Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 18.04.2019 2 dakikada okunur
yorumlar
6
kaydet

Uyumadan önce bu besinlerden uzak durun!

Kafein içerikli besinlerin uyku kaçırdığını hepimiz biliyoruz. Peki diğer uyku düşmanı besinler neler?

Uyumadan önce bu besinlerden uzak durun!

Eğer yatağa yattığınızda rahatça uykuya dalmak ve kesintisiz bir uyku çekerek sabah dinlenmiş uyanmak istiyorsanız bu besinleri yatmadan kısa süre önce tüketmemeye gayret edin.

1-Acı sos

aci sos

Yatmadan önce baharatlı yiyeceklerden kaçınma gerekliliğinin iki temel sebebi var. Acı soslar mideyi tahriş eder ve mide yanmasına neden olur. Mideye ilişkin bu sorunlarsa uykuya dalmayı zorlaştırır. Ayrıca baharatlı yiyecekler yendiğinde vücutta histamin salınımı gerçekleşir ve vücudun bu duruma tepki olarak ürettiği anti-histaminler de yine uykusuzluk sorununu beraberinde getirir. 

2-Kızarmış yiyecekler

kizartma

Gece geç saatlerde yenen yağlı atıştırmalıklar protein ve karbonhidratlara kıyasla daha yavaş sindirime uğrar. Sindirim sistemine daha yavaş dahil olan besinlerse uykuya dalmaya çalışırken kişiyi rahatsız edip uykusunun kaçmasına yol açabilir. 

3-Kahve

kahve

Yatmadan ne kadar uzun süre önce kahve tüketimini keserseniz kafeinin yaşattığı uyku problemlerinden o kadar kaçınmış olursunuz. Eğer kahvesiz yapamayanlardansanız akşam saatlerinde kafeinsiz kahve içmeyi tercih edebilirsiniz. Benzer şekilde uyku saatiniz yaklaştığında kahve ve kafein içerdiği için kahveli dondurma gibi gizli kafein depolarına karşı da dikkatli olmalısınız. 

4-Çikolata

cikolata

Uykunuzu kaçıracak tek kafein kaynağı elbette kahve değil. Yaklaşık üç parça çikolata bir fincan kahvenin dörtte biri kadar kafeine sahip. Yani yediğiniz çikolata miktarının ucunu kaçırmanız da uykunuzun bir türlü gelmemesine sebep olabilir. Çikolatanın yanı sıra diğer kafein kaynakları arasında bazı tatlıları, gazlı içecekleri, paketli ürünleri ve enerji içeceklerini sayabiliriz.

5-Alkol

Günü bir kadeh alkolle sonlandırmak fena bir fikir olmasa da bu durum bazen uyku kalitenizi olumsuz yönde etkileyebilir. Çünkü karaciğer alkolü vücuttan atmak için çalışırken kalp atışları hızlanır. Vücuttaki bu hareketlilikse uykuya dalmaya ve kaliteli bir uyku çekmeye engel olabilir.

6-Sporcu takviyeleri

supplementer

Sporcuların performansını artıran takviyeler genellikle kafein içerir. Bu yüzden bu tip takviyeleri yatmaya yakın almamalı ya da kafein içermediğinden emin olmalısınız. 

7-Su

su

Her fırsatta önemle belirttiğimiz üzere gün içinde ihtiyacımız olan su miktarını tamamlamak oldukça önemli. Ancak sabah saatlerinden başlayarak saatler ilerledikçe içtiğiniz su miktarını azaltmanızı ve akşam saatlerinde çok fazla su içmemenizi tavsiye ederiz. Çünkü bunu yaptığınız takdirde gece yarısı uykunuzdan uyanıp tuvalete gitmek zorunda kalmazsınız.

"Uyuyamıyor musunuz? Bir de bunları deneyin!" başlıklı yazımız da olası uyku problemlerinizi ortadan kaldırma konusunda size yardımcı olabilir.

Kaynak

uyku sağlık
facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
 Arasta Gray Gray

Arasta Gray Gray Su icnezsem uyuyamiyorun

29.12.2018
Yanıtla
Gökhan Akarsu

Gökhan Akarsu Son maddenin WCye kalkmamaktan başka mantıklı bir açıklaması, gerekçesi var mı?

29.04.2019
Yanıtla
Diyetkolik  Destek

Diyetkolik DestekMerhaba Gökhan Bey :) Son madde sadece uykunun deliksiz olması ve tuvalete kalkmamakla ilgili. Sağlıklı ve mutlu günler :) 03.05.2019

Suzan Balkaya

Suzan Balkaya Video super tam anlatimli olmus

30.04.2019
Yanıtla
Gözde Özsavran

Gözde Özsavran gece fazla su içmek sadece tuvalete çıkarmak dan başka bir sorun teşkil etmiyorsa sorun yok

07.07.2019
Yanıtla
Can Cnsl

Can Cnsl YAtmadan once icilen 1 bardak su kaninizda pihti olusmasina kalp damarlarinizin kapanmamasina ve kalp krizi gecirme riskini ordadan kaldirir Su icin

05.08.2019
Yanıtla
İbrahim Bilgingüllüoğlu

İbrahim Bilgingüllüoğlu dehidrasonu azaltır yatmadan su içmek, daha dinç uyandırır...

28.03.2020
Yanıtla

İlgini Çekebilir