Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Ramazanda Beslenme - En Büyük İbadet Sağlıktır
Başar Ziroğlu 20.08.2013 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Ramazanda Beslenme - En Büyük İbadet Sağlıktır

Müslüman alemi için ibadetlerin en yoğun yaşandığı ramazan ayında beslenme ayrıca büyük bir önem taşımaktadır. İbadetlerin en büyüklerinden biride sağlığımızı koruyup bedenimize iyi bakmaktır.

RAMAZANDA BESLENME

EN BÜYÜK İBADET SAĞLIKTIR

Müslüman alemi için ibadetlerin en yoğun yaşandığı ramazan ayında beslenme ayrıca büyük bir önem taşımaktadır. İbadetlerin en büyüklerinden biride sağlığımızı koruyup bedenimize iyi bakmaktır.

Ramazan ayında beslenmede en fazla dikkat etmemiz gerekenlerin başında öğün sayısı gelir. Uzun süreli açlık durumunda kan şekerimiz düşer, vücut ısımız azalır ve metabolizmamız yavaşlar. Bu durum halsizlik ve baş ağrısına yol açabilir. Ayrıca iftarda tüketilen çok miktarda ve ağır yemekler, yüksek yağ oranı ve fazla kaloriye bağlı kilo artışına sebep olabilir.
İnsan vücudu gün ışığına duyarlıdır. Besinleri gündüz veya gece tüketmek vücudumuzda farklı etkilere sebep olacaktır. Gece beslendiğimiz ramazan ayında öğün sayımızı 4’e çıkarmak gün içerisinde yavaşlayan metabolizmamızı hızlandırmak, düşen kan şekerimizi dengelemek ve gereksiz kalori alımının önüne geçmek konusunda faydalı olacaktır. Bu sebeple sahur, ramazanda beslenme konusunda çok büyük önem taşımaktadır.

Vücudumuz için hayati önem taşıyan bir diğer etken de sudur. Suyun az tüketilmesi haline sindirim yavaşlar ve kabızlık olur, metabolizma hızı azalır, su-tuz dengesi bozulur, konsantrasyon güçlüğü ve mide ağrısı yaşanabilir. Bu sebeple iftardan sahura kadar geçen sürede düzenli olarak bol miktarda su tüketmek son derece önemlidir.

Ramazan ayında beslenme konusunda dikkat etmemiz gerekenleri şu şekilde özeşu şekilde özetleyebiliriz;

  • En az 4 öğün tüketmek ve mutlaka sahura kalkmak,
  • Öğünlerde çok yağlı ve ağır besinlerden kaçınmak ve porsiyonları küçültmek,
  • Besinleri yavaş yavaş ve bolca çiğneyerek hem sindirimi kolaylaştırmak hemde doygunluk sağlamak,
  • Bol su ve sıvı tüketip metabolizmayı hızlandırmak ve sindirimi kolaylaştırmak,
  • Meyve ve posalı gıdalar tercih ederek kolesterolü dengeleyip sindirimi kolaylaştırmak,
  • İftardan sonra en az 45 dakikalık yürüyüşlerle metabolizmayı hızlandırıp bağırsakları çalıştırmak,
  • Ağır ve şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih etmek.

Dikkat edeceğimiz bu detaylar sayesinde ramazan ayını vücudumuza yatırım yapıp sağlığımızı koruyarak geçirebilirsiniz. Böylelikle ibadeti daha yerine getirmiş olacaksınız.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir