Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 24.03.2021 3 dakikada okunur
yorumlar
2
kaydet

Karın kaslarınız daha hızlı belirginleşebilir!

Karın kası yapmak istiyorum diyenler buraya! Yağ yakmamızı sağlayan ve hayalimizdeki karın kaslarını oluşturan besinler var mı, varsa hangi besinler? İşte cevapları…

Karın kaslarınız daha hızlı belirginleşebilir!

Fit bir vücuda, düz bir karına ve göz kamaştıran sıkı karın kaslarına sahip olmak, neredeyse herkesin hayali. Sosyal medyada her gün karın kası yapan mucize besinlerden ve bu besinleri diyetinize eklediğinizde birkaç hafta içinde karın kasına kavuşabileceğinizden bahsedilir. Karın kası, bu bölgeyi oluşturan kasların düzenli ve sıkı bir şekilde çalıştırılmasıyla oluşur. Tahmin edeceğiniz üzere hiçbir besin tek başına egzersizle desteklenmediği sürece kas oluşumunda etkili değil, tıpkı besinlerin size mucizevi şekilde kilo verdirmemesi gibi. Belirli besinler sadece kas yapımı için yaptığınız antrenmanları destekler. Kaslar yağ dokusunun altında yer alır. Antrenmanlarla güçlenen kasların belirgin hale gelebilmesi için üstteki yağ dokusunun kaybedilmesi gerekir. Karın bölgesindeki yağları eritmek için sağlıklı beslenme programınıza yağ yakımını destekleyen besinleri ekleyebilir, egzersizinizi de aksatmadan kas yapımı için vücudunuzu çalıştırabilirsiniz. Peki sizi karın kaslarınızı belirginleştirme sürecinde destekleyecek besinler hangileri?

Yağ Yakımını Destekleyen Besinler

Eğer bu bölümde mucizevi ve hiç bilmediğiniz bir besin önerisi bekliyorsanız sizi hayal kırıklığına uğratabiliriz çünkü karın kaslarının ortaya çıkmasına yardımcı olan yağ yakımını destekleyici besinler arasında taze sebze ve meyveler ile kepekli tahıl ürünleri yer alır. Bu besinler sadece besin ögeleri ve antioksidan bakımından yüksek olmakla kalmaz, aynı zamanda düşük kaloriye de sahipler. Yani aslında sağlıklı bir beslenme programında olması gereken besinleri diyetinize porsiyon kontrolüyle ekleyerek yağ yakımını artırabilirsiniz.

Taze Sebze ve Meyveler

Zengin antioksidan bileşenleri, vitamin, mineral ve su içerikleri ile sporcu diyetinin vazgeçilmezleri olan taze sebze ve meyveler her öğünde tüketilebilir. Sabah kahvaltılarına maydanoz, roka, dereotu gibi yeşil sebzeler ile domates salatalık, kapya ve yeşil biber gibi sebzeler ekleyerek, vücutta biriken fazla suyun ve toksinlerin atımını kolaylaştırabilirsiniz. Ara öğünlerde özellikle antioksidan bileşenleri yüksek çilek, kiraz, ananas, kivi ve elma gibi meyveleri tüketebilirsiniz. Öğle ve akşam öğünlerine mevsime özel yeşillikler, havuç, kırmızı lâhana ve limon ya da sirke içeren salatalar ekleyebilirsiniz.

Tam Tahıllar

Kepek, yulaf, karabuğday, çavdar ve kinoa gibi tam tahıllı gıdalar, yüksek lif içerikleri sayesinde bağırsak hareketlerini ve metabolizma hızını artırır. Midede yavaş sindirime uğradıklarından dolayı kan şekerinin düzenlenmesini sağlar, aynı zamanda uzun süre tokluk hissi yaratarak antrenman öncesi tüketildiğinde egzersiz performansını da güçlendirir. Diyetinize yeterli ve dengeli miktarda tam tahıllı ürünler ekleyerek yağ yakımını artırabilirsiniz.

Kas Yapımını Destekleyen Besinler

Yağ yakımını sağlarken aynı anda vücuda kas yapımı için gerekli protein desteğinin verilmesi gerekir. Sağlıklı yağlar ve yüksek proteinli gıdalar kas yapımını destekleyen gıdalar arasında yer alır. Diyetinize aşağıdaki besinleri ekleyerek spor sırasında ihtiyaç duyduğunuz desteği sağlayabilirsiniz.

Yüksek Proteinli Besinler

Et, tavuk, balık, kurubaklagil, yumurta ve süzme yoğurt gibi protein açısından zengin besinler hem metabolizmanın yağ yakım hızını artırır hem de antrenman sonrası hasar gören kasların onarımı ve yenilenmesine yardımcı olur. Özellikle somon, uskumru, ton balığı ve sardalya gibi kas yıkımı önleyici özelliğe sahip omega 3 içeren besinleri haftada bir iki kez beslenme programınıza eklemeniz gerektiğini aklınızdan çıkartmayın. Kas yapımı ve onarımında etkili bir diğer besin olan yumurtayı her gün kahvaltı ya da ara öğünler ile salatalarda tüketebilirsiniz. Normal peynir yerine lor peyniri tüketerek diyetinize farklı bir protein türü ekleyebilirsiniz.

Yağlı Tohumlar

Ceviz, fındık, badem, kaju, fıstık gibi kabuklu kuru yemişler ve chia, keten gibi tohumlar, yüksek oranda lif içerir. Aynı zamanda antioksidan açısından da zengin olan bu besinler, vücut fonksiyonlarının düzenli çalışmasında önemli rol oynar. Kalori ihtiyacınız doğrultusunda ihtiyacınız kadar alınması önerilen yağlı tohumlar ve kuruyemişler, vücudun sağlıklı yağ dengesini de sağlayarak yağ yakımını artırır.

Beslenmenin temelini oluşturan bu besinlerin diyete doğru miktarda eklenmesi gerektiğini unutmayın. Kilo vermek ve hayalinizdeki karın kaslara sahip olmak için mucizeler beklemeyin, asıl mucizenin iradenizde saklı olduğunu farkına varın ve beslenmenizi gözden geçirin!

karın kası
facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Ahmet Kaplan

Ahmet Kaplan bu ve diğer içerikler faydalı ve kaliteli, emeğinize sağlık.

26.03.2021
Yanıtla
Yağız Kalfa

Yağız Kalfa hadi bakalım

28.03.2021
Yanıtla

İlgini Çekebilir