Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
03.10.2019 4 dakikada okunur
yorumlar
4
kaydet

Gün içinde daha fazla hareket etmek için hayatınıza katmanız gereken 10 alışkanlık

Daha aktif bir yaşam sürdürmek için telefonla konuşurken ya da tost makinesinde ekmekler kızarırken geçirdiğiniz vakti bile doğru değerlendirmeniz mümkün!

Gün içinde daha fazla hareket etmek için hayatınıza katmanız gereken 10 alışkanlık

Çok fazla enerji harcamak bazen çok fazla yorulmak anlamına gelse de aslında aktif bir hayat sürdürmek daha dinç hissetmekle doğru orantılı. Kısaca "oturdukça oturasınız" geliyorsa hemen ayağa kalkmalı ve harekete geçmelisiniz!

Egzersiz yapmanın, hareket halinde olmanın faydalarının saymakla bitmediğini artık hepimiz biliyoruz. Her gün spor salonuna gitmek ya da düzenli şekilde egzersize vakit ayırmanın mümkün olmadığı da bir gerçek. Neyse ki spora gitmenizi gerektirmeyen, günlük hayatınızda da kolayca uygulayarak daha enerjik ve dinç hissetmenizi sağlayacak bazı alışkanlıklar var. İşte gün içinde daha fazla hareket etmeniz için hayatınıza katmanız gereken 10 basit alışkanlık:

1-İşe veya okula yürüyerek ya da bisikletle gidin

yuruyus

Her yere araçla gitmeye alışmak hareketli bir yaşam sürmenin önündeki en büyük engellerden biri. Siz de çoğu yere giderken araba ya da toplu taşıma araçlarını tercih ediyorsanız, hiç değilse çok uzak mesafe olmayan yerler için bisiklete şans verin veya tabana kuvvet diyerek yürümeyi deneyin. İlk zamanlar biraz zorlansanız bile emin olun zamanla kısa mesafeleri yürümek çok sıradan bir aktivite halini alacak. Üstelik bu sayede metabolizmanızı da hızlandırmış olacaksınız.  

2-Çalışırken sık sık ara verip etrafta gezinin

Yapılan bilimsel araştırmalar uzun süre sabit oturmanın metabolik sendrom, diyabet, obezite ve hatta kansere neden olabileceği kanıtladı. Bu yüzden ofiste çalışırken düzenli aralıklarla kalkıp dolaşın, kahvenizi yenileyin ya da bir bardak su alın ve arkadaşlarınızla biraz muhabbet edin. Okula gidiyorsanız her ders arasını dolaşarak değerlendirin. Bu sayede daha dinç hissedebilir ve derslerinize daha iyi odaklanabilirsiniz. Aksi takdirde devamlı oturmak kan dolaşımınızı yavaşlatarak halsiz hissetmenize neden olacaktır. Bu durumla karşılaşmamak için sık sık ayağa kalkarak kaslarınızı çalıştırın.

3-Evinizi veya odanızı temizleyin

temizlik yapmak kac kalori

Mutfak dolaplarını düzenlemek, çalıştığınız masayı düzenlemek ya danevresimleri değiştirmek gibi ev işlerini küçük parçalara bölün ve belli aralıklarla parça parça yapın. Her gün 15 dakikanızı evinizi toplamaya ayırabilirsiniz örneğin. Böylece hem her gün ekstradan belirli bir süreyi hareket ederek geçirmiş olacaksınız hem de eviniz fazla dağılmamış olacak.

4-Merdivenleri kullanın

Kabul edelim ki alışkın olmayanlar için merdivenleri kullanmak başlangıçta biraz zorlayıcı olabilir. Ancak zamanla alışacağınıza emin olabilirsiniz. Her gün merdiven inip çıkmak kardiyovasküler kapasitenizi artıracak ve bu sayede o merdivenleri günbegün daha rahat bir şekilde çıkmaya başlayacaksınız. Üstelik apartmanınızda, metro istasyonlarında ya da işyerinizde asansör kullanmak yerine merdiven çıkmak çok daha fazla kalori yakmanızı ve bacaklarınızın sıkılaşmasını sağlayacak. 

5-Arabanızı daha uzağa park edin

spor yapmak

En yakındaki park yerini bulmaya çalışmak yerine arabınızı daha uzaktaki bir noktaya park etmek de atabileceğiniz adımların bir diğeri. Böylece hem park yeri bulmanız daha kolay olur hem de gidip gelirken daha fazla yürümüş, yani daha fazla hareket etmiş olursunuz.

6-Boş vakitleri değerlendirin

Kettle’da su kaynatırken ya da tost makinesinde ekmekler ısınırken bekleyerek geçirdiğiniz 3-4 dakikalık zaman dilimlerini dahi verimli bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Bunun için plank, squat, lunge gibi tüm vücudu çalıştıran egzersiz hareketlerini yaparak bu kısa vakitleri kettle başında dikilmek ya da sandalyede oturup beklemekten çok daha işlevsel şekilde geçirin. 

7-Telefonla konuşurken etrafta dolaşın ya da temizlik yapın

yurumek kac kalori

Uzun süreler telefonla konuştuğunuz bir yakınınız veya arkadaşınız varsa bu telefon görüşmelerinizi küçük aktivitelere dönüştürün. Kulaklığınızı takıp telefonu cebinize atın, elinize bir bez alın, karışmış çekmeceleri ve dağılmış dolapları düzenleyin örneğin. İsterseniz evin içinde tempolu bir şekilde turlayarak da spor yapabilirsiniz. 

8-Dans edin

Zumbanın bu kadar popüler olmasının bir nedeni var: Çünkü çok eğlenceli! Arkadaşlarınızla buluştuğunuzda dans edebileceğiniz mekanlar arayın ya da haftada bir iki gün gidip ter dökebileceğiniz bir dans kursuna yazılın. Aslında işin özünde dans etmek için bunlara bile ihtiyacınız yok. Ne de olsa evde müzik açarak dilediğiniz gibi dans edebilirsiniz.

9-Markette araba yerine sepet alın

egzersizler

Alışverişe çıktığınızda almanız gereken şeyler birkaç parça ile sınırlıysa market arabası yerine sepet tercih edin. Bu sayede reyonlar arasında dolaşırken ağırlık egzersizi yapmış olursunuz. Arada bir kol değiştirerek iki kolunuzu ve sırtınızı da çalıştırabilirsiniz. Eğer vaktiniz varsa raflar arasında biraz daha fazla dolaşarak ekstra kalori yakabilirsiniz. Yalnız bunu yaparken abur cubur reyonlarından uzak durmayı unutmayın!

10-Televizyon izlerken egzersiz yapın

Birçok insan neredeyse her akşam ekran karşısında oturarak ya da uzanarak saatler geçiriyor. Bu vakitleri biraz egzersiz yaparak değerlendirmeyi deneyin. İsterseniz en sevdiğiniz dizi ya da programı izlerken esneme hareketleri, mekik veya squat gibi egzersizler yapın. Reklam aralarında farklı egzersizler yaparak bunu bir oyuna da dönüştürebilirsiniz. Örneğin bir reklam süresi boyunca squat yapın, sonraki reklam sırasında plank yapın ya da şınav çekin. Her reklam arasında plank, şınav gibi egzersiz hareketlerini uygulayarak bu hareketleri kademeli olarak artırabilir ve kendinize küçük meydan okumaları yapabilirsiniz. Evinizde eliptik bisiklet veya koşu bandı gibi bir egzersiz aleti varsa onu televizyonun önüne getirerek de spor yapabilirsiniz.

egzersiz hareket alışkanlık
facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Dilcan Özdemir

Dilcan Özdemir

14.11.2019
Yanıtla
Dilcan Özdemir

Dilcan Özdemir

14.11.2019
Yanıtla
Dilcan Özdemir

Dilcan Özdemir

14.11.2019
Yanıtla
Dilcan Özdemir

Dilcan Özdemir

14.11.2019
Yanıtla

İlgini Çekebilir