Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 10.05.2021 3 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Sirtfood Diyet

Her gün yeni bir beslenme biçimi duyuyoruz ve birçoğu hakkında doğru bilgi edinemiyoruz. Bu yüzden sizler için Sirtuin diyet olarak da bilinen 21 günlük diyet modelini yazıya döktük.

Sirtfood Diyet

En sağlıklı ve sürdürülebilir beslenme biçiminin kişiye özel hazırlanmış programlar olduğunu her fırsatta vurguluyor olsak da her geçen gün yeni bir diyet biçimiyle karşılaşıyoruz. 2016 yılında ortaya konan, Eczacı Aidan Goggins ve Beslenme Uzmanı Glen Matten’ın imzasını taşıyan “Sirt Food Diyet”; bir protein çeşidini etkili hâle getiren bazı besinlerin tüketilmesiyle yapılır. Bu besinlerin tüketilmesi ve enerji açığı yoluyla kilo verme sağlanır. Sirtfood Diet sirtuin proteininin etkinleşmesini amaçlar. Bu nedenle Sirtuin Diyet şeklinde de bilinir. Sirtfood diyeti iki aşamadan oluşur ve her bir aşamada yapılması gerekenler belirlenmiştir. Kilo vermek için kalori kısıtlamasını da ön plana çıkaran bu diyet biçimini sizin için araştırdık.

Sirtfood diyet nedir?

Bir eczacı ve bir beslenme uzmanı tarafından ortaya konan Sirtfood diyette sirtuin adı verilen protein ele alınır. Sirtuin, metabolizmayı hızlandırmasıyla bilindiği gibi DNA onarımına da yardımcı olur. Aynı zamanda yaşlılık, programlı hücre ölümü ve kanser çeşitleri üzerinde etkilidir.  

Vücut için önemli ve değerli Sirtuin proteinini ele alan Eczacı Goggins ve Beslenme Uzmanı Matten, bu proteinin açığa nasıl çıkarılabileceğini düşünür. Proteini açığa çıkaran yiyecekleri belirlerler ve Sirtfood diyetini ortaya atarlar.

Sirtfood diyet nasıl uygulanır?

Sirtfood diyetinde 7 günden oluşan birinci aşama ve 14 günden oluşan ikinci aşama vardır. Birinci aşamanın ilk üç gününde 1 ana öğün ve yeşil içecekten oluşan 3 ara öğün yer alır. Ana ve ara öğünlerin toplamı 1000 kaloriyi geçmez ve ana öğünde tüketilen besinlerin sirtuin etkinleştirici besinler olması gerekir. Kalan 4 günde ise ana ve ara öğünler toplamı 1500 kalori olmalıdır. 2 ana öğün ve yeşil içecekli 2 ara öğün yapılır. Ana öğünün yine sirtuin etkinleştirici gıdalardan oluşması gerekir.

Sirtfood diyetinin ikinci aşaması toplam 14 gündür ve ağırlık koruma dönemi olarak da bilinir. Sekizinci ve yirmi birinci günler arasında 3 ana ve yeşil içecekli 1 ara öğün yapılır. İlk aşamada olduğu gibi tüketilen besinlerin sirtuin proteinini etkinleştiren besinler olması gerekir. Toplam 21 gün tamamlandığında daha fazla ağırlık kaybetmek isteyenler diyeti baştan sona tekrar uygulayabilir.

Sirtfood diyetinde ana öğünlerde tüketilmesi gereken sirtuin proteinini etkinleştiren besinlerden bazıları şunlardır:

  • Medine hurması
  • Çilek, yaban mersini, limon, greyfurt, portakal
  • Soğan, maydanoz, roka, lahana, kapari
  • Ceviz
  • Soya, zeytinyağı
  • Karabuğday
  • Yeşil çay, Matcha, bitter çikolata

Bu besinlerin ağırlıklı olarak tüketildiği Sirtfood diyetinde kırmızı ve beyaz ete, yumurtaya, süt ve süt ürünlerine yer verilmez.

Sirtfood diyeti faydaları nelerdir?

Sirtfood diyeti, açığa çıkarılması güç olan sirtuin proteinini 21 günlük süre içerisinde açığa çıkarması ve ağırlık kaybı sağlamasıyla bilinir. Diğer pek çok diyet gibi yeme düzeni sağlar. Aynı zamanda sağlıklı ve enerji toplayıcı besinlerle ve içerikle doludur.

Kalori kısıtlamasının fazla olmasından dolayı bazı uzmanlarca tavsiye edilmeyen Sirtfood diyeti, sık sık Akdeniz diyetiyle karıştırılır ve kıyaslanır. Tüketilen yağlar ve sebzeler açısından benzese de Akdeniz diyetiyle Sirtfood diyeti arasında bariz farklar bulunur. Örneğin Akdeniz diyeti, tavuk ve balık etinin tüketimini sınırlandırmaz. Her bir besin türü Akdeniz diyetinde dengeli olarak dağıtılmıştır. Süt ve süt ürünleri, kırmızı et gibi gıdaların tüketimi de Akdeniz diyetinde tamamen kaldırılmamış; yalnızca kontrollü olması sağlanmıştır. Tüm bunların yanı sıra en sağlıklı beslenmenin size özel hazırlanan programlardan oluştuğunu unutmayın!

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Alpcan Demirözer

Alpcan Demirözer Özlem ben sana göx gya ben var cok zaten ben sana bir vx var cühelay gben grbu gece çok geç oldu benziyor bu xgece hb

11.05.2021
Yanıtla

İlgini Çekebilir