Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Geçmiş Olsun Türkiye
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Yazın Karpuz Tüketimine Dikkat!
Diyetkolik Diyetisyenim 25.06.2013 1 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Yazın Karpuz Tüketimine Dikkat!

Sıcak yaz aylarının gelmesiyle beraber sofralarda başköşeye geçen karpuz yazın en serinletici meyvesidir. Karpuzun %92-95’i su %6’sı ise şekerdir. Yazın artan sıvı gereksinimini karşılamak için karpuz iyi bir tercih olabilir. Ancak kronik rahatsızlığı olan kişilerin özellikle böbrek ve şeker hastalığı olanların karpuz tüketimine dikkat etmeleri gerekmektedir. Sağlıklı bireylerinde aşırı miktarda karpuz tüketimi sakıncalı olabilir. Karpuzun içeriğinde bulunan früktoz şekeri nedeniyle fazla tüketildiğinde kilo kontrolünü sağlamada sıkıntı yaşanabilir.

Yazın Karpuz Tüketimine Dikkat!

Karpuz

Karpuz antioksidan kapasitesi yüksek olan likopen açısından zengindir. Likopen karpuza kırmızı rengini verir. İçeriğindeki antioksidan kapasitesi kansere ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki gösterir. Bu özelliği aynı zamanda bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Karpuz A ve C vitamini, demir ve kalsiyum yönünden zengin bir meyvedir. Karpuzun lif içeriği de diğer meyvelere göre daha yüksektir. Yüksek lif içeriği bağırsak sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur.

Karpuz Beyaz Peynir Ekmek

Karpuz peynir ekmek üçlüsü yaz ayları için iyi bir ara öğün seçeneği olabilir. Ama tek başına bir ana öğün olarak tüketilmemelidir. Yeterli ve dengeli bir diyet planında ana öğünlerde her grup besinden bulunması gerekmektedir. Yemekten hemen sonra tüketimi de önerilmemektedir. Yemekten 1-1,5 saat sonra bir ara öğün olarak tüketmek daha sağlıklı bir tercihtir.

1 porsiyon karpuz-200 gramdır-76 kalori enerji içerir.

Ara öğünde tüketeceğin ;

  • 1 ince dilim ekmek
  • 1 dilim peynir
  • 1 porsiyon karpuz

200kcal enerji içerir.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir