Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 04.03.2021 5 dakikada okunur
yorumlar
3
kaydet

Obeziteyi mercek altına aldık: Dünya Obezite Günü

Dünya'da 650 milyondan fazla kişinin, ülkemizdeyse her 3 kişiden 1'inin mücadele ettiği obezite, her geçen gün daha büyük bir sorun haline geliyor. Biz de bugün farkındalık yaratmaya destek olmak için obeziteyi inceliyoruz.

Obeziteyi mercek altına aldık: Dünya Obezite Günü

Beslenme alışkanlıklarının değişmesi, hareketsiz yaşamın artması ve Dünya genelinde stres seviyelerinin yükselmesiyle birlikte obezite oranı da her geçen gün artış gösteriyor. Obeziteyi en basit şekilde, çok yüksek miktarda vücut yağına sahip olmakla karakterize ve diğer birçok hastalığı tetikleyici güçte olan Dünya çapında bir sağlık sorunu olarak tanımlayabiliriz. Biz bugün Dünya Obezite Günü'nde obeziteyi daha detaylı inceleyelim ve tüm yönlerine kısa bir gezinti yapalım istedik. Haydi birlikte inceleyelim!

Obezite nasıl ölçülür?

Obezitenin teşhisi bir sağlık uzmanı tarafından koyulmakla birlikte en temel ölçütlerinden birini BMI (Vücut kitle indeksi) oluşturuyor. Vücut kitle indeksi, vücut yağının bir belirleyicisini oluşturmuyor, boyunuza göre kilonuzun durumunu saptamaya yardımcı oluyor. Kilonuzun boyunuzun m cinsinden karesine bölünmesiyle hesaplanıyor ( kg/m2). Hatta en kolay biçimde hemen Diyetkolik Vücut Kitle İndeksi Hesaplama bölümüne giderek hesaplayabilirsiniz.

Obezite BMI’ye göre sınıflandırılarak kilolu, obez, morbid (şiddetli) obez olarak ayrılır. Morbid obez seviyesi, yaşam kalitesinin ciddi olarak düştüğü, tüm sağlık sorunlarının bir arada gözükmeye başladığı ve kişinin hayatını tehdit etmeye başladığı düzeydir.

Obezitenin nedenleri

Obezitenin nedenlerini daha iyi anlamak, obeziteyi daha iyi tedavi etmenize yardımcı olabilir. Sizin için en iyi tedavi planını belirlemek için sağlık uzmanınızla günlük alışkanlıklarınız, tıbbi geçmişiniz ve ailenizin tıbbi geçmişi hakkında konuşmaya özen gösterin ve unutmayın ki;

  • Obezite karmaşık bir hastalıktır.
  • Obezitenin birden fazla nedeni vardır.
  • Obezite sadece yemekle ilgili değildir.
  • Obezite birinin hatası değildir.
  • Obezite mucize bir tedaviyle iyileştirilemez, bu bir süreçtir.

Psikolojik faktörler:

Kilo yönetimini sağlamak stres ve diğer endişe kaynaklarıyla birleştiğinde zorlaşabilir.

Kilo yönetiminde başarılı olabilmek için stres ve endişe kaynaklarınız üzerinde de çalışmanız gerekir.

Enerji girişi/Enerji çıkışı

Aldığınız kaloriler ve harcadıklarınız arasındaki dengeyi koruyamamak obezitenin çıkış noktalarından birini oluşturur.

Uzun günlük yolculuklar ve masa başı işler fiziksel aktiveyi zorlaştırarak az enerji harcamanıza sebep olabilir.

Gün boyunca biraz daha hareketli olmaya çalışmak obezite tedavinizde atacağınız küçük ama önemli bir adımı oluşturabilir.

Uyku eksikliği

Bazı araştırmalar insanın ne kadar uyuduğu ve kilosunun ne durumda olduğu arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor.

Genel olarak yeterince uyumayan ya da çok düzensiz uyuyan insanların obezite oranlarının iyi bir uyku çekenlere göre yüksek olduğu görülüyor.

İştah sinyalleri/ Hormonlar

Vücudunuzda aç veya tok olup olmadığınızı anlamanıza yardımcı olan hormonlar vardır. Bu hormonlar obezite hastalarında her zaman doğru şekilde çalışmayabilir. Bu da yükselen kalori alımı ve tartıda artan kilolarla karşımıza çıkabilir.

Genetik faktörler

Vücudunuzdaki genler obezite olasılığınızın daha yüksek olup olmadığını belirleyebilir.

Bu genlere sahip olmak kilo vermekten vazgeçmek için bir sebep değildir. %5 gibi küçük bir kilo kaybı bile genel sağlığınızı iyileştirebilir.

Reçeteli ilaçlar

Bazı reçeteli ilaçlar kilo alımınızı artıran faktörler arasına girebilir.

Kilo almaya neden olabileceğini düşündüğünüz ilaçları almayı bırakmayın ancak diğer ilaç seçenekleri hakkında sağlık uzmanınızla konuşun.

Çevresel faktörler

Maalesef kalori ve yağ oranı yüksek yiyecek ve içeceklerin tüketimini teşvik eden televizyon reklamları, reklam panoları ve resimlerle çevriliyiz.

Bazı mahallelerin taze, sağlıklı yiyeceklere erişimi çok azdır veya kısıtlı maddi durumlar sebebiyle hiç yoktur.

Obezite ile ilişkili riskler nelerdir?

Fazla kilo tüm vücudunuz için zor olabilir. 50’den fazla sağlık sorunu aşırı kilo ve obezite ile ilgili. Bu sağlık sorunları yaşam kalitenizi düşürebilen ve genellikle obezite ile ilgili durumlar olarak adlandırılan hastalıklardır. Şöyle ki;

  • Obeziteye sahip herkes obezite ile ilgili her durumu geliştirmez.
  • Obezite seviyeniz arttıkça obezite ile ilgili durumlar geliştirme olasılığınız o kadar artar.
  • Sağlık problemlerinizi erken tespit ve tedavi etmek genel sağlığınız için altın bir anahtardır.
  • %5-10 kadar küçük kilo kaybı bile obezite ile ilgili durumların etkilerini azaltabilir.

Obezite tedavisi

Her birey için tedavi planı farklıdır. Sizin planınız muhtemelen bekleme odasında oturan diğer insanlarla aynı olmayacaktır. Ancak erken tedavi herkes için önemli bir adımdır. Bir kilo yönetimi programına başlamadan önce daima bir diyetisyen desteği almanız gerektiğini unutmayın. Bu konuda Diyetkolik bünyesinde bulunan uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz. Diyetisyenlerimiz kilo yönetiminizde sizin için bir yol arkadaşı olur ve tüm bilgileriyle size rehberlik ederek sağlıklı beslenmeyi öğrenmenize destek olurlar. Kilonuzu tek başınıza yönetmeye çalışmanıza hiç gerek yok!

Obezite için birçok tedavi seçeneği mevcuttur ve genellikle bir kombinasyon halinde uygulanırlar. Obeziteyle savaşırken farkında olmanız gereken en önemli şeylerden biri hayatınızda birçok yönü değiştirmeye çalışmanız gerektiğidir.

Yaşam tarzı değişikliği: Hayatınızı artık daha sağlıklı hale getirecek her türlü aktiviteye açık olmalı ve zararlı alışkanlıklarınızdan uzaklaşmalısınız. Uyuma saatinizde öğle yemeğinize, merdivenleri veya asansörü kullanıyor oluşunuza kadar her noktayı gözden geçirin. Sağlığınızı iyileştirmek için yönetilebilir değişikliklere odaklanın.

Fiziksel aktivite değişiklikleri: Obeziteyi yönetirken en önemli adımlardan biri fiziksel aktivitedir. Basit başlamak ve bunu sürekli kılmak. Akşam yemeğinden sonra blok etrafında bir yürüyüşe çıkın veya arabanızı gideceğiniz noktadan uzağa park edin. Bunlar fiziksel aktiviteyi gününüzün bir parçası haline getirmeyi kolaylaştıracak.

Beslenme değişiklikleri: Yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek zor olabilir Yağ içeriği ve kalorisi yüksek, besin değeri düşük hazır yiyeceklerle çevriliyiz. Sağlıklı bir diyet için hangi yiyecekleri seçmeniz gerektiğiyle ilgili hep vurguladığımız gibi bir diyetisyen desteği alın.

Tüm bu değişikliklerle obezitenin olumsuz etkilerini azaltabilir ve bu sayede ideal kilonuza doğru bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Hayatınızın ipleri sizin elinizde ve onu yakalamanın vakti sizce de gelmedi mi? İyileşmeye karar vermek iyileşmenin ilk adımı, elinizden tutacak doğru sağlık uzmanlarıyla yürümek oldukça kolay hale gelecek.

obezite vücut kitle indeksi
facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
 Birileri

Birileri dünya obezite gününü aile boy pizzayla kutlayacam

04.03.2021
Yanıtla
Dr. Lamia His

Dr. Lamia His Kus.

04.03.2021
Yanıtla
Ülkü Aksünger

Ülkü Aksünger vallaha kutlamayı yeşil çayla

21.03.2021
Yanıtla

İlgini Çekebilir