Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Geçmiş Olsun Türkiye
Kaşar Peyniri (Yağlı)

Kaşar Peyniri (Yağlı)

70
kcal
Karbonhidrat gr %
Protein gr %
Yağ gr %

Karb.

gr. (%)

Protein

gr. (%)

Yağ

gr. (%)

Besin Değerleri

100 gr
Karbonhidrat (g)2.56
Protein (g)26.99
Yağ (g)26.6
Lif (g)0.0
Kolesterol (mg)103.0
Sodyum (mg)648.0
Potasyum (mg)78.0
100 gr
Kalsiyum (mg)668.0
Vitamin A (iu)985.0
Vitamin C (mg)0.0
Demir0.13
100 gr
Karbonhidrat (g)2.56
Protein (g)26.99
Yağ (g)26.6
Lif (g)0.0
Kolesterol (mg)103.0
Sodyum (mg)648.0
Potasyum (mg)78.0
Kalsiyum (mg)668.0
Vitamin A (iu)985.0
Vitamin C (mg)0.0
Demir0.13

Yağlı kaşar peynirinin 100 gramında 353 kalori bulunmaktadır. 1 ince dilim (20 gr, 1 yemek kaşığı rendelenmiş ) yağlı kaşar peyniri 71 kaloridir. Yağlı kaşar peynirinin 100 gramı 2.56 gram karbonhidrat, 26.99 gram protein, 26.6 gram yağ içermektedir.

Özellikle ülkemizde vazgeçilmez süt ürünlerinden biri olan kaşar peyniri, içine katıldığı besinin lezzet değerini artırıyor. Makarnadan köfteye, çorbadan soslara kadar hemen her yiyecekle yan yana gelebilen kaşar peyniri, içerdiği yüksek vitamin ve kalsiyum değerleriyle öne çıkıyor.

Kaşarın faydaları nelerdir?

kasar

Süt ürünlerinden olan kaşar peynirinin içerisinde yüksek miktarda protein bulunuyor. Bu nedenle dengeli kaşar tüketiminin kemikleri güçlendirdiği gözlemlenenler arasında. Kalsiyum bakımından zengin olan kaşar peynirinin aynı zamanda diş çürüklerini önleyerek sağlıklı diş ve ağız yapısına kavuşmaya da yardımcı olduğu söyleniyor. Kaşar tüketmek dişlere uzun süreli parlaklık sağlıyor.

B12 ve fosfor mineralleri bakımından zengin olan kaşar peyniri, çeşitli solunum hastalıklarının hızla yayılmasının önüne geçiyor. Bu bakımdan mikrobik hastalıklara karşı vücudu dirençli tutan kaşar, virüslere karşı tam koruma sağlıyor. Yağlı bir peynir türü olan kaşarın dengeli tüketimi, sindirim sistemi sorunlarına kadar pek çok rahatsızlığa karşı iyileştirici niteliğe sahip.

Kaşarın tarihçesi

Kaşar peynirinin tarihi hakkında net bir bilgi olmasa da keşfedildiği coğrafyanın balkan toprakları olduğu düşünülüyor. 19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu himayesi altında olan balkanlarda, süt ve süt ürünleri sıklıkla tüketiliyordu. Kaşar peynirinin Yunanistan’da genç bir Yahudi kadın tarafından tesadüf eseri bulunduğu düşünülüyor. Ailesinin peynircilik yaptığı bu genç kadın, bir gün bir telemeyi kaza sonucu kazan içerisindeki kaynar suyun içerisine düşürüyor ve ardından teleme, alışılmışın dışında bir yumuşama aşamasına geçiyor. Sonrasında ekşimeye bırakılan peynir, kendine has sarı rengini alıyor. Ancak elde edilen bu yeni peynir türünün o dönemde Musevi inancına göre yenilebilir olmasına karar vermek hahamın onayına kalıyor. Yenilmesi ve içilmesi Yahudilerce yasak olmayan gıdalar ‘’Kaşer’’ olarak anılıyor. Keşfedildiği zamanlarda kaşar peynirinin haham tarafından kabul görmesiyle birlikte bu peynirin ismi de Türkçeye kaşar olarak böyle geçiyor. Kaşar peyniri, bugün dünyada en çok Türkiye ve Balkan ülkelerinde tüketiliyor.

Kaşar nasıl üretilir?

kasar peyniri nasil yapilir

Peynir fabrikalarındaki laboratuvar ekibi, kaşar peyniri için kullanılacak sütün asidik değerini ölçüyor. Süt, ardından boruların içinde yoluna devam ediyor ve ayrıştırıcılardan geçirilerek kalitesi sınıflandırılıyor. Ardından süt, ısı dönüştürücülerle 4 dereceye kadar soğutuluyor ve üretim hatlarına dağıtılıyor. Üretim aşamasındaki bu boru sistemi sağlıklı ve temiz peynirlerin elde edilmesi için önemli. Borular aracılığıyla depolama tanklarından üretim hatlarına taşınıyor. Daha sonra 85 dereceye kadar ısıtılarak pastörize ediliyor ve dayanıklılığı artırılıyor. Pastörize edilen süt, peynirin mayalanacağı ana tanka gönderiliyor ve ardından peynir mayası ilave ediliyor. Ana tankın içinde süt ve peynir mayası tam olarak mayışana kadar döndürülüyor. Sonrasında peynirin küçük parçalara ayrılma işlemi gerçekleştiriliyor. Mayalamanın sonunda hem peynir altı suyu hem de teleme birbirinden ayrılıyor. Hamur kıvamını alarak şekillendirilen kaşar peyniri, son olarak özel odalarda soğutulmaya bırakılıyor.

Kaşar seçerken nelere dikkat edilmeli?

Kaşar peyniri satın alırken öncelikle kaşarın sertlik seviyesi test edilmeli. Yeterince sert yapıda olmayan kaşarların hem lezzet olarak hem de raf ömrü olarak gerçek kaşar peynirlerini aratacağı kesin. Bununla beraber kaşarın kendine özgü kokusuna bakılmalı. Renginin doygun sarı olması da dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta. Satın alınan kaşar peynirinin rengi, kahverenginin tonlarına yaklaşan bir renge bürünmüşse bu kalitesiz bir kaşar peyniri olduğunun göstergesi diyebiliriz.

Kaşar nasıl saklanır?

kasar peyniri

Kaşar peyniri asla açıkta bırakılmamalı. Açıkta bırakılan kaşar peynirleri hızla bozulma sürecine giriyor. Dolapta saklanılan kaşarları rendeleyerek saklamak uzun vadede etkili bir yöntem. Bununla beraber kaşar, zeytinyağı içinde de muhafaza edilebiliyor. Kaşar peynirinin uzun süre dayanması isteniyorsa bir kağıda sarılmalı ve buzdolabı poşetinde saklanılmalı.

Evde kaşar peyniri nasıl üretilir?

Kaşar peynirinin seri üretimi elbette profesyonel ellerde ve fabrikalarda gerçekleştiriliyor. Ancak evde de kaşar peyniri yapmak mümkün. Kaşar peyniri üretmek için ilk dikkat edilmesi gereken husus pastörize süt kullanmamak. Dolayısıyla tam yağlı ve çiğ bir süt kullanmak kaşar peynirin lezzeti açısından büyük önem taşıyor. 4 kg çiğ sütü bir tencereye dökerek kaynamaya bırakın. Bu kaynama sütün doğal pastörize işlemi için gerekli. Belirli bir ısı değerine ulaşana kadar karıştırarak kaynatın. Ardından sütü, yarısı soğuk suyla doldurulmuş başka bir tencereye dökerek soğumaya bırakın. Sonrasında yarım bardak peynir mayası ilave edin ve bir süre karıştırın. Karışımın üzerini kapatarak yaklaşık 1 saat kadar mayalanmaya bırakın.

Mayalanması tamamlanmış peynir jöle kıvamını alacak. Ardından peyniri çırpıcı aracılığıyla dağıtın. Bu çırpma işlemi peynir altı suyunun ayrışmasını sağlayacak. Son aşamada kaşar peynirinde ne kadar az peynir altı suyu bulunursa o kadar lezzetli olacak. Ardından ocağın altını tekrar açın, 45 dereceye kadar ısıtın ve ahşap kaşıkla karıştırın. Bir süre sonra peynirin pıhtılaşmaya ve topaklaşmaya başladığını göreceksiniz. Topaklaşıp blok haline gelen peyniri, süzgeç yardımıyla tencereden alın ve bir bez torbaya koyun. Bu noktadan sonra peyniri bir gece bekletmeniz gerekiyor. Bekletirken üzerine bir ağırlık koymanız, içerisinde bulunan peynir altı suyunun büyük oranda dökülmesini sağlayacak. Peynir altı suyunun tekrar kullanılması gerektiği için bez torbanın altına bir kap koymalısınız. Suyu yeterince akan peyniri bıçakla küçük parçalara bölerek mutfak robotunda karıştırın. Beklettiğiniz peynir altı suyunu tencereye tekrar ilave edin. Ardından tencerenin 70-80 dereceye kadar ısınmasını bekleyin ve sonrasında kısık ateşte bırakın. İki adet tahta kaşıkla peyniri karıştırın ve karışımın bir araya toparlanmasını sağlayın. Toparladığınız peyniri bir yemek tahtasının üzerine alıp, katlayarak yoğurmanız gerekiyor. Peynir yeterince yoğurulup sertleştiğinde tekrar tencereye atmalısınız. Bu işlemi iki kez tekrar edebilirsiniz. Ardından 3-4 saat yemek tahtasının üzerinde soğumaya bırakın. Soğuduktan hemen sonra dolapta bir gün dinlenmeye bırakmalısınız. Ardından afiyetle servis edebilirsiniz.

Kaşar nelerle iyi gider?

kasar peyniri kalori

Kaşar peyniri, hemen her besinle muhteşem bir uyum yakalıyor. Üzerine pek çok sosun koyulabildiği makarnayla alışıldık ama lezzetli bir birliktelik sağlıyor. Ayrıca köfte, tavuk ve pastırma gibi etlerle beraber de tüketilebiliyor. Bununla birlikte ana yemeklerde kaşar peynirini görmek hiç de şaşırtıcı değil. Domates çorbasının üzerine rendelenmiş kaşar serpmek lezzeti artırılabiliyor. Ek olarak patates püresine katılabiliyor. Ayrıca kaşar peynirinden cheddar gibi çeşitli soslar da yapılabiliyor.

Kaşar yerine ne kullanılabilir?

Kaşar peyniri tüketmek sağlığınız için bir sorun teşkil ediyorsa onun yerine rahatlıkla beyaz peynir tercih edebilirsiniz. Beyaz peynirin içerisinde de yüksek miktarda protein ve kalsiyum bulunuyor. Bu nedenle kemiklere ve dişlere büyük faydası var. Ayrıca yumurta da kaşar peynir yerine yenilebiliyor. Yumurta, protein deposu olmasının yanında yüksek D vitamini değeriyle de öne çıkıyor. Yağlı bir peynir türü olan kaşar peynirine kıyasla yumurtanın kilo aldırma gibi bir tehlikesi de yok. Bu bakımdan rahatlıkla tüketebileceğiniz besinler arasında yer alıyor.