Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 25.01.2018 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Güneş Işığı Eksikse Nolmuş...

Güneş ışığı eksikliğinin vüdumuza birçok olumsuz etkisi var. Ama bu etkilerden korunmak aslında hiç de zor değil... Nasıl mı?

Güneş Işığı Eksikse Nolmuş...

Güneş ışığı eksikliğinin olumsuz etkilerinden daha önce şu yazımızda bahsetmiştik. Şimdi sıra geldi bu olumsuz etkilerden kendimizi nasıl koruyacağımızı öğrenmeye!

1-Depresyon eğilimi güneş ışığı eksikliğinin ortaya çıkardığı etkilerden biri ve belki de üzerimizde etkisini en çok hissettirenlerden. Peki bu etkiden kendimizi nasıl koruruz? Karamsar ve dengesiz ruh halinden kendini korumanın ilk yolu haftaları ya da bütün bir mevsimi geri sayım şeklinde yaşamamaktan geçiyor. Evet, pazartesi güne başladığında hafta sonuna beş gün var; cuma günü önünde dolu dolu yaşanacak iki günün var ve yazın gelmesine daha beş ay var. Bütün bunlara takılmak yerine uyan ve o günü yaşa. Yoksa bu mantıkla yaşamaya devam ettiğin müddetçe geri sayımla gelen günler de seni mutlu etmeyecektir. Bu yüzden bugünü yaşa, sen saymasan da heyecanla beklediğin o günler gelecek nasılsa!

2-Motivasyon eksikliği de aslında depresyon eğilimine benzer bir etki. Motivasyon eksikliğiyle baş etmenin yolu ona meydan okumaktan geçiyor. Canın yataktan çıkmak istemiyorsa uyan ve neşeli bir şarkı aç! İşten çıkar çıkmaz eve koşmak istiyorsan bir arkadaşını ara ve o akşam için bir plan yap. Emin ol, bunu yaptıkça kış aylarına duyduğun soğukluk azalacak!

3-Konsantrasyon bozukluğuyla mücadelede etkili olabilecek bir çözüm de daha planlı programlı olmaktır. Hafta başında ve her günün sabahında yapman gerekenleri listeleyip parçalara bölersen konsantrasyonunu daha rahat sağlarsın. Dikkat dağınıklığına ek bir çözüm olarak balık yağı içme yoluna da gidebilirsin.

4-Sağlıklı beslenmek  güneş ışığının yüzünü daha az gösterdiği kış aylarında olumsuz etkilerden korunmada sanıldığından çok daha etkili bir yöntem! İyi ve sağlıklı şeyler yersen bir o kadar güçlü ve enerjik hissedeceksin.

5-Güneş ışığı eksikliği seretonin, yani mutluluk hormonunun azalmasına yol açıyor. Bu da demek oluyor ki kendini mutlu etmek için biraz daha fazla çaba harcamalısın! Bunun da yolu sana iyi gelen, enerjini ve moralini yükselten şeylere zaman ayırmak, kendin için daha fazla şey yapmak!

Bunları yapmak aslında hiç de zor değil. Bütün iş etrafındakiler kadar kendini de önemsemek ve sana iyi gelen şeyleri keşfetmekten geçiyor!

güneş kış depresyon ruh hali motivasyon sağlık diyet
facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir