Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 22.10.2019 6 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Mutlu olmanın yollarını işaret eden 10 alışkanlık

Mutluluğunu sürdürebilen insanların sahip olduğu alışkanlıklardan ilham alarak kendi mutluluğunuza ulaşmak için adım atabilirsiniz.

Mutlu olmanın yollarını işaret eden 10 alışkanlık

Hepimizin en temel arzusu mutlu olmak. Pek çok zaman Kaf Dağı’nın ardında ulaşılması imkansız bir şey gibi görünse de gözümüze, aslında bu duyguya ulaşmanın bazı çok da zor olmayan yolları var. Kişinin kendisiyle barışması, bakış açısını değiştirmesi, diğer insanlarla kendisini kıyaslamaması ve edinilecek diğer bazı alışkanlıklar bu yollardan birkaçı. Gelin, mutluluğunu sürdürebilen insanların uyguladıkları 10 temel alışkanlığa göz atalım. İnanın, birkaç konuda bile farkındalık geliştirmeniz bir şeylerin olduğundan daha iyi gitmesini sağlayacak.

1-İyimser bakış açılarını koruyorlar

Mutlu insanlar iyimser bakış açılarını koruyor ve bu sayede dünyayı daha renkli görüp mutluluklarını sürdürebiliyorlar. Sabah işinizle ilgili aklınızdan geçen ilk düşünceler işyerinizde o günün kalanında geçireceğiniz saatleri büyük ölçüde etkiliyor. Mutlu kişiler hayatın karşılarına getirdiği berbat durumlarda bile bir ders saklı olduğunu bilirler. Tüm olanların onlara bir şeyler öğrenmeleri ve kendilerini daha iyi tanımaları için bir fırsat vermek için yaşandığını düşünürler.

2-Sahip olduklarının kıymetini bilirler

mutlu olmanin yollari

Kendinize hedefler koymanız çok güzel ve bunu kesinlikle yapmalısınız da, fakat bu konuda mutlu insanların ayrıldığı nokta sadece hedefe ulaşmaya takıntılı olmayıp, hedefe giden yolda tecrübe ettiklerine de müteşekkir olmaları. Ayrıca mutlu insanlar temel ihtiyaçlarının karşılanmasına bile memnun olabiliyorlar ki bu özellik de yukarıda bahsettiğimiz iyimser bakış açısına sahip olmakla doğrudan ilişkili. Kısaca yaşamda var olanları kabullenip etraftaki iyi ve güzel şeylerin farkına varmak en önemli mutluluk anahtarlarından.

3-Kendilerini diğerleriyle kıyaslamıyorlar

Kendinizi diğer insanlarla kıyasladığınızda her zaman kaybedersiniz. Kıyaslama sonucunda kendinizi diğerlerinden daha yukarıda ya da daha aşağıda görmeniz hiç fark etmiyor, iki türlüsü de kesinlikle sizi zehirliyor. Mutlu insanlar kendilerini yalnızca eski halleriyle kıyaslar. Her gün daha iyi olmak için kendileriyle rekabet halindedirler ve sağlıklı bir zihinsel dengenin korunmasına oldukça önem verirler.

4-Nazik olurlar

mutlu olmanin yollari nelerdir

Nazik bir insan olmanın hem etrafınızdaki kişiler hem de sizin üzerinizde olumlu etkileri bulunuyor. Birine nazik bir hareket yaptığınızda karşınızdaki kişi kendisini iyi hissettiği için bu enerji size de geçiyor ve siz de daha iyi hisseder hale geliyorsunuz. Mutlu insanların kapıları herkese açık olur, sebepsiz yere iltifat ederler, yardımsever olurlar ve bunların karşılığında da herhangi bir şey beklemezler. İçinde bulundukları dünyaya ışık saçar ve bir nevi iyi duyguların paratoneri olurlar.

5-Zorlukların üstesinden gelmeyi öğrenirler

Hayat zaman zaman herkesi dolambaçlı yollara sürüklüyor. Konu ister sağlık, ister arkadaşlık, ister ilişkiler, ister iş olsun… Zor zamanlar için başa çıkma mekanizmaları geliştirmeyi öğrenmeniz gerekir. Mutlu insanlar zor zamanlar geldiğinde bu dönemi de atlatacakları konusunda kendilerine güvenirler. Ayrıca bu anlarda hayatlarının ve kendilerinin nerede durduğunu ve ne tarafa gideceklerini iyi bilirler. İçgüdüsel olarak kendilerini daha iyi hissettiren şeyleri bildikleri için bunlara yönelir ve olumsuz şeylerle vakit harcamazlar. Bu yüzden de zor durumlarla başa çıkmaları ve üstesinden daha hızlı bir şekilde gelmeleri mümkün olur.

6-Gerçek dostlar edinirler

mutlu olmanin yollari psikoloji

Mutlu insanlar güvenebilecekleri insanları seçerek arkadaşlık kurarlar. Gerçek dostlar iyiyi de kötüyü de onlara gösterebilir ve hayatın zorlaştığı zamanlarda yanlarında olurlar. Zorlukların yanında elbette hayattaki en güzel anıları da birlikte yaşar ve kutlarlar. Arkadaşlığın amacının bir çıkar ilişkisi değil, birbirlerine yardım etmek ve birbirlerini her konuda yükseltmek olduğuna inanırlar. Gerçekten birçok şeyi konuşabildikleri, içlerini tam anlamıyla bilen ve onları olduğu gibi kabullenen kişilerle dostluk kurarlar.

7-Affetmeyi bilirler

Fark etmek her zaman kolay olmasa da, sizi kıracak ya da öfkelendirecek bir şey yapmış olan kişi aslında sınırlarınızı görmeniz için size bir şeyler katmış oluyor. Sizi anlamadıklarında veya içlerindeki öfke geçmediğinde onlara bunun için zaman tanıyın. Mutlu insanlar yollarını kaybetmiş veya mücadele içindeki insanları kolayca ayırt edebiliyorlar. Bu insanlar tarafından kırıldıklarında yaptıklarının kendileriyle bir ilgisi olmadığını da biliyorlar. Bu davranışı kabul ediyor, ani ve durumu daha da kötü hale getirecek bir tepki göstermiyorlar. Unutmayın ki affetmek daha çok karşı tarafı ilgilendiren bir eylem gibi görünse de aslında daha çok sizinle ilgilidir. Kendi yolunuza devam etmeniz ve yüklerinizden kurtulmanız için atabileceğiniz en doğru adımlardan biridir.

8-Hedefleri konusunda ısrarcı olurlar

mutlu olmak

Koyduğunuz hedeflere ulaşma konusunda genellikle başarısız olduysanız hayat size çok bir şey ifade etmiyor olabilir. Çoğu insanın kendisini sürekli geliştirmeye hevesli olması ve daha iyi yerlere ulaşma isteğinin doğuştan getirdiği bir özellik olduğunu düşünüyor da olabilirsiniz. Ancak çoğumuz bir hedefe doğru yola koyuluruz. Bu noktada nnutmamalısınız ki hedeflere ulaşmanın tek yolu nihai sonucu elde etmekteki ısrarınızdan geçiyor. Mutlu insanlar hedef belirlemeye farklı bakıyorlar. Sadece hedef koymuyor, bu yolda çalışırken etraftan gelen olumsuz yorumların enerjilerini düşürmesine de izin vermiyorlar. Tamamlamak istedikleri konuya odaklanmanın onları daha iyi hissettireceklerini biliyorlar.

9-İç benliklerini geliştirirler

İnsanın varoluşunun temellerinden biri de aradığı cevapları bulmak için kendi içine dönmesidir. Bu yüzden çoğu filozof iç yolculukları hakkında yazarak önce kendilerini anlama arayışına girmişlerdi. Mutlu insanlar kendi iç dünyalarında bolca zaman geçirirler. Kendi içlerindeki durgunluğu ve yalnızlığı ararlar. Sessiz geçirilen zamanın ve ruhu besleyen şeylerin peşinde koşmanın özellikle günümüz dünyasında bir zorunluluk olduğunun farkındadırlar. Kendilerini daha iyi anlamak ve iç benlikleriyle yakın ilişki kurmak isterler. Kişinin mutluluğun özünü ancak kendisini tanıyarak bulabileceğini bilirler.

10-Aktif bir yaşam tarzları olur

mutlu olmak istiyorum

İyi bir fiziksel sağlığınız yoksa iyi bir zihinsel sağlığa sahip olmak zor olabiliyor. Özellikle yaş ilerledikçe bu ilişki daha çok ayyuka çıkıyor. Mutlu insanlar bedenlerine dikkat etmenin fiziksel sağlık için bir yatırım olduğunun bilincinde hareket ediyorlar. Düzenli egzersizle gelen endorfin, yani mutluluk hormonu salgısının da kendileri için iyi olduğunu biliyorlar. Bu yüzden egzersizi kötü ruh halinden bir çıkış yolu olarak kullanın. Hayatın zorlaştığı anlarda egzersizle teselli bulmaya yönelin ve bunun, vücut için bir meditasyon şekli olduğunu unutmayın. Çünkü fiziksel zorlanma kişinin stres atmasını ve zihnin serbest bırakılmasını sağlıyor. Sonuç olarak daha iyi hissetmek istiyorsanız daha fazla hareket etmeye gayret edin.

Sürdürülebilir bir mutluluk yaratmak için ilk adımları atmak

mutlu olmak icin

Tüm bunlardan şu anlaşılıyor ki mutluluk hareket ve aksiyonlarla desteklenebilir bir duygu. Ve mutlu olma isteğinin aktif bir alışkanlık arayışına yol açacağı da kesin. Mutluluğu inşa etmek kolayca tekrarlanabilir küçük alışkanlıklarla başlıyor. Yukarıdaki listeyi alıp sadece başlıklarını bir kenara not edin. Bu başlıkların altına uygulayabileceğiniz alışkanlıkları yazın. Örneğin “aktif bir yaşam tarzı”nı ele alın. Bu noktada edineceğiniz alışkanlığı ne sıklıkta yapabileceğinize dair gerçekçi bir beklenti oluşturmaya dikkat edin. Örneğin koşuya başlamayı düşünüyorsanız haftada 3 gün, günde 1 km sözü ile başlayabilirsiniz. Ardından seçtiğiniz alışkanlığın altında bir zaman çizelgesi oluşturun. Bu çizelgeye ihtiyacınız olmadığından emin olana kadar bir günlük tutabilirsiniz. Bu günlükler birkaç kelimelik notlardan oluşabilir.

Yeni bir alışkanlığa başlarken çok faydalı olan bu tip notlar aynı zamanda kendinize karşı dürüst olmanızı da sağlar. Bu sayede başarı ve aksilikleri daha net görebilirsiniz. O gün hakkında elinizden geldiğince fazla bilgi eklemeye çalışın. Hasta mıydınız? Bir gece önce çok mu geç yattınız? Kötü bir ruh halinde misiniz? İş yerinde zorlu bir gün mü geçirdiniz? Hepsini yazın. Günün sonunda da tüm bunların bir dahaki sefere birer mazeret olmaması için notlarınızı kendinize uyarı olarak alın.

Kaynak

mutluluk ruh hali ruh sağlığı duygudurum
facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Sevilay Yamak

Sevilay Yamak Ayakta kal hayatta kal

02.12.2019
Yanıtla

İlgini Çekebilir