Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Limon

Limon

43
kcal
Karbonhidrat gr %
Protein gr %
Yağ gr %

Karb.

gr. (%)

Protein

gr. (%)

Yağ

gr. (%)

Besin Değerleri

100 gr
Karbonhidrat (g)8.73
Protein (g)0.44
Yağ (g)0.36
Lif (g)1.41
Kolesterol (mg)0.0
Sodyum (mg)3.0
Potasyum (mg)157.0
100 gr
Kalsiyum (mg)34.0
Vitamin A (iu)3.0
Vitamin C (mg)44.1
Demir0.11
100 gr
Karbonhidrat (g)8.73
Protein (g)0.44
Yağ (g)0.36
Lif (g)1.41
Kolesterol (mg)0.0
Sodyum (mg)3.0
Potasyum (mg)157.0
Kalsiyum (mg)34.0
Vitamin A (iu)3.0
Vitamin C (mg)44.1
Demir0.11

Limonun 100 gramında 43 kalori bulunmaktadır. Limonun 100 gramı 8.73 gram karbonhidrat, 0.44 gram protein, 0.36 gram yağ, 1.41 gram lif içermektedir.


Limon, hepimizin bildiği gibi iyi bir C vitamini kaynağı ve en güçlü doğal antibiyotiklerden biri. Sağlık açısından pek çok faydası olan bu besin, içerisinde çok sayıda vitamin barındırıyor. Mutfakların vazgeçilmezi olan limon, vücuda gerekli vitaminleri sağlaması bakımından oldukça değerli. Düzenli aralıklarla tüketildiğinde, bazı hastalıklara karşı koruyucu etkisi de var. İhtiyaca göre limonun suyu ya da kabuğu kullanılabiliyor. 

Limonun faydaları nelerdir?

limon faydalari

Bol miktarda C vitamini içeren limon bir adet tüketildiğinde, vücudun ihtiyaç duyduğu C vitamininin yarısını tek başına karşılayabiliyor. Aynı zamanda A vitamini, potasyum, bakır ve kalsiyum kaynağı. Yüksek tansiyon, diş problemleri, solunum bozuklukları, kemik erimesi, hazımsızlık ve boğaz enfeksiyonlarının tedavilerinde kullanılabiliyor. Doğal bir antiseptik olması nedeniyle, deri ile ilgili meydana gelen problemleri tedavi etkisi de bilinen özellikleri arasında. Çok güneşlenmeden kaynaklanan yanıkları ve arı sokmasından dolayı oluşan ağrıyı azaltıyor. Cilt üzerinde yer alan akne ve egzama gibi sorunlara karşı hasarlı olan bölgeye uygulandığında anti-aging görevi görüyor. 

Kandaki toksinleri temizlemeye yardımcı olan limon, suyu sıkıldığında kırışıklıklara ve siyah noktalı bölgelere iyi geliyor. Astım krizi geçiren hastaları rahatlatma konusunda destek oluyor. İçeriğinde yer alan kalsiyum nedeniyle kemik erimesi ile savaşmaya da yardımcı. Diş ve diş eti bakımında kullanılabiliyor ve taze sıkılmış limon suyu, diş ağrılarına iyi gelebiliyor. Diş temizliğini desteklemede de bakım malzemesi görevi görüyor. Saçla ilgili sorunların giderilmesinde etkili olabiliyor. 

Limonun tarihçesi

Limon, tarihsel kökeni Çin sınırları, Assam ve Burme'ya dayanan bir besin. Pers İmparatorluğu'ndan Arap dünyasına, oradan da Akdeniz'e ulaşıyor. 10 ve 12. yüzyıl arasında İbni Sina’nın ve Selahaddin’in limon besininden bahsettiği söylenenler arasında. 14. yüzyıla gelindiğinde Mısır'da limon suyu ve balın karıştırılmasıyla içecek elde edilmeye başlanıyor. Bu içeceğe nane, karabiber ve ağaç kavuğu yaprağı eklendiğinde varlıklı ailelerin sofralarında sürahileri süsleyebiliyor. Limonatanın ortaya çıkışı ise, Orta Çağ dönemlerine dayanıyor. Bir yüzyıl sonrasında Akdeniz’e ulaşacak olan içecek, Yahudi topluluğunun mutfağında "qatarmizat" adını alıyor. 

Limon nasıl yetiştirilir?

limon nasil yetistirilir

Ana vatanı Hindistan olarak bilinen limonun her türlü iklimde yetişen bir besin olmadığını söyleyebiliriz. Sadece ılıman iklim kuşağında yer alan ve sıcaklığın sıfırın altına düşmediği nemli bölgelerde yetiştirilebiliyor. Ülkemizin coğrafi özelliklerinin zengin olması nedeniyle bu besini yetiştirmeye müsait olan yerler mevcut. En çok Mersin ve Hatay'da yetiştirilen limon, Akdeniz ikliminin görüldüğü her yerde yetişebiliyor. Akdeniz havzasında limon yetiştiriciliği oldukça yaygın. Ayrıca evde limon yetiştirilmesi de mümkün olabiliyor. Uygun koşullarda saksıda yetiştirilebilen bu besin, bol güneşli ortamları çok seviyor. Çekirdekten yetişen limon, hızlı bir şekilde büyüyebiliyor. Toprağın sürekli nemli tutulması ve fidanın ışık alan bir yerde durması, evde limon yetiştirmek için önemli püf noktalarından. Fidesi sürekli olarak çiçek açan limonun etrafa güzel kokular yayması da olumlu özelliklerinden biri.

Limon hangi mevsimde yenir?

Her mevsimde tüketilebilen limon, daha çok kış mevsiminde kullanılıyor. Kışın hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksek olduğundan, limonun içeriğinde yer alan vitaminlerin alınması oldukça önemli. Aralık, ocak ve şubat aylarında limon tüketiminde artış görülebiliyor. Eylül, ekim, kasım gibi havaların soğumaya başladığı aylarda da limon kullanımınızı artırabilirsiniz. Oldukça faydalı bir gıda olduğu için her mevsimde düzenli olarak tüketilmesinde fayda var. Salatalara ya da yemeklere rahatlıkla ekleyebilirsiniz. 

Limon seçerken nelere dikkat edilmeli?

limon

Alışveriş sırasında limon seçerken, ürünün taze ve pörsümemiş olmasına dikkat etmenizi öneririz. Diri görünmeyen, rengi değişikliğe uğramış, üzerinde lekeleri olan ya da parlak olmayanları seçmemeniz gerekiyor. Suyunun fazla çıkması, tazeliğini yitirmediği anlamına geliyor. Çok sert ve kalın kabuklu olanları tercih etmemelisiniz. Seçilecek olan limonların temiz görünmesi de oldukça önemli. Kötü görünenler yerine, parlak olanları seçebilirsiniz. Canlı görünüme sahip olanların taze olması daha olası bir seçenek. Bastırıldığında yumuşak olduğu belli olanları tercih etmemelisiniz. Pelte gibi olanların çürük çıkma ihtimalinin oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz. Parlak ve sarı renkli olması besinin olgunlaştığını gösteriyor. Yeşil ve soluk sarı renginde olanlar daha fazla asit içerebiliyor. Rengi her yerinde aynı ise, limonun iyi işlenmiş olduğu anlaşılıyor. Kabuğunun sağlam olması ise uzun süre saklanabileceğine işaret. Kabuğunu kullanacaksanız; balmumsuz, mantar ilacı ya da başka ilaç içermeyen organik limonları tercih edebilirsiniz. Çünkü ticari depolama esnasında limonlara balmumu püskürtülebiliyor. Limon seçerken görünümüne dikkat etmenizde fayda var. 

Limon nasıl saklanır?

Limonu dilimlemeden 5 ya da 6 gün boyunca buzdolabında taze olarak saklamak mümkün. Dilimlediğiniz zaman ise, streç filme sarabilirsiniz. Evde streç film yoksa; bir kavanoz içerisinde de saklayabilirsiniz. Streç film ya da kavanozdan hiçbirisi evde yer almıyorsa; limonun suyunu sıkarak dolapta muhafaza edebilirsiniz. Önemli olan, dilimlenmiş limonun hava ile temasının kesilmesi. Besinin suyunu, buzdolabında yaklaşık olarak 10-15 gün boyunca taze olarak tutabilirsiniz. Suyun konulduğu kavanozun hava almamasına dikkat edilmesi gerekiyor. Aksi taktirde hızlı bir şekilde bozulabiliyor. Limonun kabuğunu rendelenmiş bir şekilde dolapta muhafaza etmekte yarar var. Daha sonra muhafaza edilen kabukları kek ya da kurabiye pişirirken kullanabilirsiniz. Az miktarda limon tüketiyorsanız küçük ebatlardaki limonları tercih edebilirsiniz. Limonu bütün olarak uzun süre saklamak için ya buzlukta muhafaza etmek ya da su dolu bir kabın içinde sürekli suyunu değiştirerek saklamak gerekiyor. Her gün düzenli bir şekilde suyunu değiştirerek 2 hafta boyunca besinin tazeliğini korumak mümkün. Satın alındıktan sonra buzluk kısmına yerleştirilen limon, kullanılacağı zaman çözdürülüyor. Bu işlemle besinin tazeliği korunuyor. 

Limon nasıl pişirilir?

Limonu suda haşlayarak pişirmek ve haşlanmış limon ile kilo vermek mümkün. Yağ yakımını hızlandıran bu besin, diyet yapanların da en büyük yardımcısı. Haşlanmış limon, aç karnına rahatlıkla tüketilebiliyor. Pişmiş limon, sindirim sistemini güçlendirebileceği gibi kilo kaybetmenizi de destekleyebiliyor. Bir çay bardağı kadar tüketildiği zaman, mide için rahatlatıcı bir etki göstermesi bekleniyor. 

Limon nelerle iyi gider?

limon zayiflatir mi

Salatalarla, çayla, çorbayla ya da suyla birlikte tüketilebilen limon başka gıdalarla birlikte yendiği zaman daha lezzetli oluyor. Sarmaların üzerine konulduğunda, salatalara eklendiğinde ağızda harika bir tat bırakan limonun, tek başına yenmesi de mümkün. Tek başına tüketmeyi sevmiyorsanız; başka gıdalarla birlikte tüketebilirsiniz. Tuz ihtiyacını azaltmak için yemeklere suyundan bir miktar ekleyebilirsiniz. Çiğ köfte ve mercimek köftesi gibi çeşitli yiyecekler ile birlikte limon tüketebilirsiniz. Yemeklerden sonra çay içme alışkanlığınız varsa; çayın üzerine birkaç damla limonun suyundan damlattığınız zaman, çayda bulunan antioksidanlar sindirim esnasında korunabiliyor. Ayrıca limon suyu çaya güzel bir koku ile tat katıyor. 

Limon yerine ne kullanılabilir?

Turşu kurarken evde yeterli miktarda limonunuz yoksa; limonun yerine sirke kullanabilirsiniz. Greyfurt güneş ışığında bir miktar bekletildiği zaman, meyveden limon etkisini almak mümkün olabiliyor. Bazen portakal da yüksek miktarda C vitamini içerdiği için limon yerine kullanılabiliyor. Ekşi seviyorsanız ve limon yoksa; meyve olarak mandalina tüketebilirsiniz. Evde limon olmadığı zaman, C vitamini ve içeriğinde bulunan diğer vitaminleri alabileceğiniz başka sebze ve meyveler tüketmeyi tercih edebilirsiniz.