Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Spor Aletleri ve Zayıflama
Diyetkolik Egzersiz Uzmanım 12.12.2013 2 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Spor Aletleri ve Zayıflama

Spor aletleri ile veya vücudun kendi ağırlığıyla egzersiz yapmak, sağlıklı ve formda kalmak için faydalı bir yöntemdir. Fakat egzersiz yaparken yeterli bilince sahip olmamak, kilo kontrolünün gerçekleşmemesine ve spor aletlerine verilen paraların boşa gitmesine yol açar.

Spor Aletleri ve Zayıflama

Yağ yakmanın en iyi yolu iyi bir kardiyovasküler antrenmandır ve spor aletlerini amaca uygun kullanmak da bu konuda önem taşır. Evde kenara attığın koşu bandıyla nasıl yağ yakacağını merak ediyorsan, doğru yerdesin.

Spor Aletleri : Koşu Bandı ile Zayıflama

Koşu bandı ile yapılabilecek birçok antrenman türü vardır. Hangisinin yapılacağını seçmek için, öncelikle amaç belirlenmelidir. Kilo kaybı hedefleniyorsa, sonuca ulaşmak için en etkili yol, yüksek yoğunluklu egzersiz programı uygulamak olacaktır. Koşu bandında yapılan interval (aralıklı) antrenmanlar, bu konuda etkili kardiyo egzersizleridir. İnterval çalışırken nabız hızının aynı kalmaması gerekir. Örneğin koşu bandındaki ilk 5 dakikada nabız 120 ise, ilerleyen dakikalarda nabzı 140’a çıkararak 5 dakika daha koşmak ve bu hızı düşürüp artırmak, daha fazla yağ yakmaya ve daha fazla kondisyon kazanmaya yardımcı olur.

Hep düşük şiddette antrenman yapılması gerektiği söylemi ise, bu şekilde yapılan egzersizlerde vücudun yağ, karbonhidrat gibi kaynakları yakmasına dayanır. Örneğin bir saatte 3 km yürümek gibi, uzun süre ve düşük şiddette yapılan bir egzersiz aerobik çalışma sayıldığından, vücut yağ ve önemli miktarda karbonhidrat yakar. Fakat egzersizin şiddeti arttıkça, yakıt olarak kullanılan karbonhidrat miktarı artar ve yakılan yağ oranı azalır. Yani vücudun karbonhidrat yerine daha fazla yağ yakabilmesi için egzersizin şiddetini düşük tutmak gerekir.

Spor Salonu Aletleri

Koşu bandında yapılan egzersizlerin süresi en az 15 – 20 dakika, en fazla 30 – 40 dakika olmalıdır. Tek bir kardiyo makinesinde 60 dakikayı bulan uzun süreli egzersizler yapılmamalı, başka kardiyo egzersizleri de kullanılarak kardiyo çalışmanın süresi artırılmalıdır. Bisiklet başta olmak üzere, koşu bandı ve diğer kardiyo aletlerini gereğinden uzun süre kullanmak, yaralanmalara ve başka birçok rahatsızlığa sebep olabilir.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

Gülşah Sabuncuoglu

Gülşah Sabuncuoglu yüksek tempolu kardiyo egzersizi yakıt olarak vücuttaki karbonhidratı hedef alırken, düşük tempo uzun süreli egzersizin yağ depolarını kaynak olarak kullanması çok önemli bir tüyo. merak ettiğim, kardiyo zayıflamayı ve kondüsyonu arttırıyorsa, niye gym lerde koşu bantları üstündeki herkes koşuyor? neden uzun süreli yürüyüşe yönelinmiyor ve 5-6 kilo fazlası olan biri olarak vücudumda özellikle bel bölgemdeki yağlardan kurtulmak için uzun yavaş yürüyüşler mi yapmalıyım yoksa hızlı kuvvetli koşular yapmalıyım?

08.04.2014
Yanıtla

İlgini Çekebilir