Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Maydanoz

Maydanoz

3
kcal
Karbonhidrat gr %
Protein gr %
Yağ gr %

Karb.

gr. (%)

Protein

gr. (%)

Yağ

gr. (%)

Besin Değerleri

100 gr
Karbonhidrat (g)2.82
Protein (g)3.39
Yağ (g)0.56
Lif (g)3.42
Kolesterol (mg)0.0
Sodyum (mg)75.0
Potasyum (mg)526.0
100 gr
Kalsiyum (mg)146.0
Vitamin A (iu)302.0
Vitamin C (mg)188.9
Demir4.76
100 gr
Karbonhidrat (g)2.82
Protein (g)3.39
Yağ (g)0.56
Lif (g)3.42
Kolesterol (mg)0.0
Sodyum (mg)75.0
Potasyum (mg)526.0
Kalsiyum (mg)146.0
Vitamin A (iu)302.0
Vitamin C (mg)188.9
Demir4.76

Maydanozun 100 gramında 37 kalori bulunmaktadır. 1 demet ( 150 gr) maydanoz 56 kaloridir. Maydanozun 100 gramı 2.82 gram karbonhidrat, 3.39 gram protein, 0.56 gram yağ, 3.42 gram lif içermektedir.


Tarihi 2000 yıl öncesine dayanan, ana vatanı Akdeniz olarak bilinen, günümüzde ise dünyanın hemen hemen her yerinde üretilen maydanoz için yeşil mucize deniyor. Maydanozgiller ailesine mensup olan bu bitki yeşil, damarlı ve 2 yıllık otsu bir bitki olmasının yanı sıra bu familyanın en çok bilinen ve tercih edilen türleri arasında yer alıyor. Ekilebilen birçok çeşidi olmasına rağmen iki maydanoz çeşidi ön plana çıkıyor. Bunlardan birisi lezzeti ve yapısı ile popüler olan İtalyan maydanozu. Baskın bir lezzete sahip olduğu için pek çok ülkede bu maydanoz türü yaygın olarak kullanılıyor. Avrupa ülkelerinde ise Hamburg maydanozu daha çok tercih ediliyor, kerevize benzeyen görüntüsü ve lezzeti ile yemeklerde sık sık kullanılıyor. Her mevsim tüketilebilen bu bitki, yoğun ve lezzetli aroması ile yemeklere tat katarken içerdiği vitamin ve mineraller ile de adeta bir şifa kaynağı haline dönüşüyor.

Maydanozun faydaları nelerdir?

maydanoz

Düşük kalorisi ve yüksek besin değerleri ile kilo vermek isteyenlerin mutfağında demet demet bulundurduğu sebzelerden biri olan maydanoz, içerisinde bulunan enzim ve lif içeriği ile doğal ödem savar olarak da biliniyor. Vücudunuzda ödem hissettiğinizde maydanozu çiğ olarak tüketebilir, yemeklerinize ekleyebilir ya da kaynatıp suyunu içebilirsiniz. A ve C vitamini bakımından oldukça zengin bir bitki olan maydanoz, bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor. Bunun yanı sıra hazımsızlık, mide krampları, şişkinlik gibi sorunların giderilmesine de yardım ediyor. Özellikle kış aylarında gerçekleşen soğuk algınlıkları için doğal ilaç görevini üstlenirken vücudu hastalıklara karşı dirençli hale getirmede de etkili.

Maydanoz, yüzyıllar boyunca böbrek taşı, safra kesesi taşı, idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olarak kullanılıyor, içerdiği antioksidanlar ve vitaminler sayesinde böbrekleri doğal yoldan temizlemeye de yardım ediyor. Yüksek K vitamini içeriği ile kemik sağlığı için önemli bir besin. Düzenli maydanoz tüketimi ile vücuda yeterli miktarda K vitamini sağlanıyor. Ayrıca K vitamini kalsiyum emilimini artırdığı için kemik sağlığında da rolü büyüyor. 

Demir eksikliği bulunan ama takviye tüketemeyen kişilere, demir emilimini artırmak için proteince zengin olan öğünlerinde C vitamini tüketmeleri öneriliyor. C vitamini maydanozda da bolca bulunduğu için demirin emilimini artırıyor.

Geçmişte Romalıların ağız kokusunu önlemek amacıyla tükettikleri bu bitki, hoş kokusu nedeniyle sigara içen ya da ağız kokusu sorunu olan kişiler için adeta ağız spreyi niteliği görüyor. Taze aroması ve yüksek klorofili olması sebebi ile nefesinizi geçici olarak temizlemenize yardımcı oluyor. 

maydanoz faydalari

Maydanoz, güzellik uzmanlarının yaptığı açıklamalara göre içerdiği vitaminler sayesinde cilt sağlığını da olumlu yönde etkiliyor. İnce çizgilere ve kırışıklıklara karşı savaş açan bu bitki, hücre yenilenmesini sağlayarak cildin kusursuz görünmesine yardım ediyor. Cilde canlılık vererek lekelerin azalmasında rol oynuyor. Aynı zamanda yağ üretimini dengeleme yeteneğine sahip olduğu için, akne konusunda da mükemmel bir çözüm haline geliyor.

Maydanozun içeriğinde bulunan faydalı yağ asitleri, saçlara ve kafa derisine iyi geliyor. Maydanoz ile yapılan saç maskelerinin saçlara canlılık ve parlaklık kazandırdığı gözlemleniyor. Bunun yanı sıra kafa derisinde meydana gelen pul pul dökülmeler, kepeklenme, kafa derisi yaraları için de oldukça etkili bir çözüm. 

Kadınlarda hormonal dengeyi geliştirmeye yardımcı olan maydanoz, yumurtalıklar tarafından salgılanan hormonun sürecini de hızlandırıyor. Adet öncesi sendromlara, gecikmiş aylık döngüsü gibi hormonal bozuklukların tedavisine de yardımcı oluyor.

Maydanozun tarihçesi

Ana vatanı Akdeniz Bölgesi olan bu bitkinin ilk yetiştiricileri Güney İtalya, Cezayir ve Tunus gibi ülkeler ve bölgeler olarak biliniyor. Günümüzden 3000 yıl öncesine kadar bir geçmişi olduğu söyleniyor. Eski Yunan ve Romalılar döneminden beri yemeklere çeşni katmak, sofra ve yemekleri süslemek üzere kullanılıyor. Doğal halk tıbbında safra taşı, böbrek taşı, kabızlık tedavisi için çay olarak kullanılan bu bitkinin, günümüzde hala güçlü sindirim etkisine sahip olduğu biliniyor ve bu alanlarda kullanılmaya devam ediliyor.

Maydanoz nasıl yetiştirilir?

maydanoz tohumu

Her yerde yetiştirilebilen maydanoz, evinizde bir saksıda ya da varsa bahçenizde yetiştirmek için ideal bir bitki. Maydanoz tohumu ekimi için kış ayları haricindeki aylar tavsiye edilse de, en uygun ekim zamanının mart, nisan ayları olduğu söyleniyor. Tohum kalitesi ve ekimi hasat verimliliği açısından önem gösterirken güvenilir bir yerden tohum temin edilmesi öneriliyor. Toprak, maydanoz için en önemli etkenlerden birisi olup besin değeri açısından zengin topraklar maydanozun yetişmesi için kolay bir ortam hazırlıyor. Maydanozu ekeceğiniz toprağı temin ettikten sonra, tohumların düz bir forma getirilen toprakta, ekilecek alanın her tarafına eşit miktarda yayılması ve tohumların üzerini çok hafif örtecek kadar toprak ilave edilmesi gerekiyor. Toprağın çok sıkıştırmaması ve tohumların çok dibe ekilmemesi önemli.

Tohum ekildikten sonra ise yapmanız gerekenler çok basit. Maydanozu evde yetiştiriyorsanız, saksınız için en önemli etkenlerden birisi sabah güneşi, bir diğeri ise toprağın asla susuz kalmaması. Nemli toprak maydanozların kolay yetişmesi için önemli bir etken. Suyu doğruca boca etmek yerine fısfıs yardımı ile yavaş yavaş toprağı nemlendirmeniz gerekiyor. Ekim tamamlandıktan sonra doğru sulama yöntemi ile ilerlediyseniz, 3-4 hafta sonrasında saksı üzerinde minik maydanozları görebiliyorsunuz. Yemek için olgunluğa erişme süresi ise ekim sonrası 5-6 hafta olarak biliniyor. 

Maydanoz hangi mevsimde yenir?

Sağlıklı beslenmenin en önemli koşulu, güvenli ve sağlıklı yiyecek seçimi. Bu nedenle sebze ve meyvelerin gerçek mevsimlerinde, bol bulunduğu aylarda tüketilmesi çok önemli. Maydanoz bu konuda çok şanslı sebzelerden. Tek mevsime ait değil ve dört mevsim de rahatlıkla tüketilebiliyor.

Maydanoz seçerken nelere dikkat edilmeli?

maydanoz kalori

Sadece maydanozu değil, yeşil yapraklı tüm sebzeleri seçerken dikkat edilmesi çok önemli. Maydanoz seçiminde ise ince yapraklı, rengi soluk olmayan ve canlı duran, mümkünse ıslak olmayan maydanozlar tercih edilmeli. 

Maydanoz nasıl saklanır?

En pratik yöntemlerden biri, maydanozun derin dondurucuda muhafaza edilmesi. Fakat bunun öncesinde bazı işlemlerden geçirmek gerekiyor. Ayıklanarak yıkanan maydanozlar, özenle kurutularak kağıt bir havluya sarılıyor ve kilitli poşetlere yerleştirilerek dondurucuda muhafaza ediliyor, bu şekilde birkaç hafta tazeliğini koruyor. Cam kavanozlar da bir diğer seçenek. Ayıklanarak yıkanan maydanozlar kurutuluyor, kuruyan maydanozlar ise cam bir kavanoza alınarak kapağı kapatılıyor. Bu şekilde ise 10 ila 15 gün aralığında taze olarak tüketebiliyor. Çabuk bozulan ve ıslaklığı sevmeyen bu bitki için en önemli püf noktalar ise yıkadıktan sonra çok iyi kurulanması ve kapalı bir kapta ya da kilitli poşetlerde muhafaza edilmesi.

Maydanoz nasıl pişirilir?

maydanoz kac kalori

Genel olarak çiğ tüketilen bu sebze her türlü yemeğe, kahvaltı sofralarına, salatalara, çorbalara ve soslara eklenebiliyor. Verdiği lezzet ve aroması ile sofraların vazgeçilmezi olmasının yanı sıra cilt sağlığında da kullanım alanları görülüyor. Maydanoz kaynatılarak saçlara, kafa derisine ve cilde maske olarak da kullanılabiliyor. Bunun yanı sıra son dönemde de oldukça popüler olan maydanoz suyu, ödem attırıcı ve idrar söktürücü özelliği ile de dikkat çekiyor. Bazı yörelerin ise pişmiş maydanoz ile yemekleri olduğu biliniyor.

Maydanoz nelerle iyi gider?

Düşük kalorisi ve yüksek besin değeri ile vazgeçilmez olan maydanoz her öğün tüketilebiliyor. Sabah kahvaltınızda yapacağınız içeceklerde, poğaça, börek ya da omletinizin içerisinde ya da kahvaltı tabağınızda yancı olarak kullanabilir, öğle yemeklerinizde salatalarda bol limonla değerlendirebilir ya da akşam yemeklerinizde aroma veya lezzeti için maydanozu tercih edebilirsiniz. Ayrıca maydanozu tek başına bol limon ile de tüketebilirsiniz.

Maydanoz yerine ne kullanılabilir?

Özellikle görünüşü maydanoz ile birbirine çok karıştırılan, maydanoza göre aroması ve kokusu farklı olan fakat aynı familyada yer aldıkları için benzer faydalar sunan kişnişi, maydanoz yerine kullanabilirsiniz.