Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Sağlıklı Beslenmenin Önemi
Diyetkolik Diyetisyenim 21.08.2015 1 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Amaç, kilo almak, kilo vermek veya kiloyu korumak olsun sağlıklı beslenmenin önemi büyüktür. Bireyler aldıkları kiloyu kısa sürede vermek veya her şeyden istedikleri kadar yiyerek kilolarını korumak isterler. Ancak beslenme konusunda mucize diye bir şey yoktur. Bu amaçla yapılan mucize diyetler bireylerin daha fazla kilo almasına neden olmaktadır.

Sağlıklı Beslenme ve Mucize Diyetler

Sağlıklı beslenmenin önemi büyüktür; ‘’mucize diyetler’’, daha fazla kilo almana neden olur.

Kilo almak, kilo vermek veya bulunduğun kiloyu korumak gibi hedeflerin varsa, sağlıklı beslenmenin önemi büyüktür. Aldığın kiloyu kısa sürede vermek veya her şeyden istediğin kadar yiyerek kilonu korumak isteyebilirsin; ancak bu amaçla yapacağın ‘’mucize diyetler’’, daha fazla kilo almana neden olur.

Sağlıklı beslenme, sağlıklı vücut işleyişi için önemlidir.

Vücudunun belli bir işleyişi ve bu işleyiş için ihtiyaç duyduğu bazı besin ögeleri vardır. Sağlıklı beslenmenin önemi burada kendini gösterir. Belli bir amaçla vücudunun gerek duyduğu ögeleri almadığında, vücudunun işleyişi bozulur. Bunu düzenlemeye çalışan metabolizman, kilo vermeni sağlamak yerine, kendini kıtlık durumuna hazırlayarak daha fazla yağ depolar. Dolayısıyla sağlıklı beslenme hem sağlığını koruman hem de kilo kontrolünde hedefine ulaşman açısından önem taşır.

Doğru Besin Seçimi

Sağlıklı Beslenme Sadece Doğru Besini Seçmek Midir?

Sağlıklı beslenmenin önemi sadece doğru besin seçimini yapmış olmanla bitmiyor. Yemeğinin hazırlanması sırasında geçtiği aşamalara (et tahtası ve sebze tahtasının ayrı olması, sebze ve meyvelerin yıkanması gibi), sağlıklı pişirme yöntemlerinin kullanılması (ızgara yapmak, haşlamak, buharda veya fırında pişirmek gibi), ve saklama koşullarına da dikkat etmelisin.

Sağlıklı beslenmenin önemini kavrayarak, bunu her yönüyle ele almalısın.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir