Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Sınav Öncesi Beslenme Tüyoları
Diyetkolik Diyetisyenim 14.06.2013 3 dakikada okunur
yorumlar
3
kaydet

Sınav Öncesi Beslenme Tüyoları

Uzun ve ağır bir maratondan sonra sınava günler hatta saatler kalmış bu günlerde, emeklerinin boşa gitmemesi ve performansını arttırmak için beslenmene dikkat etmen oldukça önemli. Ayrıca sınav öncesi beslenmende bir kaç ayrıntıya dikkat ederek, sınav anında yaşanabilecek bazı olumsuzlukları önlemen ve konsantrasyonunu artırman da mümkün.

Sınav Öncesi Beslenme Tüyoları!


Uzun ve ağır bir maratondan sonra sınava günler hatta saatler kalmış bu günlerde, emeklerinin boşa gitmemesi ve performansını arttırmak için beslenmene dikkat etmen oldukça önemli. Ayrıca sınav öncesi beslenmende bir kaç ayrıntıya dikkat ederek, sınav anında yaşanabilecek bazı olumsuzlukları önlemen ve konsantrasyonunu artırman da mümkün.

Sınavdan önce beslenme

Bu stresli gün öncesi uyku en büyük sıkıntılardan biridir. Günler boyunca her çalışma anında göz kapaklarının üzerine düşen uyku, sanki seninle dalga geçermişçesine bütün gece boyunca hiç gelmeyebilir. Bu nedenle kendini bu stresten kurtarmalı ve endişelerinden bir an önce uzaklaşmalısın. Tüketeceğin besinler bu noktada sana yardımcı olabilir. Sınava hazırlık dönemi boyunca içilen kahveler, çaylar ve kolalar vücudundaki stresi oldukça artırmış olabilir. Sınav öncesi akşamı içeceğin rezene, papatya, ıhlamur, nane gibi sakinleştirici bitki çayları bu stresi atmana ve rahatlamana yardımcı olacaktır. Kolay ve rahat bir uyku uyman böylece daha kolay hale gelecektir. Yatmadan önce içeceğin ılık bir süt ise daha rahat bir uyku uymanı sağlayacaktır.

Bunların yanı sıra bu günlerde gıda zehirlenmelerine yol açabilecek, bulaşma riski yüksek olan, ambalajsız ve açıkta satılan gıdaları mümkün olduğunca tercih etmemende fayda var. Ayrıca mideye rahatsızlık verebilecek besinlerden; kızartma ve kuru baklagillerden ve bozulma riski yüksek olan tavuk ve mayonez gibi besinlerden uzak durmalısın.
Sınavdan önceki akşam yemekte balık ızgara ve ıspanak çorbası tüketmen, sınav anındaki stres kontrolüne ve konsantrasyonunun artmasına yardımcı olur. Yemek sonrası içeceğin bitki çayının yanında tüketeceğin fındık, ceviz, tuzsuz badem gibi sert kabuklu meyveler ve bir avuç yaban mersini de buna fayda sağlayacaktır.

Sınav sabahı güzel bir uyku ardından dinç bir kafa ile sınava gitmenin en önemli noktası ise güzel bir kahvaltıdan geçer. Kahvaltıda uzun süre tok tutan; yumurta, peynir gibi proteini yüksek besinler, ceviz gibi yağlı tohumlar ve tam tahıllı ekmek tüketimlerini dengeli bir şekilde alman gerekir. Bunun yanı sıra kahvaltıda tüketeceğin yeşil biber, bitki çayı ve portakal suyu stres kontrolüne yardımcı olacaktır. Kahvaltıda tercihini yağ miktarı yüksek olan poğaça, börek gibi pastahane ürünlerinden yana kullanmamalısın.

Bu dönemde ailelerin çocuklarına zoraki yemek yedirme baskıları da olumsuz sonuçlanabilir. Strese bağlı iştah kaybı sık karşılaştığımız durumlardandır.  Sınava hazırlanan çocuğun kendi istediğini istediği miktarda tüketmesi oluşabilecek olmuşuz koşullardan çok daha iyidir. Kahvaltıda ve diğer öğünlerde yüksek miktarda tüketilen karbonhidrat ve tuz sınav anında konsantrasyon bozukluğuna sebep olabilir.

 

Sınav sırasında beslenme

Çok yaygın bir görüş olan sınavda şeker, bonibon, şekerleme gibi yüksek şeker içeren besinlerin tüketilmesi gerektiğidir. Fakat bu bilgi çok da doğru değildir. Çünkü bu tür besinlerinin basit karbonhidrat içermesi, kan şekerini hızlı yükseltir ve hızlı düşürür. Kan şekerinin hızla düşmesi de, performansının düşmesine ve dikkatinin azalmasına neden olabilir.  Bunun yerine kan şekerini kontrol altında tutabilecek sütlü tatlılar, meyveli sütler ya da meyveli yoğurtlar tüketmen daha yerinde bir tercih olabilir.

Sınav anında öğrencilerin bir diğer endişesi ise tuvaletlerinin gelmesi korkusudur. Sınav anında susuzluğu gidermek ve biyolojik olan bu döngünün oluşmasını bir nebze de olsun engellemek için küçük yudumlarla su içmende fayda var.

 

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

Mediha Cakır

Mediha Cakır merhaba

20.06.2013
Yanıtla
Duru Aytekin

Duru Aytekin cxvlskdjvlkdjv

15.06.2013
Yanıtla
Duru Aytekin

Duru Aytekin vafa

15.06.2013
Yanıtla

İlgini Çekebilir