Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Enginar Mevsimi Geldi!
Zehra M. Çelik 28.04.2014 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Enginar Mevsimi Geldi!

Her sebze ve meyve gibi, enginarın da mevsiminde tüketilmesi gerekir.

Enginar Mevsimi Geldi!Günümüzde gittikçe yaygınlaşan enginar tüketimi, sağlık açısından olumlu bir gelişme olarak gösterilebilir. Dünya genelinde birkaç çeşit enginar bulunurken, ülkemizde “Fransız” veya “Globe” olarak bilinen enginar tüketilmektedir. Bu enginar türü, sıcak mevsimlerin sebzesidir ve Mart ortasından itibaren ülkemizde bulunmaya başlar. Asıl lezzetli enginarı Mayıs sonu - Haziran başı gibi, pazarlarda veya marketlerde bulabilirsiniz.

Yapılan araştırmalar, enginarın pek çok sağlık sorununa karşı da koruyucu etkisi olduğunu göstermiştir. Bağırsakları düzenleme, idrar söktürme, kalbi koruma ve kolestrolü düzenleme bilinen etkileri arasındadır. Enginar aynı zamanda yüksek oranda lif, vitamin ve mineral içerir:
 
- Potasyum: Normal kalp ritminin seyrini ve vücudun sıvı dengesini koruma gibi hayati rollere sahip bir mineraldir. Yapılan araştırmalar, potasyumdan zengin olan diyetin inme riskini önemli ölçüde azalttığını ve tansiyonu dengelemede etkili olduğunu göstermiştir. Bir orta boy enginar 400 miligramdan daha fazla potasyum içerir, bu da küçük boy bir muza denktir. Günlük potasyum ihtiyacının %10’unu karşılar*.
 
- Magnezyum: Kemik yapısının sağlığında ve vücutta pek çok önemli role sahiptir. Bir orta boy enginar günlük magnezyum ihtiyacının %12’sini karşılar*.
 
- Lif: Am erika Diyetisyenler Derneği, günlük 20-35 gram lif tüketilmesini önerir. 120 gramlık bir enginar ise, 10.3 gram lif içerir; yani günlük alınması gereken lif miktarının önemli bir kısmı enginar ile karşılanabilir.
 
- Vitaminler: Enginarın 1 porsiyonu 130 grama denktir. Günlük C vitamini ihtiyacının %25’ini, kalsiyum ihtiyacının %6’sını, demir ihtiyacının %10’nunu, folat ihtiyacının %15’ini ve B6 vitamini ihtiyacının %5’ini karşılar*.
 
Hazır mevsimi gelmişken, bu akşam enginar yemeği yemeye ne dersiniz? 1 porsiyon enginar sadece 60 kaloridir.
 
 
* Günlük 2.000 kalorilik bir diyet için geçerli olan oranlardır.
facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir