Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Kurban Bayramınız Ağız Tadıyla Geçsin - Kurban Bayramında Beslenme
Aysen Arıcan 07.06.2012 5 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Kurban Bayramınız Ağız Tadıyla Geçsin - Kurban Bayramında Beslenme

Normalde kasaptan aldığımız etle kurban etinin tek farkı dinlendirme süresidir. Kurbanda kesilen hayvanın eti genellikle yeterince dinlendirilmeden tüketildiği için sindirim ve boşaltım sisteminde önemli rahatsızlıklara sebep olabilirler. Bir de tüketilen etin yağlı olup olmaması sağlıklı olmasını etkiler. Çok yağlı etler, sakatatların fazla tüketilmesi vücuda çok fazla kolesterol alınmasına neden olur. Fazla yağlı beslenmek bağışıklık sistemi hücrelerinin fonksiyonlarını bozabilir. Kısaca en az 24 saat buzdolabında dinlendirilmiş kurban eti makul ölçülerde tüketilirse sağlıklıdır.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da kurban bayramında sağlık için bazı önlenmeler alınması gerektiğini vurgulamaya çalışıyorum. Çünkü kurban bayramındaki beslenme alışkanlıklarımız sonrasında geri dönüşümü zor hasarlara neden olabilir. Bu yıl kurban bayramının kış aylarının başına rastlaması, domuz gribi salgını ile eş zamanlı olması sebebiyle özellikle risk grubunda olan gebeler, emziren anneler, çocuklar, gençler ve yaşlıların her gün olduğu gibi kurban bayramında da yediklerine ve içtiklerine dikkat etmeleri gerekiyor.

Kurban Eti sağlıklı mıdır?

Normalde kasaptan aldığımız etle kurban etinin tek farkı dinlendirme süresidir. Kurbanda kesilen hayvanın eti genellikle yeterince dinlendirilmeden tüketildiği için sindirim ve boşaltım sisteminde önemli rahatsızlıklara sebep olabilirler. Bir de tüketilen etin yağlı olup olmaması sağlıklı olmasını etkiler. Çok yağlı etler, sakatatların fazla tüketilmesi vücuda çok fazla kolesterol alınmasına neden olur. Fazla yağlı beslenmek bağışıklık sistemi hücrelerinin fonksiyonlarını bozabilir. Kısaca en az 24 saat buzdolabında dinlendirilmiş kurban eti makul ölçülerde tüketilirse sağlıklıdır.

Kurban etlerini 24 saat dinlendirdikten sonra tüketin.

Bayramın birinci günü küçük kentlerde tüm kurbanların kesimi sabah erken saatlerde başlar ve genellikle öğle yemeğinde de kavurması ve böbreği tüketilir. Akşam yemeğine de mutlaka kurban etiyle yapılmış bir ana yemek eklenir. Bu ritüeli değiştirmemek için kasaptan bayram öncesi et alınmalı ve ilk gün sadece 1 öğünde sebzeli et kavurma yapılmalıdır. İlk gün kurban etlerinden sadece dalak, böbrek, ciğer gibi sakatatları ızgara yapılarak tüketilebilir.

En az 24 saat buzdolabında dinlendirilen etler kanını bırakır ve sertliği de azalmış olur.Kısaca sindirimi daha da kolaylaşır ve rahatsızlık yapmayacak hale gelir.

Her gün kırmızı et tüketmek sakıncalıdır.

Normal zamanlarda kırmızı et haftada birkaç kez tüketilirken kurban bayramında neredeyse günde 2-3 porsiyon kırmızı et tüketilmektedir. Buna karşılık sebze ve meyve tüketimi ciddi oranda azalmaktadır. Her gün yüksek miktarda kırmızı et tüketimi 40 yaş üstü yetişkinler, yaşlılar ve kalp damar hastalığı olanlar için çok ciddi riskleri de peşinden getirir. Damar tıkanıklığı, kanda trigliseritlerin artması ve kalp sağlığının tehlikeye girmesi an meselesidir.
Kurban bayramında çok et yemek değil, evine et girmeyenlerin, yoksulların sevindirilmesi gerekir.

Tatlı tüketimine dikkat!

Yine kırmızı ette olduğu gibi tatlı da arada sırada tükettiğimiz yiyeceklerdir. Bayram ziyaretlerinde adet olarak tatlı ikramı yapılır. Günde 3-4 porsiyon tatlı tüketmek kalori alımını ve basit şeker alımını ciddi oranda artırır. 3-4 günlük bayram tatilinde neredeyse 2 kilo alanların sayısı hiç de az değildir. Kısa sürede yüksek kalorili beslenip hızlı kilo artması sağlığımız açısından çok tehlikelidir. Aşırı şeker tüketmek bağışıklık sistemini zayıflatır ve bizi mikroplara dolayısıyla hastalıklara daha açık hale getirir.

Bayram da olsa tatlı tüketimini sınırlandırın ve taze meyve tüketiminizi artırın. Tatlı tercihlerinizi sütlü, meyveli hafif tatlılardan yana kullanın.

Kurban Bayramında Nasıl Beslenelim?

Güne iyi bir kahvaltı ile başlayın.

İyi bir kahvaltıda: Peynir, zeytin, haşlanmış yumurta, domates, salatalık, yeşil biber, maydanoz, taze nane, yeşil zeytin bulunabilir. Gün içinde tatlı yenilecekse bal veya reçel olmamalıdır. Tereyağ da yine kırmızı et tüketileceği için tüketilmemelidir.

· Küçük ara öğünler tüketin.

Taze veya kuru meyve, grisini, tost, sandviç, süt veya yoğurt gibi hafif yiyeceklerden sağlıklı ara öğünler hazırlayın ve yemeklerden 2-3 saat sonra tüketin. Böylece bir sonraki öğüne aç gitmemiş olursunuz. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiren bu seçenekleri en iyi ara öğünlerde alabilirsiniz.

· Yemeklerinizi hafifi pişirin.

Et yemeği yaparken yağ kullanmamak, kızartma yerine fırında pişirme yöntemini kullanmak hafif yemek pişirmenin birkaç püf noktasıdır.

· Fazla tuz tüketmekten kaçının.

Yemeklerinizi pişirirken az tuz kullanın. Sofraya tuzluk getirmeyin. Tuzluk yerine baharatları tercih edebilirsiniz.

· Tatlı ikramlarının hepsine evet demeyin. Ya da küçük porsiyonlar tüketin.

Her ziyarete gittiğiniz evde ikram edilen tatlıları bitirmek durumunda değilsiniz. Mümkünse aynı gün içinde 2 ziyaretten fazla ziyarete gitmeyin. Böylece tatlı miktarları da kontrol altına alınabilir.

· Sebze ve meyve tüketmeyi ihmal etmeyin.

Kurban bayramı halk arasında et bayramı olarak da bilinir. Et bayramındayız diye hep et yemek zorunda değilsiniz. Gün içinde sağlıklı beslenmenizi sağlayacak her besin grubundan yeterince yemelisiniz. Sebze ve meyveler bu besin grupları içinde ihmale en gelmeyecek olan, vücut direncini artıran yiyeceklerdir. Sebze yemeği yoksa bol karışık mevsim salata, taze meyve bulunamıyorsa taze meyve suları tüketilebilir.

· Akşam yemeğinde hafif beslenin.

Ailece yenilen ya da davet yemeklerini öğle öğününe alın, akşam yemeklerin de sebze, yoğurt ve tam tahıl ekmeğinden oluşan hafif bir öğün tüketin.

· Bol bol su için ve yürüyüş yapın.

Metabolizmanın çalışması, sindirim ve emilimin gerçekleşmesi için yeterince su için ve her gün en az 30 dakika yürüyüş yapın.

Kurban Bayramında Yapabileceğiniz Light Yemek Tarifi

Sebze Garnili Dana İncik

Dana eti demirden en zengin et türüdür. Özellikle çocuklar, doğurganlık çağındaki kadınlar ve hamileler demirden zengin beslenmek durumundadır. Ayrıca kırmızı etin protein kalitesi yüksek ve oldukça doyurucudur. Sağlıklı beslenmenin en önemli şartı çeşitlilik ve dengedir. Kilo kontrolü döneminde de bu çeşitlilik unutulmamalıdır. Tavuk eti ne kadar hafif diyetürünü olarak kabul görse de dana eti de yağsız olarak haftada bir iki defa tüketilmelidir.
Demirden zengin yiyecekler eğer C vitamini içeren sebze ve meyvelerle birlikte tüketilirse içindeki demirin vücut tarafından maksimum kullanılması sağlanır.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir