Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Geçmiş Olsun Türkiye
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 24.02.2020 3 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Kafein ile egzersiz arasındaki ilişki

Hayatınızdaki ve bedeninizin üzerindeki kafein yükünü azaltma hamlesi, kafein yoksunluğu çekme endişesiyle gözünüzde mi büyüyor?

Kafein ile egzersiz arasındaki ilişki

Endişelenmenize gerek yok; Nature Scientific Reports’ta yayınlanan yeni bir çalışmaya göre, kafein olmaksızın hafızayı güçlendirmenin çok daha verimli bir yöntemi var: 20 dakika egzersiz. Günlük yalnızca 20 dakika yapacağınız egzersizle hafızanızı bir fincan kahvedençok daha etkili bir şekilde güçlendirebilirsiniz.

Kafein ile egzersiz arasındaki ilişki

Western Üniversitesinden araştırmacılar, çalışma kapsamında öncelikle kafein tüketen ve tüketmeyen katılımcıların işleyen belleklerini değerlendirdiler. Sonrasında ise katılımcıların bir kısmından kafein tüketmelerini, diğer kısmından ise egzersiz yapmalarını istediler.

12 saat sonra, kafein yoksunluk semptomları göstermeye başlayan katılımcıların bellekleri yeniden incelendi. Hem egzersizin hem de kafeinin hafızayı güçlendirdiği görülse de egzersizin kafein yoksunluk semptomlarını azalttığı ortaya kondu.

İşleyen bellek, bilgiyi hatırlamayı ve depolamayı sağlar, bu yüzden kitap okumak ya da marketten alınacakları ezberlemek gibi günlük aktiviteler açısından son derece kritik bir öğedir.

Daha önce kafein ya da egzersizin hafıza üzerindeki etkilerine dair birçok çalışma yapılmıştı; ancak bahsi geçen bu araştırma, iki faktörü doğrudan birbirleri ile karşılaştırması açısından bir ilk. Kafeinin hafıza ile ilişkisi son derece güçlü ve belirgin; özellikle kahvenin, bilişsel gerilemeyi önlemeye dair etkilere sahip olduğu da biliniyor.

Sonuç olarak, çalışmadaki gibi 20 dakikalık kısa bir yürüyüş, hem düzenli bir şekilde kafein tüketen kişiler için hem de kafeinle arası olmayanlar için oldukça etkili; yani hafızaya getirisi olan kısa bir egzersizden yararlanmak adına katı bir kafein tüketicisi ya da kafeinden uzak duran biri olmanıza gerek yok.

Egzersiz kafeini bırakmaya da yardımcı oluyor

Kafein yoksunluğunun en yaygın semptomlarından birisi, geçmek bilmeyen baş ağrıları. Egzersiz ile baş ağrısını geçirme arasında bir tür ilişki olduğu, geçmiş çalışmalarca ortaya kondu. Dolayısıyla egzersiz ile kafein yoksunluğu arasındaki bahsi geçen bu yeni ilişki, bilim dünyasını pek de şaşırtmadı.

Kafein yoksunluğunun diğer yaygın semptomları ise şöyle: yorgunluk, düşük doygunluk ve uyanıklıkta zayıflık. Ruh halini iyileştirdiği bilinen ve egzersizle üretilmeye başlanan endorfin hormonu, bu semptomların hafiflemesine yardımcı olabiliyor.

Sonuç olarak bu çalışma ile yalnızca 20 dakikada yapılan bir egzersizin, hafıza üzerinde ciddi pozitif etkileri olduğunu görüyoruz; ama aynı zamanda da yoksunluğun negatif etkileri ile savaşan getirileri, günlük kafein tüketimi yerine mükemmel bir araç haline gelmesini sağlıyor.

Kahve alışkanlığınıza bir son vermek, ancak sabah keyfinizden vazgeçmek istemiyorsanız eğer, zamanınızı geçirecek farklı aktivite türlerini deneyebilir ya da mevcut onlarca çay türünü deneyebilirsiniz mesela. Fakat bu, egzersize vakit ayırmayın demek olmuyor. Günlük yalnızca 20 dakikanızı alacak bir egzersiz rutini, beden ve zihin sağlığınız üzerinde inanılmaz etkiler ile birlikte gelecek.

Kaynak

sağlıklı yaşam sağlıklı beslenme kafein endorfin egzersiz
facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir