Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 13.07.2022 3 dakikada okunur
yorumlar
3
kaydet

Kurban bayramı sonrası nasıl dengelenir?

Tatildi, bayramdı derken yeme işini abarttıysanız doğru yerdesiniz!

Kurban bayramı sonrası nasıl dengelenir?

Büyük küçük herkesin iple çektiği bayram tatili geldi ve neredeyse gitti bile. Uzun bir tatil, yoğun çalışma ve pandemi sürecinin ardından hepimizi tazeledi. E tabi bu süreçte yeme içme konusunda da tatile girdiğimiz söylenebilir. Kurban Bayramı’nda kavurmalar, su börekleri, sarmalar, baklavalar ve daha birçok lezzet hazırlandığından yeme düzenimize dikkat etmek hâliyle zorlaştı. Böyle bir durumda ise yapılacak tek şey bayramın ve yediklerinizin keyfini çıkarmaktı. Çünkü bayram sonrasında uygulayacağınız sıkı bir dengeleme programıyla hayatınızın normal akışına dönebilirsiniz.

Kurban Bayramı Sonrası Dengelemek İçin Yapabilecekleriniz

Kurban Bayramı’nda yedikleriniz bayram sonrasında tartıda 1-3 kilo fazla olarak görünebilir. Bu fazlalığı kalıcı hale getirmeden önce hemen harekete geçerek yediklerinizi dengeleyebilir; bayramda vücudunuzda oluşan ödemlerden ve fazlalıklardan kolayca kurtulabilirsiniz.

Kurban Bayramı’nda beslenme düzeni bozulunca bayram sonrası birkaç gün veya birkaç hafta yediklerinize eskisinden daha çok dikkat etmeniz gerekebilir. Öncelikle bayramda ipin ucunu ne kadar kaçırdığınızı farkına varın ve telafi etmek için önerilerimize kulak asın.

Sebze Ağırlıklı Beslenin

Bayramda ipin ucunu biraz fazla kaçıracağınızı zaten biliyorsanız bayramdan önce birkaç gün hafif beslenmiş olabilirsiniz. Yine de aile ziyaratleri, evde yapılan tatlılar, kavrulmuş etler derken bayramda durum muhtemelen düşündüğünüzden daha kötü gitmiş olabilir. Bu yüzden bayram sonrasında en az üç gün sebze ağırlıklı beslenmek sizi ödemlerinizden, bayramda yediklerinizin fazlalığından kolayca kurtaracaktır.

Sebze ağırlıklı yemekler, bol yeşillik, salata gibi öğünler hazırlayabilirsiniz. Salatalarınıza haşlanmış tavuk, ton balığı, peynir, kıtır ekmek gibi besinler ekleyerek doyuruculuğu artırabilirsiniz.

Egzersiz Yapın

“Nasıl dengelerim?” sorusuna verilen en klasik cevaplardan biri belki de egzersizdir. Herkes biraz olsun hareket etmenin ne kadar faydalı olduğunu zaten bilir ancak bunu günlük hayatta uygulamak kimi zaman zordur. Bunu günlük yaşantınızdaki zamanınıza göre ayarlayabilirsiniz. Kısıtlı zamanınız varsa günlük 15-30 dakikalık yoğun antrenmanlar yapabilirsiniz. İnternetten, spor eğitmenlerinin hazırladığı videolarla bu süreci daha eğlenceli hâle dönüştürebilirsiniz. Kendinize bir hedef koyun ve bayram sonrası bu hedefi gerçekleştirebilmenin tadını çıkarın!

Öğünlerinizi Önceden Hazırlayın

Eğer çalışma hayatındaysanız veya gününüzün çoğunu dışarıda geçiriyorsanız ev yapımı öğünleri bulmanız zorlaşabilir. Dışarıda sağlıklı alternatifler bulmak da bir o kadar zordur. Bunun için ana ve ara öğünlerinizi yanınızda taşıyabilirsiniz. Leziz salatanızı ve salata sosunuzu ayrı ayrı taşıyabilir; yemek vakti geldiğinde taptaze tüketebilirsiniz. Besleyici bir sandviçle kahvaltı yapabilir; dışarıdaki bol yağlı ve sağlıksız öğünlerden uzak durabilirsiniz.

Sık Sık Ara Öğün Yapın

Dengeleme süreci genellikle aç kalmak ile karıştırılır. Dengelemek aç kalmak demek değildir. Dengelerken sık sık ve az az beslenmek yeme ataklarınızın önüne geçerek süreci yönetmenizi kolaylaştırabilir. Bunun için kuru yemişler ve kuru meyvelerden faydalanabilirsiniz. Kahvenizin yanında bunları tüketebileceğiniz gibi bir iki kare bitter çikolatayla da şeker ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Kızartma, fazla yağ, şeker ve tuzdan arınmış bir beslenme süreci ve egzersiz ile bayramda yediklerinizi kolayca dengeleyebilirsiniz. Ek olarak bayram sonrası demlediğiniz yeşil çayın içine maden suyunuzu da ekleyerek ödem probleminizin giderilmesine biraz daha destek olabilirsiniz.

kurban bayramı bayram
facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Elif Can

Elif Can tam bu yazıyı bekliyordum

23.07.2021
Yanıtla
That One Person Who Is Hot Af

That One Person Who Is Hot Af ya yaprak seni ariyorum

23.08.2021
Yanıtla
Uğur Yavuz

Uğur Yavuz Akıllı olan baklavaya yandan sadece baktı . Yemedi

13.07.2022
Yanıtla

İlgini Çekebilir