Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Selülitlerden Kurtulmak İçin Beslenme Tüyoları ve Güzellik Beslenme İlişkisi
Aysen Arıcan 07.06.2012 6 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Selülitlerden Kurtulmak İçin Beslenme Tüyoları ve Güzellik Beslenme İlişkisi

Güzellik çok görece bir kavram olmasına karşılık, bir çok insan daha da güzel olmak adına sürekli yenilik arıyor, zamanlarını ve paralarını harcıyorlar, özellikle de kadının iç dünyası bu konunun sektör haline gelmesinde çok büyük katkıda bulunuyor.

Kadın ve Güzellik

UNUTMAYIN “Her kadın güzeldir.”


Güzellik, bakan göze göre değişiyor, kimi beden güzelliğini kimi ruh güzelliğini tarif ediyor sorulduğunda. Güzellik insanın doğasında var, insanlar bu doğayı dış etkenlere maruz bırakarak yok ediyor. Unutulmaması gereken çok önemli noktalar var ki bunları göz önüne alarak buradaki bilgilerden maksimum yarar sağlayabilirsiniz. Beslenmebilimi ucu bucağı olmayan dipsiz bir kuyu gibidir, insanoğlu halen bedenin şifrelerini çözmeye uğraşıyor, her gün binlerce araştırma yapılıyor ve sonuçlanıyor. Gazetelerde dış haberler servisleri sıkça bu araştırmaları manşet yapıyor.

Bir gün sarımsağın mucizeleri, ertesi gün lahana, başka bir gün de elma göklere çıkarılıyor. Evren bizlere kırk binden fazla besin sunuyor. Bu besinlerin her birini farklı renkte, kokuda, lezzette ve yapıda olduklarını biliyoruz. Doğa bize hepsinden yeterince tüketmemiz gerektiğini emrediyor, oysa bizler duyduğumuz her şeye inanarak mucize gibi sunulan besinlerin tiryakisi oluyoruz.

Güzellik çok görece bir kavram olmasına karşılık, bir çok insan daha da güzel olmak adına sürekli yenilik arıyor, zamanlarını ve paralarını harcıyorlar, özellikle de kadının iç dünyası bu konunun sektör haline gelmesinde çok büyük katkıda bulunuyor.

Ben güzel miyim?

Danışanlarımdan en sık duyduğum soru “ben güzel miyim?” oluyordu. Çoğu kez bu soruyu beden dili ile sorduklarını da eklemeliyim. Onlara bu soruyu sorduran dürtünün temelde güven eksikliği ve değersizlik duygularına yenilmeleri olarak gördüm. Pek çoğu da bilinçsizlikle beraber her söyleneni uygulama eğilimindeydiler. Mesleğinin 10. yılında olan bir diyetisyenolarak tüm danışanlarıma ana başlıkta yazdığım “her kadın güzeldir, siz de güzelsiniz” yanıtını veriyorum. Size çok ilginç gelebilir bana göre çirkin insan yoktur, güzelliğinin farkında olmayan ya da ortaya çıkarmayan insan vardır.

Besinler Güzelleştirir mi?

Elbette güzelleştirir.

Sağlıklı beslenen, ruhunun ve bendinin gıdasını eksiksiz karşılayan bir kişinin güzelliği daha 100 metreden anlaşılır. Etrafına yaydığı pozitif enerji, cildinin tazeliği ve diriliği, çabuk hastalanmayan fit bedeni, girdiği her ortamda bıraktığı güçlü ve güvenli imajı kim inkar edebilir?

Besinleri güzelleşmek için kullanmak istiyorsanız;

 1. Sebze ve meyveleri daha bilinçli ve çeşitli tüketin: Bir günde 5 değişik renkte sebze ya da meyve tüketin. Sebzeleri kendi suyunda pişirme yöntemi uygulayın, yağda kavurmayın ve pişirdiğiniz yemeği aynı gün içinde tüketin.
 2. Düzenli olarak süt ve yoğurt tüketin.
 3. Balığı haftada en az 2-3 kez fırında yada ızgara yemeye çalışın.
 4. Kendinizi aç bırakmayın; az ve sık beslenerek metabolizmanızı canlı tutun.
 5. Hayvansal yağlardan, çok yağlı yiyeceklerden, krema, cips, mayonez gibi yiyeceklerden uzak durun.
 6. Şeker yerine kuru meyveleri tercih edin.
 7. Her gün düzenli egzersiz yapın.
 8. Tahılları yemekten çekinmeyin; her öğün mümkün olduğu kadar az refine edilmiş tahılları ve bunlardan yapılmış ekmekleri tüketin.
 9. Su içmeyi ihmal etmeyin.Kısaca dengeli beslenin, sağlıklı besinleri tercih edin, vücudunuzun ihtiyaçlarını ihtiyacınız kadar tüketin.


En önemlisi güzelliğinizin içten geldiğini, besinlerle bunu ortaya çıkardığınızı hiç ama hiç unutmayın.“AH ŞU SELÜLİTLERİMDE OLMASA”

Doğanın uyanışı, yaz güneşinin ilk belirtilerinin ortaya çıktığı bu dönemde bir çok insan, daha güzel görünmek için soluğu güzellik ve estetik merkezlerinde alıyor. 

Düzenli ve Sağlıklı beslenerek selülit oluşumunun önüne geçilebilir. Daha önceden var olan selülitlerin de derecesinde gözle görülür bir azalma sağlanabilir.

Selülit nedir? Diğer bir deyimle selülloit?

Selülit, derinin alt tabakasında, yağ dokusunun hemen çevresinde oluşan ve derinin üst bölümünde pütür pütür görüntü bırakan,cilt ve cilt altı yağ dokusu ve küçük damarları ilgilendiren, ileri boyutları çok ciddi sonuçlar doğuran bir hastalıktır.

Çoğumuz selülit denilince bir estetik problemi akla getirir bunun bir hastalık olabileceğini düşünmeyiz. Oysaki selülit ileri dönemlerinde ciddi boyutlara ulaşabilen bir dolaşım bozukluğu hastalığıdır.Tıp dilinde bu durum Hidrolipodistrofi olarak anılır.Çeşitli nedenlerle küçük damarların duvarlarında bir takım değişiklikler meydana gelir.

Özellikle hareketsiz kişilerde küçük damarlarda kan dolaşımı yavaşlar ve damar duvarının bütünlüğü bozularak dışarı yani doku boşluğuna sıvı sızar ve burada yağ hücreleri arasında birikir.Daha sonra vücudun savunma reaksiyonu ile bu sıvı bağ dokusu tarafından çevrelenir. Giderek nodüller oluşmaya başlar, sonuçta cildin görünümü değişir. Zamanla ağrılı noktalar oluşur, bütün bu değişimler yıllar içinde birbirini izler ve istenmeyen görünümler ortaya çıkar. Deri iki parmak arasında sıkıştırıldığında, cildin dış tabakasında girinti ve çıkıntılar meydana gelir, kısaca portakal kabuğu görünümü oluşur.Uyluğun üst kısmı, dizin ile bileğin iç kısımları, kaba et ve baldırların arkası ve üst bacaklara genelde süvari pantolonu şeklinde yerleşir. 

Kısaca bu durumun oluşum serüvenini incelersek; görüntü bozukluğundan yıllar önce selülit oluşmaya başlamıştır.

Selülit, zayıf, hatta çok zayıf kişilerde bile görülebilir!

Selülitin bir dolaşım bozukluğu olduğundan bahsetmiştik, bu nedenle “sadece şişman bireylerde oluşan bir durumdur” inancını da değiştirmeniz gerekiyor. Bir çok normal kilolu hatta zayıf kişilerde bile karşılaşılabilir.

Beslenmenize ve yaşam tarzınıza dikkat ederek selülit oluşumunu engelleyebilirsiniz, oluşmuş selülitlerin tek başına beslenme ile tedavi edilmesi mümkün değildir, beslenme ve düzenli egzersizoluşumunun engellenmesi aşamasında çok önemlidir.

Selülit Oluşumunu önlemek ve oluşan selülitlerin derecesini azaltmak için işte püf noktalar! 

 • Aşırı yağlı besinlerden kaçının
 • Tuzlu gıdaları neredeyse hayatınızdan çıkarın, ödemlerin en önemli sebebi aşırı tuzlu gıdalar tüketmektir ve hücrelerin su kaybetme nedenidir.
 • Alkolden uzak durun
 • Sigaradan, sigara dumanından uzak durun
 • İdeal kilonuzu koruyun, fazla kilonuz varsa yavaş yavaş sağlıklı bir biçimde zayıflayın.
 • Taze sebze ve meyveleri hayatınızdan eksik etmeyin, içerdikleri potasyum, C , A ve E vitaminleri dolaşımın düzenlenmesinde doğrudan etkilidir.
 • Uzun süre ayakta durmayın, yada uzun süre oturmayın
 • Düzenli olarak fizizksel aktivite yapın. Özellikle yüzme gibi tüm kas gruplarını çalıştıran egzersizleritercih edin.
 • Düzenli olarak bacaklarınıza masaj yapın veya yaptırın.
 • İyi bir nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Yüksek topuklardan, yanlış yürüme hareketlerinden, kambur oturmaktan kaçının.

BOL SU İÇMEK SELÜLİT OLUŞUMUNU ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ENGELLER.

Suyun yararları saymakla bitmez. En önemli görevlerinden biri dolaşımın düzenlenmesidir. Hücrelere oksijen ve besin öğelerinin taşınmasını, ayrıca atık ürünlerin taşınarak böbreklerden atılmasını sağlar. 

Ağız, göz ve burun gibi vücut dokularının nem dengesini korur. Cilt sağlığında, cildin taze pürüzsüz ve nemli olmasında çok önemlidir.

Vücutta oluşabilecek ödemin önlenmesinde önemli rolü vardır. Vücudumuz yeterince su alamazsa bunu bir tehlike gibi algılayıp suyu saklamaya başlar. Bu da vücutta su toplanmasına özellikle el ve ayaklarda ödem oluşumuna neden olur. Zaman içerisinde doku boşluklarında biriken su kapsül haline dönüşüp selülitleri oluşturur.

Mutlu, sağlıklı, huzurlu, güzel günler geçirmeniz dileğiyle.

Diyetisyen Aysen Arıcan 

 

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir