Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 17.11.2022 8 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Siyah çayın en sevilen hali: Bergamotlu siyah çay nedir?

Bergamotlu siyah çayın vücuttaki etkileri nedir? Bergamot yararlı mıdır yoksa zararlı mıdır?

Siyah çayın en sevilen hali: Bergamotlu siyah çay nedir?

Bergamot, dört metreye kadar uzayabilen ve limona benzeyen yeşil-sarı meyvelere sahip bir ağaç türüdür. Bergamot daha çok Batı Hindistan'da yetiştirilse de Doğu Akdeniz'de bulunan Adana, Hatay ve Mersin illerinde de yetiştirilmektedir. Kendine has kokusu ile diğer çaylar arasından fark edilmesi kolaydır. Bergamot çayı kokusu ve tadı ile en sık içilen çay çeşitlerinden biridir. Arı balsamı veya oswego çayı olarak da adlandırılan bergamot çayını dünyanın her yerinde tüketilmektedir. Bergamot çayı sıcak veya soğuk olarak içebilir. Özellikle şişkinlik ve mide ağrısı gibi vücuda birçok faydası vardır.

Bergamotlu Siyah Çayın Faydaları Nelerdir?

Bergamotlu siyah çayın faydaları aşağıda listelenmiştir.

 • Kalp Dostudur: Bergamotlu siyah çay düzenli olarak tüketildiğinde kalp ve damar sistemini desteklemeyi sağlar. Aynı zamanda strese karşı sakinleştirici özelliğe sahip olduğu için strese bağlı oluşan kalp rahatsızlıklarının önüne geçmeye katkı da bulunur. Bergamot çayının dikkat çeken bir diğer özelliği ise kolesterolü düşürmeye yardımcı olmasıdır. 

 • Grip ve Soğuk algınlığına için faydalıdır: Bergamot çayı içerdiği antiviral özellikler sayesinde vücudun soğuk algınlığına yol açan virüslerle mücadele etmesine katkıda bulunur. 

 • Metabolizmayı hızlandırır: Bergamot çayı metabolizmayı hızlandırarak kilo kaybını destekler. 

 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Bergamot çayında bulunan antioksidanlar vücuda zarar veren serbest radikallerin yok edilmesi için çalışır. Bunlar ayrıca enfeksiyonla mücadelede etmede ve ateş düşürmede rol oynar. 

 • Sindirime Yardımcı olur: Bergamot çayı metabolizmayı hızlandırmayı sağlar. Ayrıca hazımsızlık ve bulantı gibi mide ve bağırsak sorunlarını azaltmada etkili olur.  

 • Enerji Verir: Bergamot çayı kafein içerir. İçerdiği kafein sayesinde gün içerisinde ihtiyacını olan enerjiyi alamaya yardımcı olur. Bununla birlikte kafein miktarı az olduğu için diğer kahvelerin aksine uyku düzeninin bozulmasına sebep olmaz. 

 • Cilt Sağlığını Destekler: Serbest radikaller, cildin zarar görmesine ve cilt hücrelerinin ölümüne eden olur. Bu durum cilt kanserine yakalanma ve daha hızlı yaşlanma riskini artırır. Bergamot çayının içerdiği antioksidanlar, serbest radikallerle mücadele etmeye yardımcı olur.

 • Stresi ve Kaygıyı Azaltır: Bergamot çayının sahip olduğu aromatik koku, vücutta aroma terapi etkisi yaratır. Bergamot çayındaki bileşenler ve bu aromaterapi özelliği sayesinde stres azaltmaya yardımcı olur ve ruh halini iyileştirir.  Kaygı ve stresle baş etmeye çalışan kişiler bergamot çayı tüketebilir. 

 • Kansere Karşı Savaşır: Bergamot çayı antioksidan açısından zengindir. Bu antioksidanlar kanser ve benzeri hastalıklara sebep olan serbest radikallerle mücadeleye katkıda bulunabilir.  

Bergamotlu Siyah Çayın Zararları Nelerdir?

Yapılan bir araştırmaya göre, aşırı miktarda bergamot çayı tüketiminin bulanık görme ve  kas krampları gibi komplikasyonlara sebep olduğu gösterilmiştir. Bu sorunlar, bergamot çayının potasyumun emilimini engelleyen bir bileşik içermesi nedeniyle ortaya çıkabilir.   

Bergamot çayını her gün tüketen kişiler 5-6 gün tükettikten sonra 1 hafta ara verilmesi önerilir. Aynı zamanda günde 2 fincandan fazla tüketilmemelidir. Aşırı tüketimi adet düzensizliği başta olmak üzere uykusuzluk, mide bulantısı, , ishal ve kalp ritmi gibi sorunlara yol açabilir. 

Bergamotlu siyah çay, vücuttaki demirin emilimini engelleyebilecek tanen olarak adlandırılan bileşikler içerir. Düzenli olarak çay içen ve demir eksikliği bulunan kişilerin, çayı besinlerden alınan demir miktarını artırmak için öğün aralarında tüketmesi önerilir. 

Bergamot çayının içerisinde bir miktar kafein bulunur. Bu miktar az olsa da yüksek miktarda bergamotlu siyah çay tüketimi vücuda alınan kafein miktarını artırır. Vücuda yüksek miktarda kafein alımı sinirlilik, endişeli ruh hali ve gerginlik gibi sorunlara yol açabilir.  

Bergamotlu siyah çayın fazla tüketimi sonucunda ortaya çıkan yan etkiler şunlardır.  

 • Uyku bozukluğu

 • İshal

 • İştah kaybı

 • Ani baş dönmesi

 • Kusma

 • Baş ağrısı ve

 • Düzensiz kalp atışı

Bergamotlu Siyah Çay Nasıl Yapılır?

cay koyan kadin

Bergamot aromalı siyah çay yapımı için gereken malzemeler şunlardır.

 • Bir çay kaşığı bergamot yaprağı/tohumu ya da yarım çay kaşığı bergamot kabuğu

 • Bir çay kaşığı siyah çay ve bir bardak içme suyu

Yapılışı

Bergamotlu siyah çay yapmak için bir bardak kaynamış suyun içerisine bir çay kaşığı bergamot yaprağı, tohumu veya yarım çay kaşığı bergamot kabuğu eklenir. Üzerine bir çay kaşığı siyah çay ilave edilir.  

Bu şekilde 10 dakika kadar demlenmesi için bekletilir. Daha yoğun bir aroma elde etmek için bu süre uzatılabilir. Daha az bir aroma için ise demlenme süresi için 5 dakika idealdir. Bergamotlu siyah çayı demlendikten sonra süzülür. Tatlandırmak için limon veya bal eklenebilir.  

Bergamotlu Siyah Çay Yapmanın Püf Noktası Nedir?

Çay suyunu kaynadıktan sonra bir süre dinlendirmek, bergamotlu siyah çay demlemenin püf noktalarından biridir. Kaynayan suyu bir süre bekletmek ve daha sonra çayın üzerine eklemek çayın lezzetini bozmadan demlemeyi sağlar. Çay demlemek için ideal su sıcaklığı 90 ila 95 derecedir.  

Bergamotlu siyah çayın lezzetli olması ve acılaşmadan lezzetini koruyabilmesi için demleme süresinin 20 dakikanın üzerine geçmemesine özen gösterilmelidir.  

Bergamotlu siyah çayın lezzetlini ve kokusunu kaybetmemesi için içme suyu kullanılmalıdır. Musluk suyu kullanmak kireçli olabileceği gibi çayın aromasını ve kokusunu kaybetmesine yol açabilir. Ayrıca çayı demlerken porselen demlik tercih etmek, çayın aromasını daha iyi almayı sağlar. 

Bergamotlu Siyah Çay Nerelerden Alınabilir?

Bergamotlu siyah çay, marketlerden, aktarlardan veya online alışveriş sitelerinden satın alınabilir. 

Bergamotlu Siyah Çay Sağlıklı mıdır?

Bergamotlu siyah çayın vücuda çeşitli faydaları bulunur. Bergamotlu siyah çay tüketmek, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda antioksidanlar içerdiği  için vücuda zarar verebilecek serbest radikallerden kurtulmaya katkı sağlar. Bu, bağışıklık sistemini güçlendirmede rol oynarken aynı zamanda da cilt sağlığına iyi gelir.

Bergamot çayının metabolizmayı hızlandırdığı bilinmektedir. Bu özelliği sayesinde hazımsızlık, kolik ve mide bulantısına gibi durumların hafifletilmesini sağlayarak sindirimi hızlandırır. 

Bergamot aynı zamanda vücudun potasyum ihtiyacının giderilmesine yardımcı olur. Yeterli miktarda potasyum bulunan vücutta gün boyunca su seviyesini korunur. 

Bergamot çayı, soğuk algınlığında vücuda saldıran virüslerle savaşmaya yardımcı olan özelliklere sahiptir. Ayrıca soğuk algınlığı ve ateş gibi hastalıkların tedavisini doğal olarak destekleyen bitkiler arasında yer alır. 

Bergamotlu Siyah Çay Kaç Kaloridir?

Bergamot aromalı siyah çayın 100 gramında 1 kalori bulunur. 1 Çay Kaşığında (2 gr) ortalama 0.02 kcal kalori bulunur. Bunun 0.01 gramı protein, 0.01 gramı karbonhidrat ve 0 gramı yağdır ve 0.05 porsiyona eşittir.

Bergamotlu Siyah Çay Nelere İyi Gelir?

 • Bergamotun sahip olduğu hoş koku vücutta aroma terapi etkisi yaratır. Bu da stresin azaltılmasına destek olur. 

 • Strese bağlı olarak gelişen uykusuzluk problemini gidermeye yardımcı olur. 

 • Bergamot, polifenoller açısından yüksek olduğundan antioksidan özelliklere sahiptir.  Bu sayede vücuttaki toksinlerin uzaklaştırılmasında  ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde rol oynar. 

 • Antioksidan özelliği sayesinde damar tıkanıklığını ve kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. 

 • Ayrıca içerdiği yüksek antioksidanlar sayesinde kötü kolesterolü düşürmede etkilidir.

 • Bergamot, özellikle çay olarak tüketildiğinde kilo kaybına yardımcı olur. Bu sebeple birçok diyetin önemli bir parçasını oluşturur. 

 • Bergamot, az miktarda kafein içerdiği için vücuda enerji verir, ancak çok fazla tüketiminden kaçınılmalıdır. 

 • Bergamot, vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırarak yaşlanmayı geciktirici etki gösterir. Antioksidan özellikleri cilt sağlığını destekler. 

 • Bergamot içeriği sayesinde hazımsızlığa ve kabızlığa iyi gelir. Aynı zamanda sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına da yardımcı olur. Ancak çok fazla tüketmek ishale yol açabilir. 

Hamilelikte Bergamotlu Siyah Çay İçebilir mi? 

demleme cay

Bergamot kafein içermesi nedeniyle hamileler tarafından kullanımı önerilmez. Günde elli miligramın üzerinde kafein tüketilmemesi bebek sağlığı için önemlidir. Bu nedenle de hamilelerin bergamotlu siyah çay tüketirken belirli bir miktarın üzerine çıkmamaları gerekir. Bu miktar günde iki fincanı geçmemelidir.

Emziren Anneler Bergamotlu Siyah Çay İçebilir mi?

Bergamotlu çay içerken aşırıya kaçmamaya dikkat edilmelidir. Günlük düzenli olarak siyah çayla birlikte ya da sade olarak tüketen kişilerin günde 4-5 fincanı geçmemesi önerilir. Bergamotlu çayın aşırı tüketimi bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu sorunlar arasında adet düzensizlikleri, uyku problemleri, mide bulantısı, ishal ve kalp ritminde bozulmalar yer alır.  Bu nedenle de düzenli ilaç kullanan kişiler, kronik hastalıklara sahip olanlar, hamileler ve emziren kadınların bergamotlu siyah çay içmeden önce bir uzmana danışmaları gerekmektedir. 

Çocuklar Bergamotlu Siyah Çay İçebilir mi?

Çocukların siyah çayı çok erken yaşlarda tüketmemesi gerekir. Siyah çayda bulunan kafein ve tein maddesi çocuklarda bazı olumsuz etkilere sebep olabilir. Bu sebeple de .çocuklara bergamotlu siyah .ay vermeden önce bir uzmana danışılması tavsiye edilir. 

Bergamotlu Siyah Çay Zayıflatır mı?

Bergamotlu siyah çayda bulunan narenciye özü, kilo kontrolünü destekleyici   etkilere sahiptir. Narenciye özü asidik yapısı sayesinde vücudun doğal metabolizmasında kasları korunmasına ve kaloriyi serbest bırakarak kilonun azalmasında rol oynar. Bununla birlikte bergamot çayı içerdiği bileşenler sayesinde yağ yakma sürecini uyarır. Aynı zamanda vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasına katkıda bulunur ve vücutta detoks etkisi yaratır.

 

çay
facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir