Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Uzman Diyetisyen Semiha Özge Kara 11.07.2022 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

İlk 6 ay sadece anne sütü

İlk 6 ay neden yalnızca anne sütü önerilir? Anne sütü neden bu kadar önemlidir?

İlk 6 ay sadece anne sütü

Bebeğe ilk 6 ay sadece anne sütü, 6-24. aylar arasında ise tamamlayıcı besinlerle birlikte anne sütü verilmeye devam edilmesi gerekir

Anne sütü yeni doğanda optimum büyüme gelişme için gerekli tüm sıvı, enerji ve besin ögelerini içerir.

Emzirme dönemini hem annelerin hem de bebeklerin en sağlıklı şekilde geçirmeleri önemlidir. Bu dönemde annelerin hamilelik döneminde aldıkları kiloların stresine girmemeleri gerekir. Bebeğin yeterince beslenebilmesi açısından annelerin tüm besin gruplarından yeterince tüketmeleri gerekir. Dengeli beslenmek anne sütünün miktarı ve kalitesi için çok önemlidir.

Ayrıca emziren annenin ve anne sütünün en büyük destekçilerinden biri sudur. Her emzirmeden sonra vücuttan doğal olarak bir sıvı çıkışı olmaktadır ve bunu yerine koymak da yeni süt üretimi için büyük önem taşır. Annenin gün içinde en az 2.5-3 litre su tüketmeye özen göstermesi gerekir.

Anne sütü, biyoyararlılığı yüksek doğal bir besindir ve sindirimi kolaydır. Anne sütü, bebeklerin enerji ve besin ögeleri gereksinimlerinin ilk 6 ayda tamamını, 6-12. aylarda yarısını, 13-24. aylar arasında ise üçte birini karşılar.

Bebeklerin zihinsel ve bedensel gelişimi için mutlaka anne sütü tüketmeleri gerekir.

Anne sütü,

Her zaman steril ve bebeğe uygundur.

Bebeğin bedensel, duyusal, bilişsel ve zeka gelişimini destekler.

Enfeksiyonu önleyen çok sayıda bağışıklık ögeleri (IgA, IgM, IgG, prebiyotik ve probiyotik özelliği vb.) içerdiği için, hastalık meydana geldiği takdirde iyileşmeyi hızlandırır.

Çocukluk, adölesan ve erişkin dönem obezite riskini azaltır. İleri yaşlarda görülebilecek kalp damar hastalıkları, inme, hipertansiyon ve tip 2 diyabet riskini azaltır.

anne sütü emzirme
facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir