamlayın isterseniz dans edin; müziğin getirdiği hareketin keyfine varacaksınız.

Ev arkadaşınızla ya da eşinizle ev işlerinde anlaşın

İş dönüşü eşiniz akşam yemeğini hazırlarken siz de yarım saatlik bir egzersiz yapmayı deneyin mesela. Bu şekilde uykunuzdan ödün vermeden günlük fiziksel aktivitenizi es geçmemiş olabilirsiniz.

Programınız basit ama tartışmaya kapalı olsun

Programlı olun. Haftanın en az bir akşamını yoga ya da egzersiz gibi bir aktivite türü için ayırın. Asla ödün vermeyin, programınızdan sapmayın. Çalışırken biraz oturun biraz ayakta durun. İş yerinizde kendinize ait bir alan varsa eğer, müziğinizi açın ve dans edin.

Basit egzersiz ekipmanları taşıyın

Yoga yapıyorsanız mesela, atlama ipinizi yanınızda bulundurabilirsiniz. Gün içerisinde gevşemek ihtiyacı ile birkaç hareket yapmak istediğinizde, çantanızdaki ipi çıkarabilir, kısa bir egzersiz seansı ile enerjinizi yerine getirebilirsiniz.

Çocuklarınızı da dahil edin

Çocuklarınızı antrenman seanslarınıza dahil etmek, ekstra motivasyonu da beraberinde getirir. Oğlunuzun futbol antrenmanında kenarda yürüyüş yapabilir ya da çocuklarınızla birlikte bisiklet turları yapabilirsiniz. Böylelikle hem birlikte kaliteli zaman geçirebilecek hem iyi bir rol model olabilecek hem de günlük hareket ihtiyacınızı karşılayabileceksiniz.

Gün içerisindeki yolculuklarınızı hareket fırsatına çevirin

İş yeriniz ve eviniz arasındaki mesafe makulse eğer, toplu taşıma araçları kullanmak yerine yürümeyi ya da bisiklet kullanmayı deneyin. Böylelikle hem sabah enerjinizi yerine getirmiş olacak hem de kalabalıktan uzak kalmış olacaksınız.

Köpeğinizle motive olun

Her sabah köpeğinizi dışarı çıkardığınızda, sabah güneşini ve temiz havayı değerlendirin. Esneme hareketleri yapın, parktaki spor aletlerini kullanın ve güne köpeğinizle birlikte enerji dolu bir şekilde başlayın.

Günlük rutininize küçük egzersiz alışkanlıkları sıkıştırın

Günlük hayatınız dahilinde mini egzersizle yapmayı deneyin. Mesela saçlarınızı kuruturken ayak parmaklarınızla kaldırma hareketleri yapın. Otobüs beklerken el ve bilek esneme hareketlerinizi halledin, çocuğunuzla film izlerken squat yapmayı deneyin.

Ev işlerinizi kendiniz yapın

Ev işlerinde dışarıdan yardım alıyorsanız eğer, biraz ara vermeyi deneyin. Evinizi kendiniz temizlemeniz demek, bedava 400 kalori yakmak demek. Hem böylelikle temizlik günleri arasında evinizi daha da iyi idare edebilecek ve emeğinizden gurur duyacaksınız.

Sandalyenizde değişikliğe gidin

İş günü içerisinde ekstra hareket için sandalye boyunuzu bir miktar kısaltmayı deneyebilirsiniz. Standart bir günde çalışan bir insan, günde en az 15 kez yerinden kalkıyor. Daha kısa bir sandalyede bu şekilde sürekli oturup kalktığınızı düşünün. Squat yapmaktan ne farkı var ki?

hareket dans egzersiz
facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Ferhan Mızrak

Ferhan Mızrak Partner akşam yemeği hazırlasın kendisi egzersiz yapsın, bu nasıl bir tavsiye!

03.02.2020
Yanıtla
Meral Yasar

Meral Yasar Ben sana

09.02.2020
Yanıtla

İlgini Çekebilir