Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Okul Çağı Çocuk Beslenmesi
Aysen Arıcan 07.06.2012 5 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Okul Çağı Çocuk Beslenmesi

Beslenme açısından dikkat edilmesi gereken en önemli konu çocuğumuzun kahvaltı etmeden okula gitmemesi gerektiğidir.Okul Çağı Çocuklarda Sağlıklı Beslenme , okuldaki performanslarını, başarılarını ve aktif olmalarını sağlamaktadır.

OKULA GİDEN ÇOCUKLAR NASIL BESLENMELİ?

Özellikle büyük şehirlerde okula giden çocuklar ağır bir maraton yaşıyor, güne çok daha erken başlıyor, okullarına ulaşmak için çoğu zaman 1 saat yoğun trafik içinde boğuşuyorlar.

Beslenme açısından dikkat edilmesi gereken en önemli konu çocuğumuzun kahvaltı etmeden okula gitmemesi gerektiğidir. 
Okul Çağı Çocuklarda Sağlıklı Beslenme , okuldaki performanslarını, başarılarını ve aktif olmalarını sağlamaktadır.


OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARINDA SAĞLIKLI BESLENMENİN GENEL İLKLELERİ

**Besinlerde çeşitliliğin sağlanması,
**Sağlıklı vücut ağırlığının korunması,
**Nişastalı karbonhidratlar ile liften zengin besinlerin sık tüketilmesi,
**Yağ ve şekerin sınırlandırılması
**Vitamin ve minerallerin yeterli düzeylerde alınmasıdır.


Okul döneminde çocuklar yavaş ancak sürekli bir büyüme gösterirler. Büyümenin devamlılığı için , günlük alınması gereken enerji ve besin öğelerinin de yeterli düzeyde olması gereklidir.

Çok özel bir beslenme programına gereksinim yoktur, evde pişen tüm yemekler çocuğumuz için uygundur ancak anne babadan farklı olarak tüketmeleri gereken miktar farklıdır.

Olumlu beslenme alışkanlıklarının bu dönemde geliştirilmesi gereğinden mutlaka düzenli olarak 3 ara öğün ve 3 ana öğünde beslenmeleri sağlanmalıdır.

7-14 yaş arasında büyümenin hızlı olduğu özellikle boy uzamasının en fazla olduğu dönem olduğu akıllardan çıkarılmamalıdır.Bu nedenle diyet-ile-kilo-kontrolu-uzerindeki-onemi"> kalsiyum kaynağı olan Süt, kalori/yogurt-tam-yagli"> yoğurt, kefir, peynir, ayran gibi yiyecek ve içeceklerin yeteri kadar tüketilmesi sağlanmalıdır.

OKULDA BESLENME 

Okul yemekleri çocuğun sağlığı açısından olduğu kadar, sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması açısından da önemlidir. Uygun bir okul yemeği çocukları açlıktan korumalı, bilişsel, performanslarını olumlu etkilemelidir.


Bazı okullarda öğle yemeği tabldot usulü ile yürütülmektedir. Bazı okullarda ise kantinlerde fast food yiyeceklere mecbur kalınmaktadır. Eğer okulda yemek verilmiyorsa ve çocuk yemek saatini okulda geçirecekse anneler çocuklarının yanında götürebilecekli sağlıklı yemekler hazırlamalıdır.

Yeterli ve dengeli beslenme ancak besinlerde çeşitliliğin sağlanması ile mümkündür

Oysa okul çocuklarında bu her zaman kolay olmayabilir. Çünkü çocukların birçoğu besinler konusunda tutucu davranırlar, alışkın olmadıkları besinleriyemekte zorlanırlar. Yine çevrelerindeki kişilerin yemek alışkanlıklarını taklit ederler. Bu nedenle tüm ailenin beslenme alışkanlığı konusunda dikkatli olması gerekir. Örneğin kahvaltı yapma alışkanlığı olmayan bir ailenin, çocuğundan kahvaltı yapmayı beklemesi gerçekçi değildir.

Okul çağındaki çocuklarda yemek yeme konusunda bazı sorunlar yaşayabilir.

Okul saatleri ve öğün planı iyi ayarlanmazsa çocuğun özellikle sabah kahvaltısını ya da öğle yemeğini düzenli yemesi zorlaşabilir. Güne başlarken yapılan iyi bir kahvaltının okul çocuklarında başarıyı doğrudan etkildiği de akıllardan çıkarılmamalıdır. Uzun süren bir açlık sonucu kahvaltı edilmediğinde kişi kendini yorgun-ve-halsiz-hissetmemek-icin-saglikli-beslenme-neden-onemlidir"> halsiz ve bitkin hisseder, yeterli enerji alınmadığı için zihinsel faaliyetlerde azalma görülür. Özellikle dikkat, çalışma ve öğrenme yeteneği azalır..

Yine öğleyin okula başlayan çocukların sadece kahvaltı ettiğini ve genellikle öğle yemeklerini yemedikleri tespit edilmiştir. Bunu önlemek amacıyla kahvaltının çok geç saate bırakılmaması, öğle yemeğini yemeden evden çıkmasının önlenmesi gerekiyor.

Okul çağındaki çocukların yanlarında yemek, meyve gibi sağlıklı ara öğünleri taşımak istememeli de diğer karşılan sorunlar arasındadır. Bunu önlemek için mutlaka sınıf öğretmeni ile görüşülmeli ve tüm çocukların yanlarında yiyecek getirmeleri sağlanmalıdır.

Okul çocuklarının beslenmesinde dikkat edilecek bazı önemli konular:

1- Eğer çocuğunuz ana öğünlerden en az birini ve 2 ara öğününü okulda tüketmek durumundaysa bu konuda biraz daha özenli davranılmalı, yanında taşıyabileceği, sağlıklı menüler geliştirilmelidir. 

2- Her gün kantinden fast-food gıdalar tüketmesi uzun dönemde başta şişmanlık, vitamin ve mineral yetersizlikleri ve enfeksiyonlara yol açabilir.

3- Çocuğunuza mutlaka besinlerin yararlarını anlatın, kantinde satılan besinlerden ara sıra tost-sandviç, meyve suyu ve ayran alabileceğini bunun dışındaki besinleri neden tüketmemesi gerektiğini anlatmanız ve bilinçlenmesini sağlamanız çok önemlidir.

4- Eğer okulda öğle yemeği set menü halinde sunuluyorsa mutlaka yemek veren firmayı araştırın gerekirse diğer veliler ve okul yönetimini de yanınıza alarak yemekleri ve menüleri kontrol edin. Gerekirse menülerin bir diyetisyentarafından planlanması ve denetlenmesi gerektiğini okul yönetimine hatırlatın. Unutmayın çocuğunuzun ne yediği, nasıl beslendiği sizi ve eğitim kurumunu çok yakından ilgilendirir. Eğer olumsuz örneklerle karşılaştıysanız ve değiştirmek mümkün değilse ; çocuğunuzun öğle yemeklerini evden götürmesini sağlayın. Ona tavuklu, peynirli, ton balıklı sandviç hazırlayabilir yanına , salata ,ayran , süt veya meyve suyu verebilirsiniz. 

5- Teneffüslerde çantasına koyduğunuz ara öğününü tüketmesi gerektiğini hatırlatın, her gün çantasını kontrol edin. Okullar açılmada eğer az ve sık yemeye alıştırırsanız okul açılınca zorluk yaşamazsınız. Ara öğünlerde bisküvi, ayran, süt, meyve, simit gibi besinler verebilirsiniz. 

6- Okulda beslenme saati adı altında bir ders olabilir burada öğretmenlerin bir çoğu haftalık listeler hazırlamaktadır. Burada önemli olan sağlıklı olmayan besinlerin bulunmamasıdır. Bazı listelerde sıkça kızartma, şokellalı ekmeğe rastlanmaktadır. Bunun için mutlaka öğretmeni ile ilişki içinde olun ve önerilerinizi sunmaktan çekinmeyin.

7- Çocuklar aynı besinleri yemekten hoşlanmaz sıkılırlar. Bunu önlemek için mutlaka mutfakta değişiklikler yaratılarak farklı tariflerde yemekler yapılmalıdır. Örneğin ıspanak bir kez yumurtalı yapıldıysa, diğer sefer kıymalı, sonrakinde ise böreğin içinde kullanılmalıdır. Böylece çocuk hep aynı yiyeceği yediğini düşünmez.

Kolalı ve gazlı içecekler tüketmesini ve alışkanlık edinmesini önleyin bunun için yanına taze hazırladığınız meyve suyunu veya süt koymayı ihmal etmeyin.
Okul Çocuklarının Her Öğünde Mutlaka Tüketmeleri Gereken BESİN GRUPLARI

Et, yumurta, balık, tavuk, peynir, kuru baklagil gibi proteinden zengin bir besinin bulunması,
En az bir çeşit nişastadan zengin bir besinin bulunması
En az bir çeşit pişmiş yada çiğ sebze bulunması
En az 1 bardak süt -yoğurt grubu bir besinin bulunması
Yemekten sonra bir meyvenin verilmesi ger ekmektedir.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir