Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 23.11.2018 3 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Nefes kokunuz sağlık sorunlarınızın işareti olabilir

Ağız ve diş sağlığınızı yakından gözlemleyin, bazı sağlık sorunlarını gösteren ipuçlarını atlamayın.

Nefes kokunuz sağlık sorunlarınızın işareti olabilir

Kötü nefes kokusu size sadece dişlerinizi fırçalama zamanınızın geldiğini söylemiyor olabilir. Çünkü bazı durumlar var ki varlıkları bazı sağlık sorunlarına işaret ediyor.

1-Kilo vermeye çalışıyorsanız ve nefesiniz kokuyorsa

su

Amerikan Diş Hekimliği Derneği sözcüsünün ifade ettiğine göre, vücuda ihtiyacı olan besinleri vermemek ve uzun saatler aç kalmak tükürük sıvısının az salgılanmasına sebep oluyor. Bu ise kötü kokuya neden olan bakterilerin yeterince etkisiz hale getirilemeyeceği anlamına geliyor. Bu yüzden eğer diyet yapıyor ve kısıtlı kaloriyle besleniyorsanız bile ana ve ara öğünlerinizi düzenli şekilde yapmaya özen göstermelisiniz. Bol su tüketmek de bir diğer önemli konu.

2-Nefesiniz balık kokuyorsa

Böbrekler, idrar üreterek kanda bulunan toksinleri vücuttan uzaklaştırıyor. Dolayısıyla böbreklerde bir problem olduğunda toksinlerin vücuttan atılması da zorlaşıyor. Böbreklerde oluşan bu problem solunum sistemini etkilemeye başladığındaysa nefesiniz balık kokusuna benzer kokabiliyor. Fakat elbette nefesiniz balık kokması böbreklerinizde bir problem olduğunu söylemek için tek başına yeterli bir kanıt değil.

3-Nefesiniz kokuyor ve dilinizde beyaz lekeler varsa

nefeste balik kokusu

Bu durum ağızda pamukçuk adı verilen bir maya enfeksiyonunun oluşmasından kaynaklanabilir. Geceleri takma diş kullanmak, kemoterapi görmek, bağışıklık sorunu yaşamak ve kortikosteroid ilaç kullanmak bu enfeksiyonun oluşumunu tetikleyebiliyor. Ayrıca pamukçuk oluşumunun dilinizde oluşan beyaz lekeler dışındaki bazı belirtileri arasında ağız bölgesinde ağrı, ağızda çatlaklar ve yutma güçlüğünü sayabiliriz.

4-Nefesiniz meyve gibi kokuyorsa

Bu durum diyabet belirtisi olabilir. Çünkü vücudunuz yeterli kadar insülin üretemediği zaman meyve kokusuna benzer bir koku üreten ve ketoasidoz adı verilen bir komplikasyon gerçekleşiyor.

5-Nefesiniz mevsimlere göre farklı kokuyorsa

mevsimsel alerji

Mevsim geçişlerinde farklı nefes kokusu almanız alerjiniz olduğunu işaret ediyor olabilir. Mukus ve nazal damla alerjileri ağız kokusuna neden olan mikroplar için iyi bir üreme alanı oluşturuyor. Bazı alerji ilaçları da ağız kuruluğuna ve farklı nefes kokularına yol açabiliyor.

6-Nefesiniz ekşi süt gibi kokuyorsa

Bulantı ya da kusma gibi daha belirgin belirtilere sahip olan laktoz intoleransına sahip olabilirsiniz. Laktoz intoleransında vücudunuz sütte bulunan proteinleri parçalayamaz ve nefesiniz ekşi bir koku alabilir.

7-Nefesiniz çürümüş bir şey gibi kokuyorsa

dis sagligi

Ağızda kalan yiyecek kalıntıları ayrışıyor ve fırçayla ya da diş ipiyle temizlenmediğinde çürük kokusuna yol açabiliyor. Eğer nefes kokunuz şiddetli bir hal aldıysa antiseptik bir gargara kullanmanız ağız kokunuzun giderilmesine yardımcı olacaktır.

8-Nefesiniz kirli bir bez gibi kokuyorsa

Nefesinizden kirli beze benzer bir koku alıyorsanız bademcik taşına sahip olma ihtimaliniz var. Çünkü bakteriler bademciğe yapıştıkça keselerde sarı ve beyaz renkte, kötü kokuya neden olan partiküller meydana geliyor. Bu partikülleri temizlemek içinse bir uzmana başvurmanız gerekiyor.

Kaynak

nefes hastalıklar sağlık
facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir