Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Frenk Soğanı
Şebnem Kandirali 10.04.2014 2 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Frenk Soğanı

Allium familyasından Frenk soğanı

Frenk Soğanı

Frenk Soğanı Nedir?

Sebzeler ve otların allium ailesinin bir parçasıdır . Bu familya aynı zamanda soğan, sarımsak, taze soğan ve pırasayı da içerir .Bir yemek kaşığı kıyılmış frenk soğanı 1 kalori, 0 gram yağ, 0 gram protein, 0 gram karbonhidrat içerir ancak günlük A vitamini ve C vitamini ihtiyacının % 3 ünü karşılar. Az miktarda K vitamini, folat, kolin, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve potasyum içerir.

Yapılan çalışmalarda allium sebzelerinden fazlaca tüketim yapan erkeklerin prostat kanserine yakalanma riskleri daha düşük bulunmuştur. Özellikle mide, özofagus ( yemek borusu ) ve kolorektal kanser üzerine yapılan çalışmalarda tümörlerin büyümesini engellediği yönündeki çalışmalar bu gruptaki sebzelerin sahip olduğu zengin organokükürt bileşiklerinden gelmektedir . Ancak bu konuda esas meydana gelen mekanizma bilinmediği için daha fazla çalışmaya gereksinim vardır.

Frenk Soğanı Faydaları

İçerdiği önemli bir besin öğesi olan kolin sayesinde uyku, kas hareketi, öğrenme ve hafıza gibi kısımlarda yardımcı rol üstlenir. Kolin aynı zamanda hücresel membranların yapısının devamlılığında, sinir iletiminde, yağların emiliminde ve kronik inflamasyonları azaltmada yardımcıdır. Frenk soğanı içerdiği folat sayesinde de depresyonla mücadelede yardımcı. Folat vücutta fazla homosistein birikiminin önüne geçer. Homosisteinin fazla birikimi kan ve diğer besin öğelerinin beyne gidişini ve uyku, iştah ve modu düzenleyen iyi hormonların ( serotonin , dopamin, norepinefrin ) üretimi ve salınımını engeller.

Salatalara, çorbalara, omlete, peynirlere, kişlere, çeşitli sebze soslarına ilave etmeyi unutmayın.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

Nazmi Yelek

Nazmi Yelek meraba

12.04.2014
Yanıtla

İlgini Çekebilir